StoryEditor

Olympijská víťazka v behu na lyžiach spoznala trest za doping

10.02.2017, 13:20
Autor:
TASRTASR

Nórska bežkyňa na lyžiach Therese Johaugová dostala za pozitívny dopingový test 13-mesačný dištanc. Trest, ktorý jej udelila disciplinárna komisia Nórskeho olympijského výboru (NIF), má spätnú platnosť od 18. októbra 2016.

Trojnásobnej olympijskej medailistke zistili vlani zakázaný steroid klostebol. Johaugová od začiatku procesu tvrdila, že látku si nezobrala vedome.

Mala byť obsiahnutá v opaľovacom kréme, ktorý jej dal tímový lekár Fredrik Bendiksen počas sústredenia vo vysokej nadmorskej polohe v Taliansku. Zakázanú látku jej našli v moči 16. septembra. Nórska antidopingová agentúra, ktorá ju o pozitívnom náleze informovala 4. októbra, pôvodne požadovala dištanc na 15 mesiacov.

"Tohto sa najviac bojí každý športovec. Lekár ma ubezpečil, že krém je v poriadku, takže výsledok ma šokoval," uviedla Johaugová, ktorá najprv vyskúšala iný krém, ten však nemal hojivý vplyv na bolestivo spálené pery. V kariére podstúpila 88 antidopingových kontrol.

Sedemnásobná svetová šampiónka získala na ZOH 2010 vo Vancouveri zlato v štafete na 4x5 kilometrov. O štyri roky neskôr v Soči pridala do zbierky strieborný a bronzový kov.

menuLevel = 2, menuRoute = rungo/behy, menuAlias = behy, menuRouteLevel0 = rungo, homepage = false
06. jún 2023 11:20