StoryEditor

Po behu nezabudnite natankovať

30.10.2009, 07:00
Autor:
HNHN
Môžete byť po akokoľvek vyčerpávajúcom, či iba ľahkom tréningu, vždy je potrebné doplniť si palivo.

Môžete byť po akokoľvek vyčerpávajúcom, či iba ľahkom tréningu, vždy je potrebné doplniť si palivo.

O zdravej strave, či rovnováhe sacharidov, bielkovín a tukov sme si už v minulosti písali. Teraz sa však zameriame na ja jedenie po tréningu – jesť, či nejesť a ak jesť, tak čo :)

Ste nočný "vták"- bežec
Ak behávate v noci – tesne predtým ako uľahnete spať, i tak je veľmi dôležité sa po tréningu najesť. Glykogén a jeho zásoby ste si minuli pri tréningu a do druhého dňa by vám ich veľa nezostalo. Načerpajte malé množstvo ľahko stráviteľných sacharidov , na bielkoviny však zabudnite.
Najlepšie je najesť sa dve hodiny pred behom, aby ste po behu doplnili hladinu glykogénu iba ľahkým snackom – miskou cestovín s kečupom, či sušienkami z ovsených vločiek.

Po náročnom tréningu
Ak ste dobehli príliš ťažký, či príliš dlhý tréning, váš organizmus musel pre vaše nohy zabezpečiť väčší prísun krvi, ako za iných okolností, čo znamená, že vaša peristaltika bude obmedzená. Črevá budú citlivé a preto strávenie väčšej, či ťažkej stravy bude pre vás problém. Dajte si pre začiatok ľahký shake, ktorý je ľahkostráviteľný a následne sa môžete najesť normálne – doplňte si sacharidy – chlieb, banán, sušienky.

Potrebujete viac energie ako spálite
Ste hladní 20 minút po dobehnutí? Glykogén uložený vo vašich svaloch a pečeni je zrejme dakde pri nulových hodnotách. Nezabudnite preto pred behom na doplnenie glykogénu do vašich svalov napríklad zjedením pár ovsených sušienok. Ovocie s nizkotučným jogurtom, si nechajte na neskôr.
Rovnako tak nezabudnite, že častokrát je hlad iba prezlečený smäd. Dehydratácia môže mať fatálne následky!

Tvrdo trénujete ale nechcete schudnúť
Finta, ako si udržať objem svalov, je miešať jednoduché sacharidy so zloženými. Jedzte chlieb či ovsené sušienky ako inokedy, ale skombinujte ich s medom, či lekvárom alebo si doprajte čím ďalej viac obľúbené Flapjacky :)
Odšťaviť si zeleninu je lepšie, ako ju jesť v tuhom stave – získate vysoké množstvo kalórii v malom objeme - nezaťažíte si tak tráviacu sústavu.

Ste úplne vyčerpaní
Po ťažkom tréningu máte 20 minút na doplnenie si hladiny glykogénu v organizme. Do hodiny po tréningu je dobré sa aj normálne najesť plnohodnotného jedla, z ktorého si telo vezme uhľohydráty a premení ich na glykogén. Prácu vášmu organizmu uľahčíte, ak si dáte aj stravu bohatú na bielkoviny v pomere 4:1 (uhľohydráty:bielkoviny). Pre inšpiráciu - kurací šalát s chlebom, či dusené mäsko s ryžou.

Inšpirovali sme sa článkom z portálu runnersworld.co.uk

menuLevel = 2, menuRoute = rungo/strava, menuAlias = strava, menuRouteLevel0 = rungo, homepage = false
02. jún 2023 21:53