Intenzívna komunikácia s jednotlivými manažérskymi skupinami je takmer ukončená, začína sa proces podávania žiadosti o vstupné víza, rezervácia leteniek a ďalších administratívnych úkonov , smerujúcich k príletu elitných afrických pretekárov na Slovensko. V hre je doteraz 16 mien , posledné dve, tri voľné miesta by sa mali zaplniť v najbližších dňoch. Dobrou správou je, že etiópski atléti môžu odteraz požiadať o víza aj na českej ambasáde v Adis Ababe a nemusia tak tento proces absolvovať až na našom zastupiteľstve v Nairobi. Je však potrebné rátať, že uvažovaná zostava mužov a žien sa môže v dôsledku zranení , či iných prekážok ešte o niečo zúžiť.
I v tomto roku bol výber atlétov podriadený ekonomickým možnostiam, so snahou získať za daných podmienok čo najkvalitnejšiu konkurenciu. Maratón v Košiciach určite láka rýchlou traťou a je často odrazovým mostíkom i pre mladých atlétov. Mnohí z nich preskakujú všetky obvyklé postupnosti, štarty na dráhe, či na kratších cestných vzdialenostiach a neraz už vo veku 20 rokov získavajú prvé skúsenosti s maratónom.
Pozrime sa ešte , akú výkonnosť v Košiciach v posledných rokoch predviedli atléti v maratóne mužov oproti papierovým predpokladom, teda ich najlepšími výkonmi v sezóne ( SB ). Priemer najlepších troch výkonov sezóny favoritov MMM pred ich štartom v Košiciach v rokoch 2010 až 2014 dosiahol hodnotu 2:10:04. Priemerný čas medailistov MMM v tom istom sledovanom období bol potom 2:09:36, pričom ich priemer SB bol „ iba“ 2:11:28. Aký záver z toho možno vyvodiť ? Na Medzinárodnom maratóne mieru dosahujú atléti pravidelne lepšie výkony než sú ich dovtedajšie maximá. U prvých troch v cieli potom tento rozdiel dosahuje v priemere až temer dve minúty. Kombinácia pozitívnych faktorov, ako je rýchla trať, stabilné počasie , či výber a manažment atlétov prináša svoje ovocie.