StoryEditor

Triatlonová legenda Marcel Zamora: vždy po sezóne jeden až tri mesiace len tak cestujem po svete

27.03.2015, 13:37

Ponúkame vám prvú časť exkluzívneho rozhovoru s legendárnym španielskym triatlonistom Marcelom Zamorom, ktorý od roku 2006 zvíťazil na trinástich veľkých triatlonoch, napríklad Embrunman (5 krát), Ironman France (5 krát) či Ironman Monaco. V roku 2014 zavítal aj na Oravamana a ukázal sa slovenským priaznivcom triatlonu. Atmosférou, traťou i organizáciou slovenského Oravamana bol nadšený a odvtedy ho viaže k riaditeľovi týchto pretekov Petrovi Paľovi nielen profesionálne ale aj ľudké a priateľské puto. Týmto ďakujeme Peťovi Paľovi za sprostredkovanie cenného rozhovoru.

Sezóna 2014 ti priniesla mnoho úspechov a vzácnych víťazstiev. Dal si si na pár týždňov pokoj od tréningu a oddýchol si si pred sezónou 2015?

“Hahaha, čo týždňov, ale aj mesiacov!!! Som tak trošku iný profesionál. Mám rád, keď mám dosť času na “dobitie bateriek” a keď môžem na určitý čas úplne vypnúť hlavu a odreagovať sa. Mám vo zvyku zbaliť sa a po sezóne na 1 až 3 mesiace sa vydám na cesty. Vždy mi to mentálne pomôhlo a vrátil som sa oddýchnutý a s chuťou do trénovania. Navyše, moje telo je mi za to vďačné.”

Päť víťazstiev na pretekoch Ironman Nice, päť víťazstiev na legendárnych pretekoch Embrunman. Sú to výkony a víťazstvá ako z inej galaxie alebo z ríše snov. Počuli sme však, že ešte nie si úplne spokojný s 5 násobným triumfom v Embrune. Vrátiš sa tam aj tento rok?

“Áno vrátim, a samozrejme veľmi sa teším! Bolo by úžasné získať aj šiesty titul a zanechať definitívne svoju stopu na jedných z najťažších a najstarších  pretekoch vo svete triatlonu.”

Minulý rok sa ti súperi pokúšali uniknúť už na prvých kilometroch cyklistiky, ale ty už trať poznáš ako vlastnú dlaň. Keď príde na rad maratón, nemáš s nikým zľutovanie. Vyzerá to akoby súperom nešlo až tak o víťazstvo, ale skôr o to, aby spoločnými silami porazili “neporaziteľného” Marcela Zamoru.

“Myslím si, že z časti by to mohla byť pravda. Mám pocit, že ľudia si myslia, že vyhrať Embrunmana je pre mňa veľmi ľahké a berú to už asi aj ako samozrejmosť. Takto sa môže stať, že druhé miesto by už bola veľká prehra a katastrofa. Pre mňa je to ale obzvlášť ťažké, pretože to skresľuje mieru náročnosti mojej prípravy a obety, ktorú každý deň podstupujem. Prísť v 100% forme sedem rokov po sebe, je nielen fyzicky, ale aj psychicky veľmi náročné.”

Máš už jasné ciele na túto sezónu? Kde všade ťa môžeme vidieť?

“Ak sa moje momentálne problémy s achilovkou upokoja, začiatkom mája chcem ísť polovičný ironman na Sardínii, potom celý Ironman buď v Texase alebo na Lanzarote, Oravaman, Embrunman a nejaké ďalšie preteky určite pribudnú.”

Minulý rok si bol po prvý krat na Slovensku. Aj keď len na pár dní, ako si sa cítil v krajine pod Tatrami?

“Úžasná krajina, ktorú som mal možnosť vidieť aj zažiť. Hlavne preto, že na mňa pôsobila čisto, panensky. Zaujal ma vzať ľudí k prírode a horám, bolo cítiť určitú harmóniu a silné puto medzi človekom a prírodou. Určite by som chcel prísť na dlhší čas a spoznať toho na Slovensku oveľa viac.”

Si víťazom pretekov Volkswagen Slovakia Oravaman 2014. Ako jediný si pokoril hranicu 5 hodín. Je to takmer o hodinu pomalší čas, ako zvykneš jazdiť na bežných, rovinatejších polovičných ironmanoch. Páčili sa ti preteky? Vrátiš sa znovu?

“Bolo to úžasné! Triatlonu sa venujem 20 rokov a doteraz nikdy som nepretekal na trati, kde by bola bežecká časť originálnym trailom, so všetkým čo k tomu patrí, a to nehovorím o tom prevýšení. Mne takéto náročné typy pretekov akosi dobre sedia a veľmi si to na pretekoch užívam. Takže samozrejme, piaty ročník si nemôžem nechať ujsť.”

Žijeme obklopení digitálnou dobou. Sociálne siete, mobily, počítače, hodinky s GPS. Ako píšeš vo svojej knihe, počúvaš svoje telo, ideš na pocit. Robíš si nejaké štatistiky, zaujímajú ťa čísla? Sú ľudia, ktorí bez GPS hodiniek ani neodídu z domu, a tobôž nie napríklad plávať...

“Pravdupovediac, nikdy ma moc nezaujímali čísla. Ale samozrejme, niektoré údaje mávam rád pod kontrolou počas tréningu. Keď už prídem domov z tréningu, viem čo potrebujem, viem si tréning v hlave vyhodnotiť a venujem sa ostatným veciam. Ak som sa pri tréningu dobre cítil a užíval som si to, tak nepotrebujem vedieť všetky detaily. Ak ale tréning nedopadol podľa mojich predstáv,  tak viem, že je to kvôli únave, alebo som proste nemal svoj deň. Nič si z toho nerobím, lebo viem, že na ďalší deň budem už tam, kde potrebujem. Pri plávaní ma zaujímajú medzičasy pri sériách 100 m a 200 m kraul. Na cyklistike si často rád sledujem kadenciu, aj keď za tie roky, nohy už idú takmer automaticky jedno tempo, bez rozdielu trasy, tak ako potrebujem. Ešte si zvyknem pozerať priemernú rýchlosť po tréningu, ak som na tréningu sám. Pri behu si sledujem tempo ak idem ľahký beh alebo výklus. Inak hodinky nesledujem, lebo to sú už klasické tempové behy, ktoré sú stabilné.

Vieme o tebe, že rád cestuješ. Máš rád hory a dobrodružstvo. Existujú mnohé vytrvalostné preteky, ako napríklad maratón na Sahare, beh okolo Mont Blancu, extrémne triatlony Norseman a Swissman, etapové MTB preteky, rôzne ultrabehy... Je šanca, že ťa na takýchto pretekoch v budúcnosti uvidíme?

“Verím, že budem môcť absolvovať všetky preteky ktoré si uviedol:) . V pláne mám aj ďalšie úžasné podujatia, ktoré mi chodia hlavou už mnoho rokov. Veľmi ma teší, že keď sa raz jedného dna  rozhodnem skončiť s triatlonom, existuje mnoho úžasných výziev, ktoré treba absolvovať.”

 

 

menuLevel = 2, menuRoute = rungo/behy, menuAlias = behy, menuRouteLevel0 = rungo, homepage = false
08. jún 2023 22:52