StoryEditor

Bežkovanie je jeden z najzdravších športov, tvrdí odborník na fitnes

30.01.2017, 19:59
Autor:
TASRTASR

Bežecké lyžovanie udržuje kondíciu a posilňuje celé telo. Kĺby namáha minimálne, čo je benefitom oproti klasickému behu v zime. Do pohybu zapája veľké svalové partie tela, symetricky zaťažuje jeho spodnú aj vrchnú časť.

"Zo zdravotného a fyziologického hľadiska ide o jeden z najzdravších športov vôbec, znamená pohyb v prírode, na čerstvom vzduchu i v horských oblastiach. Zušľachťuje motorické schopnosti, najmä koordináciu, vnímanie polohy tela a stabilizačné funkcie," povedal pre TASR odborník na fitnes a stravovanie Milan Ivanka.

Podporuje srdcovo-cievny systém

Bežkovanie má podľa neho pozitívny vplyv na celý srdcovo-cievny systém. Prirodzený aeróbny pohyb posilní srdce aj pľúca, čím sa lepšie okysličí a prekrví telo. "Ide o ideálny spôsob, ako predísť vysokému krvnému tlaku či infarktu," uviedol Ivanka. Kĺzavý pohyb precvičí nohy, zadok, paže, trup. Diagonálny pohyb končatín prospieva chrbtici, práca s palicami spevňuje svalstvo a koriguje ťažkosti vzniknuté v sedavom zamestnaní.

Na bežkách je možné absolvovať niekoľkohodinové vytrvalostné tréningy i krátke šprinty. Bežkovaniu sa však podľa Ivanku treba rozumieť, len tak dokáže človeku priniesť želané účinky. Napríklad najjednoduchšou formou klasickej techniky je chôdza na lyžiach, ktorá je v nenáročnom teréne "relatívne jednoduchá aj pre začiatočníkov".

"Ak má rekreačné bežkovanie plniť zdravotnú funkciu, treba sa tomu venovať aspoň trikrát do týždňa minimálne 30 minút," vysvetlil odborník na fitnes. Všetko však podľa neho závisí od poveternostných podmienok, dostatku snehu a terénov na takýto druh športu. Ak človek plánuje bežkovať viac ako hodinu, mal by si predtým "vhodne doplniť energiu". "Inak si môžeme privodiť žalúdočné kŕče, bolesti hlavy či závraty," upozornil Ivanka.

Aké jedlo je najlepšie?

Asi dve hodiny pred športovaním radí zjesť jedlo obsahujúce polysacharidy, omega-3 tuky (hrsť orechov) či proteíny. "Pätnásť až 30 minút pred bežkovaním odporúčam zjesť malé množstvo ľahko stráviteľných sacharidov ako banán, jablkový džús či hrozienka," poradil odborník na fitnes.

Neodporúča športovať na prázdny žalúdok. Pred bežkovaním je podľa neho takisto nevhodné konzumovať ťažko stráviteľné jedlá. Do stravy radí zaradiť mastné ryby, olivový olej, orechy a rôzne semená.

Približne hodinu pred touto činnosťou by mal človek vypiť asi pol litra vody, desať až 15 minút pred behom aspoň 250 mililitrov vody. Vyhnúť sa treba sladeným, kofeínovým či farbeným nápojom. "Ak bežec plánuje časovo náročnejšiu túru, mal by si so sebou vziať nízkokalorický nápoj s obsahom elektrolytov," uviedol Ivanka. Sodík a draslík totiž zlepšuje činnosť svalov. Energiu možno doplniť aj kúskom kvalitnej horkej čokolády.

Po bežkovaní možno svalstvo regenerovať príjmom sacharidov a rýchlo vstrebateľnými bielkovinami vo forme kuracieho mäsa, chudého červeného mäsa a rýb, myslieť treba i na konzumáciu mliečnych výrobkov. Rýchlejšej regenerácii svalov pomôže po bežkovaní strečing v suchu a teple.

Tri vrstvy

Oblečenie na bežecké lyžovanie musí odvádzať vlhko a prebytočnú teplotu von (priedušnosť) a brániť prenikaniu snehu, dažďa, vetra či chladu k telu (nepremokavosť). Do chladu radí obliecť si tri vrstvy, a to priliehavú termobielizeň, druhú vrstvu, ktorá udržiava teplo v tele a tretiu, ktorá chráni pred poveternostnými podmienkami.

Rukavice by mali byť v dlaňovej časti vystužené materiálom odolným voči oderu. Nemožno zabudnúť na čiapku. Bežecké lyže si podľa Ivanku treba vyberať podľa techniky lyžovania, terénu, frekvencie ich využívania či telesných parametrov bežca.

Lyžiarske bežecké palice by mali mať regulovateľné pútko. Mimo upravenej stopy sú vhodnejšie palice s väčším tanierom. Dĺžka palíc pre začiatočníkov a bežcov so slabšou technikou môže byť o päť centimetrov kratšia. "Palice na turistiku by mali mať dĺžku zodpovedajúcu výške postavy mínus 30 centimetrov," povedal Ivanka.

Kratšie palice sú vhodné na technickejšiu jazdu a do kopca, dlhšie zväčša pre silových jazdcov a na rovine. Dlhšie palice sa používajú skôr na upravených tratiach ako v teréne mimo stopy. Viazania a topánky na bežecké lyžovanie musia byť vzájomne kompatibilné, najlepšie je kúpiť viazanie a topánky spolu. Vhodné sú moderné viazania, ktoré umožňujú lepšie ovládanie lyží.

menuLevel = 2, menuRoute = rungo/behy, menuAlias = behy, menuRouteLevel0 = rungo, homepage = false
06. jún 2023 22:33