StoryEditor

Smiešne tenisky, ktoré musíte pri behaní brať vážne

02.04.2015, 17:53

Máloktoré bežecké tenisky dokážu svojim zovňajškom už na prvý pohľad vyvolať pobavenie. Minimalistické aj tlmené, adidas, Nike, alebo Vivo barefoot.

Tenisky všetkých značiek vždy vyzerali veľmi podobne a výrazným spôsobom nevybočovali z radu. To platilo až do chvíle, kedy na trh vstúpili tenisky Hoka One One.

Pochádza od francúzskej značky, za ktorej zrodom stoja dvaja bývalí zamestnanci Salomonu Nicolas Mermoud a Jean-Luc Diard. Dôvodom, prečo Hoka One One vznikli, bolo navrhnúť bežecké tenisky takým spôsobom, aby obstáli aj v tom najnáročnejšom alpskom a Pyrenejskom teréne.

Pôvodnou myšlienkou pritom nebolo vytvoriť priamo tenisky ako celok, ale iba akýsi návlek inšpirovaný nadmerne rozmernými technológiami, ktoré sa úspešne využívajú pri zimných fatbikoch, downhillových bicykloch a aj pri lyžiach do voľného terénu.

Rovnako tak aj prototyp návleku mal byť navrhnutý tak, že ho bežec vytiahne z batohu a použije iba v dlhom a technickom behaní. V momente, kedy bola na svete prvá funkčná vzorka, ale bolo jasné, že vývoj smeruje ku kompletným bežeckým teniskám.

Stále sme sa ale nedostali k tomu, prečo sú tieto tenisky tak unikátne, krosových topánok do ťažkého terénu je predsa len veľké množstvo. Pre zodpovedanie tejto otázky sa stačí pozrieť na akýkoľvek produkt z ich ponuky. Na rozdiel od konvenčných bežeckých značiek používajú minimálne dvaapolkrát vyššie tlmenie. To robí tenisky na pohľad smiešne vysoké a robustné.

Nenechajte sa ale zmiasť vzhľadom. Hoky sú na svoj objem neuveriteľne ľahké. Váha by bez problémov predčila mnoho ortodoxných tréningových tenisiek. Aj ďalšie technické parametre sa až prekvapivo blížia minimalistickým teniskám. Drop sa pohybuje okolo štyroch milimetrov a prednú časť zvršku poskytuje veľa miesta pre prirodzené umiestnenie chodidla a prstov.

Najväčšie obavy pri pohľade na tenisky ako celok vyvstanú, ak príde na otázku stability. Tú zabezpečuje rozšírená platforma a hlboké uloženie chodidla v topánke spolu s kolébkovitým tvarom tlmenia. Stále vzrastajúci počet nielen elitných bežcov, ktorí dávajú teniskám Hoka prednosť na veľmi náročných horských behoch, dáva tušiť, že v tomto ohľade nebudú žiadne ťažkosti.

Tým sa dostávame aj k najväčším výhodám Hoka One One. Podobne ako freeridové lyže kĺžu po „prašane“, majú aj Hoky podobne ľahko prekonávať terénne nerovnosti, ktoré v nich vôbec nebudete vnímať. To spoločne s komfortným tlmením zaistí maximálne pohodlie aj na tých najdlhších pretekoch.

Potenciálne nebezpečenstvo vidím u bežcov s výrazne nadmernou pronáciou. Použitá tlmiaca zmes je veľmi mäkká a ľahká a dá sa očakávať, že by v priebehu času mohla na zaťaženejšej strane nepríjemne meniť svoje parametre.

Hoka One One určite nie sú tenisky pre každého. Ocenia ich predovšetkým bežci hľadajúci maximálne možné pohodlie či už na ceste, alebo v behu do hôr. Ide o značku, ktorá mala odvahu prísť na trh v okamihu najväčšieho rozmachu minimalizmu a teraz, zatiaľ čo minimalizmus postupne ustupuje, preberá iniciatívu a inšpiruje ostatných výrobcov bežeckého vybavenia.

Kým v zahraničí je Hoka už dlhšiu dobu obvyklý tovar, v našich končinách to tak zatiaľ nie je. Predsa len už sa blýska na lepšie časy a zohnať tenisky tejto značky je u nás stále menší problém.

Autor pracuje ako konzultant bežeckej spoločnosti Triexpert.

menuLevel = 2, menuRoute = rungo/behy, menuAlias = behy, menuRouteLevel0 = rungo, homepage = false
08. jún 2023 23:00