StoryEditor

Výrobca obuvi podporil Trumpa. Ľudia teraz firmu bojkotujú a tenisky pália

14.11.2016, 16:36
Autor:
emoemo

Bostonský výrobca športových topánok New Balance čelí odporu zákazníkov na sociálnych sieťach. Ľudia na ne dávajú fotky toho, ako topánky vyhadzujú do koša alebo je zapaľujú.

Výrobca totiž podporil Donalda Trumpa a jeho stanovisko proti Transpacifickému partnerstvu.

New Balance Athletic je zrejme prvou korporáciou, ktorá na vlastnej koži cíti odpor Američanov proti novozvolenému prezidentovi Donaldovi Trumpovi.

Obama sa otáčal chrbtom
Výrobca športovej obuvi, ktorý dlho protestoval proti návrhu dohody Transpacifického partnerstva (TPP) medzi 12 krajinami okolo Tichého oceánu, totiž verejne uvítal Trumpovo zvolenie ako úľavu od politiky, ktorú predstavoval jeho predchodca Barack Obama, píše Wall Street Journal.

"Obamova administratíva sa k nám otáčala chrbtom. S Trumpom by sa mohli veci začať hýbať tým správnym smerom," povedal minulú stredu v rozhovore Matthew LeBretton, viceprezident New Balance (NB) pre verejné záležitosti.

Jeho vyjadrenie vzbudilo vlnu nevôle na sociálnych sieťach. Stovky užívateľov dali na Twitter, Facebook a Instagram fotky toho, ako hádžu topánky NB do koša alebo firmu inak bojkotujú. Niektorí napríklad zverejnili video, ako topánky zapaľujú.

"Páči sa mi váš postoj k TPP, ale podporovať šíriteľa nenávisti, ako je Donald Trump, je deprimujúce," napísal užívateľ Inasentimentalmood na twitterovom účet firmy. "Už si od vás topánky nekúpim," napísal iný.

Iní ale spoločnosti vyjadrili podporu najmä kvôli pohľadu na TPP. "Nepodporujem Trumpa, nevolil som ho a nemám ho rád. Ale to, že sa NB stavia proti TPP, je pre mňa dôvod si odteraz začať kupovať ich topánky," napísal užívateľ Matty Hervey na facebookovej stránke firmy.

Dohoda by znížila clo, Nike by zarobil
Výrobca topánok, ktorý v USA prevádzkuje päť tovární a zamestnáva 1 400 ľudí, kritizuje Transpacifické partnerstvo o voľnom obchode za ohrozovanie domácej výroby a zvýhodňovanie konkurentov, ktorí sa viac spoliehajú na zaoceánsku výrobu.

"Ako jediná veľká firma, ktorá stále vyrába atletické topánky v Spojených štátoch, má New Balance jasnú predstavu o tom, že tu chceme vyrábať viac, nie menej," vyhlásila spoločnosť minulý štvrtok.

Doplnila, že bude ďalej podporovať obchodné postoje Trumpa, rovnako ako jeho demokratickej protikandidátky Hillary Clintonovej a Bernieho Sandersa.

Trump je neochvejným kritikom dohôd o voľnom obchode. Tvrdil, že hneď po svojom nástupe do úradu znova otvorí rokovania o Severoamerickej dohode o voľnom obchode a prestane uvažovať o TPP. Prezident Obama dúfa, že sa mu podarí TPP na poslednú chvíľu pretlačiť na hlasovanie do Kongresu.

Otázka voľného obchodu je medzi výrobcami športového vybavenia problematickou témou. Svetová jednotka Nike je narozdiel od NB hlasným zástancom TPP. V roku 2015 Obama, ktorý sa snažil pre dohodu získať podporu, navštívil jej centrálu. Firma vo veľkej miere vyrába v zahraničí a z navrhnutého zníženia ciel na importovanú obuv by profitovala.

menuLevel = 2, menuRoute = rungo/behy, menuAlias = behy, menuRouteLevel0 = rungo, homepage = false
08. jún 2023 15:20