StoryEditor

Prvý cieľ splnený - polmaratón pod 1:28

29.03.2010, 14:59
Autor:
HNHN
Asi pred týždňom som si tu dával verejné záväzky a ciele pre tento rok a keďže je po prvom z plánovaných podujatí, ktorých som sa chcel zúčastniť, je čas začať skladať účty ...
Cieľom pre polmaratón v rámci ČSOB BA maratónu bolo odbenúť ho pod 1:28. Vzhľadom k tomuto cieľu som si aj naplánoval taktiku na tento beh.
Keďže som "domáci", viem veľmi dobre, čo dokáže narobiť vietor na petržalskej hrádzi. Keď sa beží tento úsek maratónu (resp. polmaratónu), tak bežec môže takmer so 100% istotou počítať s protivetrom. Tesne pred vybehnutím na hrádzu je značka 13. kilometra. Mohol som teda počítať v tom najhoršom scenári s 8 kilometrami protivetra až do cieľa.
Ak by bol vietor mimoriadne silný (čo Iľkovci sľubovali), mohlo prísť (v mojom prípade) k zníženiu tempa aj o 30 sekúnd na kilometer. 8x30 sekúnd sú 4 minúty. Znamená to teda, že bez tohto protivetra by som polmaratón mal zvládnuť v čase cca 1:24 (čiže 4 min/km). No a po trinásty km by to malo byť 52 minút rovných. Toľko k taktike, poďme na realitu:
V nedeľu v noci sa menil čas a ráno bolo vonku veru celkom sviežo. Tak som v šatni zotrval čo najdlhšie, aby som v tom nepríjemnom vetre stál čo najkratšie. Keď som však prišiel o 9:40 na štart tak som videl že to asi bola chyba. V štartovom koridore už stáli všetci nastúpení, takže bolo takmer nemožné mať hneď od začiatku nejaký dobrý flek. Tak som sa dostal na úroveň maratónskych vodičov na cieľový čas 3:45. Pár minút do štartu sme ešte počkali ... a bum, bolo odštartované. Štartovú čiaru som prešiel 47 sekúnd po výstrele a vtedy som si začal merať čas ja (zaujíma ma totiž čistý čas môjho behu).
Po 250 metroch, po vybehnutí na nábrežie, som sa dal na pravú stranu štartového poľa, kde bola možnosť predbiehať. A začala sa moja stíhačka s časom. Na 2. km som za plánom zaostával celkom výrazne, mal som čas 8:19, ale už vopred som si stanovil, že dobehnúť stratu zo štartu (aby priemer bol 4 min/km) musím do 4. kilometra, takže ešte som nebol nervózny. Na 4. km to bolo 16:05, čo bolo meškanie v rámci normy.
Keď sa po piatom km vybehlo na most a bežalo sa smerom do Petržalky, musel som dať za pravdu feejayovi , že na mnohých to môže pôsobiť ubíjajúco. Do nekonečna sa tiahnuca cesta mala však 2 veľké výhody - bežalo sa mierne z kopca a fúkal, v tejto chvíli veľmi sympatický, spoluvietor.
Tak to bolo až do desiateho km (39:52), kde som sa na občerstvovačke osviežil ionťákom, no v zápatí ma začalo pichať v boku. Prišlo mi to celé také začiatočnícke (už dávno ma nepichalo v boku), ale pritom som nevypil veľa - štandardné 3 glgy. Tak som celý 11. km bežal tak trošku v kŕči ale ďalšie 2 km (ešte stále povetre) už boli v pohode a na métu 13 km som dobehol presne v plánovanom čase (51:57). Už som red sebou videl odbočku na hrádzu a bál som sa najoršieho, že príde brutálny protivietor a sfúkne moje nádeje na 1:28. Odbočka doľava a ... nič. chvíľu sa bežalo po cyklistickom chodníku popod hrádzu, ale protivietor bol veľmi priateľský. Za posledné týždne som v týchto miestach zažil oveľa horí vietor. Keď sme vybehli hore na hrádzu, stále nič. Protivietor bol stále prijateľný. Pokles tempa sa síce dostavil, ale zďaleka sa nedostavil katastrofický scenár (pokles tempa o pol minúty na km a viac).
15 km za 1:00:18 bolo viac ako dobrým signálom, že 1:28 padne, aj keby hneď začali kombajny padať. Už do toho mohlo prísť jedine to, že nemám nabehané. Veď doteraz najdlhšia odbehnutá trať tento rok bola u mňa 17 km, aj to len 2x.
S pribúdajúcim časom som sa však stále viac vytešoval z toho, že cieľ nielen splním, ale splním ho s prehľadom. Tempo na km bolo cca 4:08 a ja som si beh naozaj užíval. Nejakí dvaja finišujúci borci v zelenom ma síce do cieľa ešte predbehli ale v cieli som si svoje stopky zastavil na slušných 1:25:30, oficiálny čas 1:26:18. Trošku ma mrzí, že som do toho viac nedupol, ale okrem krátkeho pichania som nemal žiadnu vážnu krízu, takže ak tento rok ešte nejaký 1/2 maratón pôjdem, tak to skúsim ešte stlačiť.
Košice to asi nebudú, lebo 30 Eur za registráciu do konca apríla - tu už končia žarty. Milujem MMM ale netuším v akej pohode a zdravotnom stave budem v októbri.... asi to bude skôr na nejakom "dedinskom" polmaratóne.
menuLevel = 2, menuRoute = rungo/blogy, menuAlias = blogy, menuRouteLevel0 = rungo, homepage = false
30. máj 2023 20:48