StoryEditor

Jarná príprava sa začína. Na tieto veci nezabudnite, radí špičkový slovenský maratónec

03.05.2017, 22:02
Autor:
rungo.skrungo.sk

Zima sa končí a bežci začínajú opäť trénovať na čerstvom vzduchu a na otvorených bežeckých tratiach, ktoré v slovenských mestách rastú ako huby po daždi. O tom na čo by sme nemali pri jarnej príprave zabudnúť, sme sa porozprávali s talentovaným slovenským maratóncom Gabrielom Švajdom.

Gabriel Švajda patrí k slovenskej maratónskej špičke a počas svojej bežeckej kariéry už stihol zaznamenať niekoľko skvelých výsledkov doma i v zahraničí. O behu a kvalitnej príprave vie toho skutočne veľa. Čo sa však nedá povedať o mnohých začínajúcich bežcoch.

Nie veľa, stačí pravidelne

Práve na jar sa v uliciach vyroja zástupy novopečených bežcov, avšak len niektorí z nich pri behu zostanú aj po celý zvyšok roka. Problém je často v preceňovaní sa - veľa jarných bežcov nevie odhadnúť svoje sily. "Častokrát sa stretávam s hobby bežcami a odporúčam im behať len 3 hodiny týždenne. Ako doplnok k behu odporúčam fitko, prípadne cvičenie s vlastnou váhou," radí Švajda. Postupne môžete samozrejme dávky behu zvyšovať. Ale až po tom, ako si telo na zvýšenú záťaž zvykne.

Nezabudnite na regeneráciu

Regenerácia po behu je kľúčová, čo potvrdzuje aj slovenský maratónec: "Telu treba dopriať dostatok oddychu na regeneráciu v podobe plávania, či saunovania". Ak nebudeme dávať pozor na regeneráciu, môžeme si ľahko privodiť zranenie a opäť vypadneme z tréningového režimu. Riziko preťaženia organizmu a následného zranenia je ešte o čosi vyššie pri začínajúcich bežcoch. Preto nezabúdajte na oddych.

Dôležitý pitný režim

Telo pri zvýšenej námahe potrebuje dostatok tekutín. Jednoduchá rovnica, na ktorú často zabúdame. Dôležité však je aj to, aký nápoj telu počas a po behu doprajeme. Organizmus pri fyzickom výkone stráca predovšetkým minerály. Práve minerálne vody znamenajú pre športovca prirodzený zdroj týchto dôležitých látok. "Po behu odporúčam piť minerálnu vodu, ktorá telu doplní stratené minerály" dodáva Švajda.

Pitie minerálnej vody počas a po behu prispieva aj k detoxikácii organizmu a ich dopĺňanie výdatne posilňuje imunitný systém, napomáha kvalitnejšej regenerácii a redukuje bolesť svalov. Minerálna voda v tele a vhodne dopĺňa ich dennú potrebu. Je preto ideálnou súčasťou pitného režimu každého bežca.

 

menuLevel = 2, menuRoute = rungo/behy, menuAlias = behy, menuRouteLevel0 = rungo, homepage = false
09. jún 2023 00:38