StoryEditor

Bežecký labužník Lesky- čože je to päťdesiatka?

24.04.2015, 16:56

Na CSOB Bratislava marathon ho ho nebolo možné prehliadnuť. Mal štartovacie číslo 50 a napriek čerstvej artroskopickej operácii menisku a teda krátkej rekonvalescencii opäť nezlomnú chuť pobiť sa s časom a kilometrami.

Prečo budeš všetky behy v tejto sezóne organizované agentúrou  Be Cool behať so štartovým číslom 50?

„To je veľmi zaujímavá história. BeCool ma samého prekvapila a  VIP #50 mi odovzdala na slávnostnom podujatí pri príležitosti osláv 10.výročia bratislavského ČSOB maratónu. Počas obdobia približne 5 rokov, čo aktívnejšie behávam, som už odbehol mnoho „becoolovských“ behov a od roku 2010 som nechýbal na ani jednom ich najvýznamnejšom podujatí. To sa týka aj konkrétne  ČSOB maratónu, keď som v Bratislave postupne odbehol v roku 2010 polmaratón, v 2011 celý maratón, v 2012 rovnako celý maratón, v roku 2013 10km trať a v roku 2014 polmaratón. Možno som pre nich taký nezmar, asi aj z toho dôvodu mi dali toto číslo ako milý darček  k mojim päťdesiatym narodeninám. Tie som oslávil 16.januara.“

Ktoré behy sa chystáš absolvovať s týmto krásnym okrúhlym číslom?

„Prvý oficiálny beh s týmto číslom už mám za sebou. Odbehol som ho posledný januárový deň  na II. sérii zimných desiatok. Teraz k nemu pribudla aj tretia zimná desiatka, no a potom už prichádza na rad naj-top-mega  udalosť, a síce ČSOB marathon. Zatiaľ však neviem, akú vzdialenosť budem bežať. Veľa záleží totiž na rekonvalescenii, nakoľko som čerstvo po artroskopickej operácii menisku. CSOB maratónom to však samozrejme nekončí. Ak zdravie dá, tak všetky „becool“ behy budem s hrdosťou bežať s krásnym #50, napr. aj Night run, Donovaly run, stafetový beh Run for Fun, prípadne iné.“

Aký bol doteraz najlepší výkon na ČSOB maratóne?

„Maratón za 3:30:16. Bol som však vtedy veľmi smutný, keďže som mal v pláne zabehnúť to pod 3:30.“

Na akých iných veľkých mestských maratónoch si sa mal možnosť zúčastniť?

„Rád cestujem a práve maratónmi si spríjemňujem aj zážitok z cestovania. Keď odbehnem v danom meste 42 km, tak si ho aj lepšie zapamätám, nie? Doteraz mám odbehnutých dvadsať maratónov. Z tých veľkých to boli Mníchov, Praha, Salzburg, Štokholm (tam sa oslavovalo sté výročie olympijského maratónu), Berlín, Mont Blanc, Dubaj, New York, Mníchov, Viedeň, Terni v Taliansku (Saint Valentino), Miami, samozrejme aj domáci skvost v Košiciach a viaceré ďalšie. Bratislavský ČSOB maratón je domáca srdcovka. Organizáciou sa bratislavský maratón v medzinárodnej konkurencii určite nestratí. Bratislave takýto mestský maratón v minulosti veľmi chýbal a som presvedčený, že má veľkú perspektívu. Maratónsku trať som v Bratislave zabehol 2 krát a pokúsim sa do tretice:)“

Aká bola Tvoja zimná príprava? Odskočil si si zabehať aj niekde do tepla?

