StoryEditor

Tóth potvrdil na MS v atletike úlohu favorita v chôdzi. Slovensko má zlatú medailu

29.08.2015, 14:47
Autor:
SITASITA

Slovenský chodec Matej Tóth sa stal majstrom sveta na 50 km. Do cieľa na štadióne pekinského Vtáčieho hniezda dopochodoval triumfálne s časom 3:40:32 po úžasnom sóle. Pre slovenskú atletiku vybojoval v samostatnej ére premiérový titul. A počet medailí v histórii rozšíril na štyri - s jedným zlatom a tromi bronzami. Druhý došiel do cieľa Austrálčan Jared Tallent v sezónnom maxime 3:42:17. Tretí skončil Japonec Tanajuki Tanii s časom 3:42:55. Z ďalších dvoch slovenských chodcov prišiel do cieľa len Dušan Majdán na 30. mieste v sezónnom maxime 3:58:57. Premiéru na MS nezvládol Martin Tišťan, ktorého diskvalifikovali.

 

Ráno o 7.30 pekinského času vyštartovali na trať v okolí štadióna chodci. A vo Vtáčom hniezde sa hlavná pozornosť sústredila hneď na Mateja Tótha. V dobrej nálade a usmievavý dával najavo, že je v optimálnej pohode. Z Dudiniec držal najlepší svetový výkon sezóny, ktorý ho pasoval za najväčšieho favorita. A od prvých metrov sa už na monde štadióna usadil na druhé miesto. Zodpovedalo to jeho taktike - strážiť si čelo a v príhodnom okamihu rozbaliť všetko, čo nazbieral v tvrdých tréningoch. Nečakalo sa, že si zvolí vo svojej jubilejnej desiatej päťdesiatke v kariére iný spôsob. Predtým zväčša nastupoval od 30. kilometra, teraz hneď od prvých metrov. Vicemajster Európy vlani v Zürichu so svojimi typickými slnečnými okuliarmi sa odvážne vydal na dvadsaťštyri dvojkilometrových okruhov s úmyslom konečne obohatiť medailové historické konto slovenskej atletiky premiérovým zlatým kovom. Až dosiaľ sa mohla krajina pochváliť tromi bronzami prekážkara Igora Kováča (Atény´97), kladivára Libora Charfreitaga (Osaka´07) a Martiny Hrašnovej (Berlín´09). Matej Tóth vyšiel zo štadióna po necelých štyroch okruhoch na prvom mieste. Akoby chcel všetkým naznačiť, čo od neho treba očakávať. Dokonca sa odhodlal na únik - tempo si však presne strážil, podľa pocitov a pulzovej frekvencie. Hneď na prvej občerstvovačke sa napil a aj ochladzoval vodou, aby organizmus ani na sekundu neprehrial.

 

V štartovnom poli sa neobjavil jediný Rus Jargunkin a chodci od začiatku pozerali na chrbát Mateja Tótha na čele. Na prvý pohľad pôsobil ako na tréningu - bez námahy a s perfektnou technikou sa pohrával s konkurenciou. Takýto sebavedomý začiatok sa s ním nikdy nespájal. Pokojne si ukrajoval metre z vlastných sólo pretekov a náskok neustále zvyšoval. Medzičas na 5. km (22:57) odhaľoval Tóthovu nadvládu s osemsekundovým náskokom pred ďalšími v poradí. O pravidelný pitný režim sa staral tréner Matej Spišiak - v teplom počasí bol mimoriadne dôležitý. Na 10. km (45:22) predpokladaný výsledný čas nenadobúdal výstavnú hodnotu. To však nebolo pre Mateja Tótha - bez sebamenšieho náznaku únavy - postatné. Náskok dvadsaťsedem sekúnd pred prenasledovateľmi bol upokojujúci. Kým Tóth diktoval tempo, ďalší dvaja slovenskí chodci Tišťan a Majdán pole štartujúcich uzatvárali.

 

Suverenita Mateja Tótha bila do očí. Bez čo len jediného napomínania sa blížil do cieľa so strojovým tempom. Proti páliacemu slnku si na hlavu nasadil šiltovku. Hoci ju onedlho zhodil, strážil si každý detail. Na 15. km (1:07:28) jeho náskok pred najbližším prenasledovateľom Austrálčanom Tallentom narástol na tridsaťdeväť sekúnd. Na 17. km síce dostal od rozhodcu prvé varovanie, kilometrové tempo okolo 4:25 min ale udržiaval. A na 20. km (1:29:24) natiahol medzeru na šesticu za ním na päťdesiat sekúnd. V polovici trate na 25. km (1:51:17) náskok 55 sekúnd napovedal o jeho hegemónii. Za ním sa snažili Číňan Žang Lin, Japonec Tanii, Austrálčan Tallent, Barrondo z Guatemaly, Japonec Arai a Ír Heffernan, obhajca titulu z Moskvy. Pravidelným pohľadom na hodinky si Matej Tóth strážil tempo a súperov jedného za druhým predbiehal o celý okruh. Na 30. km (2:13:14) sa už diera prehĺbila na vyše minútu (1:09). Aj keď si Matej Tóth musel na 31. km odskočiť na toaletu, veľa nestratil. Onedlho prežíval sklamanie Guatemalčan Barrondo pri pohľade na červený terčík znamenajúci diskvalifikáciu.

 

Matej Tóth si znovu nasadil pred 35. km (2:35:20) šiltovku na hlavu. A keďže z tempa nepoľavil - ba naopak, ešte zrýchlil. Päťdesiatšesť sekúnd náskoku už zlatú medailu priblížilo na dosah. Svoju štvrtú päťdesiatku na MS premenil zverenec Mateja Spišiaka v banskobystrickej Dukle na triumfálny pochod so záverečným koncertom bez sebamenšieho zakolísania. Na 40. km (2:57:01) si užíval na čele náskok 1:13 min. Siahol si na dno svojich síl. A v záverečnom okruhu nezabudol pozdravovať radostnými gestami a úsmevom slovenských fanúšikov. Na štadióne už Tóth oslavoval so zástavou v rukách vyžarujúc zo seba obrovskú eufóriu. V cieli z plného hrdla vykríkol - ľúbim vás.

"Bola to pre mňa asi najjednoduchšia päťdesiatka v kariére. Všetko fungovalo perfektne, užíval som si ju. Ďakujem aj fanúšikom, ktorí ma na trati povzbudzovali," vravel v prvej reakcii v cieli Tóth.

"Nešiel som na doraz. Kotroloval som si detaily, mal som aj rezervy. Už v úvode som sa cítil fajn, preto som sa odhodlal na dlhý únik."

MS v atletike - Peking (Čína):

50 km chôdza - muži:

1. Matej Tóth SR 3:40:32 h
2. Jared Tallent Austrália 3:42:17 h
3. Takajuki Tanii Japonsko 3:42:55 h
4. Hirooki Arai Japonsko 3:43:44 h
5. Robert Heffernan Írsko 3:44:17 h
6. Žang Lin Čína 3:44:39 h
7. Ju Wei Čína 3:45:21 h
8. Andrés Chocho Ekvádor 3:46:43 h
9. Jesús Ángel García Španielsko 3:46:43 h
10. Quentin Rew Nový Zéland 3:48:48 h
30. Dušan Majdán SR 3:58:57 h
  Martin Tišťan SR DSQ


 

menuLevel = 2, menuRoute = rungo/behy, menuAlias = behy, menuRouteLevel0 = rungo, homepage = false
08. jún 2023 14:07