StoryEditor

Z kuchyne MMM

24.09.2015, 14:44

NOS NA SVETOVÝCH REKORDÉROV

Svet dnešných maratónov sa nezaobíde bez ľudí, ktorí zastupujú atlétov, organizujú ich štarty dojednávajú podmienky  zabezpečujú tréningové kempy, vybavujú víza, letenky a množstvo ďalších drobností, ktoré tvoria mozaiku štartu ich športovcov na maratónoch po celom svete. Väčšina z nich pracuje s licenciou IAAF a venujú sa okrem maratónskych bežcov aj atlétom súťažiacim na dráhe. Jedným z nich je i Gerard van de Veen šéfujúci v Holandsku agentúre Volare Sports. To, že svojej práci rozumie a má takpovediac nos na svetových rekordérov dokazujú výsledky posledných rokov. Geoffrei Mutai vyhral  v roku 2011 v Bostone za 2:03:02, čo bolo vtedajšie svetové maximum, no ako je známe, trať v Bostone nespĺňa parametre na uznávanie svetových rekordov. V roku 2013 sa mohol tešiť z víťazstva Wilsona Kipsanga v Berlíne v novom svetovom rekorde 2:03:23 a už o rok neskôr, opäť v Berlíne, bol svedkom ako ďalší z jeho atlétov Dennis Kimmeto vylepšil svetové maximum na 2:02:57.

Gerard van de Veen pricestuje do Košíc 1. októbra v noci, aby asistoval svojim atlétom, ktorí pobežia     4. októbra v Košiciach. Jeho tím na MMM nechýbal ani v minulosti, najlepšie sa mu darilo v roku 2012, keď Evans Ruto dobehol tretí v osobnom rekorde 2:07:49. Evans pricestuje do Košíc aj tento rok, bude však štartovať v úlohe vodiča udávajúceho tempo pre čelnú skupinu.

ZO SKOKANIEK TERAZ VYTRVALKYNE?

Naše atletické stálice, sestry Dana a Jana Velďákové sa na záver sezóny, ktorá priniesla obom štart na MS v Pekingu a niekoľko ďalších dobrých výsledkov, premenia zo skokaniek na kameramanky a pomôžu mapovať dianie na trati modernými akčnými kamerami TomTom Bandit. Organizátori majú záujem o autentické zábery, ktoré detailnejšie ukážu pohyb bežcov na jednotlivých úsekoch trate, činnosť na občerstvovacích  staniciach a zachytia taktiež obsadenosť trate usporiadateľmi, rozhodcami, či divákmi. Tréner Rado Dubovský ich nechce nechať bez dozoru ani na maratónskej trati, a tak sa bude týmto činnostiam venovať spolu s nimi. Koordináciu bude mať na starosti Stanislav Návesňák, niekdajší špecialista na 400 m prekážok, s osobným rekordom 49,64 z roku 1988, účastník Majstrovstiev sveta v Ríme v roku 1987.

FOTKA TÝZDŇA

Novým úlovkom tohto týždňa v projekte Foto pravek Košického maratónu je záber, ktorý nám poslal pán Tomáš László. Je z roku 1933 a zachytáva pretekára Doležala (krstné meno nie je uvedené). Ten napokon  dobehol na 24. mieste ako najlepší z vojakov na štarte. Reprezentoval 14. prápor pešieho pluku vtedajšej vojenskej posádky v Košiciach. Zaujímavosťou je, že s časom 3:42:38 porazil iba o dve sekundy svojho kolegu Tomšíka z rovnakého útvaru. Znalci súčasnej trate MMM vidia, že Doležal práve prebieha miestom, kde je dnes situovaný štart a cieľ Medzinárodného maratónu mieru.

 

 

VŠETCI STE VÍŤAZI

Okrídlená veta primäla organizátorov porozmýšľať nad tým, ako dostať všetkých účastníkov MMM na piedestál stupňov víťazov. Plece pri plece by sa spolu samozrejme nevmestili. Tak sa objavia aspoň na stene slávy, stojacej pri ceremoniáloch za tými najlepšími. „Vpratať“ takmer 11.000 mien na pár metrov štvorcových dokázal po chvíli úprav počítač našich grafikov.

menuLevel = 2, menuRoute = rungo/behy, menuAlias = behy, menuRouteLevel0 = rungo, homepage = false
08. jún 2023 13:34