„Ja sa pripravujem podľa svojich rodinných a pracovných možností. Veľká smola, že pri dobrovoľnej činnosti, keď' sme išli čistiť' ubolené Karpaty po kalamite, sa mi nalomil meniskus. S bolesťami som odbehol ešte niekoľko kratších pretekov a keďže som mal naplánovanú „maratónsku“ dovolenku na Miami, na ktorú som sa veľmi tešil, tak som vycestoval aj so zranením. Na Miami som mal v pláne absolvovať slávny miestny maratón, ale nerobil som si veľké nádeje, že sa bolestivým zranením postavím na štart. Nevadí, aspoň sa vyhrejem v teple, hovoril som si. Nedalo mi a  skúsil si zabehnúť kratšie 5 kilometrové preteky,  ktoré boli na programe deň pred veľkým dňom D s veľmi populárnym Miami marathonom. Naozaj netuším, ako je to možné, možno ma strhla atmosféra, možno to bolo počasím, ale na päťke som si zabehol osobný rekord 19:54 a skončil som celkovo na 20.mieste z 1500 štartujúcich. Vo svojej kategórii som bol dokonca tretí. Endorfínmi nabitý som sa poradil s manželkou, ktorá bola, samozrejme, so mnou a rozhodli sme sa, že sa postavím aj na štart maratónu. Hovorím si-  pokiaľ ma bolesť pustí,  potiaľ pobežím. Tento maratónsky bežecký unikát s 25 000 štartujúcimi mi však nedal myslieť na bolesť. Do cieľa som dobehol v mojom 2.najlepšom maratónskom čase. Ja teda už naozaj neviem. Ihneď' po návrate som ešte “šupol” spomínanú zimnú desiatku, potom som absolvoval odkladanú operáciu a teraz už konečne rozumne rehabilitujem.“

Máš 50 rokov, ideálny bežecký vek:). Koľko rokov beháš tak aktívnejšie?

„50-tka je vek, kedy človek už beží viac hlavou. Predsa len- dávať' si nejaké rýchlostné ciele by mohlo človeka skôr poškodiť ako posúvať'. Jednoducho teraz si úplne užívam behanie, nestresujem sa, nekladiem si nereálne ciele. No a keď' mám silu tesne pred cieľom ešte zrýchliť, tak o to silnejší zážitok to je. Behávam pravidelnejšie 5 rokov. Dovtedy to bolo skôr také pobehávanie. Ako bývalý hádzanár som si chcel udržať dobrú figúru. Veď to poznáte, nie?“


Ako často trénuješ? Ktoré si Tvoje najobľúbenejšie tréningové miesta?

„Naučil som sa trénovať' sám, ale mám rád aj výbeh s priateľmi. Najviac ma však posúva  “komunikácia” s mojimi bežeckými hodinami. Tréningové miesta si vyberám podľa času, ktorý som schopný tréningu venovať. Niekedy sa viem pekne “vyriešiť” aj blízko bydliska a niekedy idem do 7 kilometrov vzdialených Karpát. Tam  predsa len tie kopčeky ukážu natrénovanú realitu v plnej nahote.“

 

Aké bežecké výkony v Tvojom podaní si ceníš najviac?

„Cením si samozrejme “osobáky“. To sú časy, ktoré možno už nikdy neprekonám a zostanú len na pamiatku. Veď' s mojou hmotnosťou 83kg a päťdesiatkou na krku vekom som si len nedávno spravil osobný rekord na 10km-42:19, polmaratón mám 1:32:16 a samozrejme spomínaná 5-ka v Miami.“

--------------------------------

djLesky- bežec, moderátor, dídžej

Pracuje ako zákaznícky poradca a stále sa venuje dj-ingu, ale aj  moderovaniu športových podujatí. Tomu sa vlastne venuje už od svojich 13 rokov. Začiatky boli ešte na základnej škole. Takže  fanúšikovia a priatelia ho vnímajú pod skratkou jeho priezviska Leskovský ako Lesky alebo djLesky.

menuLevel = 2, menuRoute = rungo/behy, menuAlias = behy, menuRouteLevel0 = rungo, homepage = false
15. január 2025 06:19