StoryEditor

Dobre temperované sústa

27.08.2010, 00:00
Autor:
HNHN
Chcete získať potrebnú energiu a nepribrať pritom na hmotnosti? Na dosiahnutie tohto cieľa stačí, keď sa vyvarujete niektorých tradičných a často klamlivých odporúčaní a budete rešpektovať rytmus prírody.

Chcete získať potrebnú energiu a nepribrať pritom na hmotnosti? Na dosiahnutie tohto cieľa stačí, keď sa vyvarujete niektorých tradičných a často klamlivých odporúčaní a budete rešpektovať rytmus prírody.

Zostaviť si správny jedálny lístok občas vyzerá ako nesmierne komplikovaná záležitosť. V odbornej literatúre aj na internete sú prezentované často diametrálne odlišné názory rôznych odborníkov. Pre jedného je výživa vytrvalca „bojom o dostatok sacharidov“, iní podmieňujú dobrú výkonnosť jedálnym lístkom zostaveným podľa princípov takzvanej zónovej diéty (The Zone Diet), ktorej autorom je Dr. Barry Sears.

V skutočnosti to však také zložité nie je. Prvou zásadou správnej športovej výživy by mal byť rešpekt k individuálnym požiadavkám vášho organizmu. Inak povedané: neexistuje univerzálna výživa. To, čo je pre kulturistu samozrejmosťou, napríklad vysoký príjem proteínov, to je pre vytrvalca príťažou. Faktom, žiaľ, je, že dokonca aj profesionálni športovci väčšinou nechápu, aké je dôležité mať filipa a ako im ubližujú ich nevhodné stravovacie zvyklosti.

RADY, KTORÝM SA TREBA VYHNÚŤ
Kto všetko si trúfa radiť športovcom, to môžeme demonštrovať na príklade amerického chiropraktika Bena Lernera. Tento špecialista odporúča atlétom, aby tesne pred začiatkom tréningu alebo pretekov konzumovali iba potraviny obsahujúce zmes komplexných a jednoduchých sacharidov. Za optimálnu voľbu považuje jablká, slivky, hrušky, citrusové ovocie a jahody, prípadne maliny. Je nutné vysvetliť, prečo je niečo také totálny nezmysel. Ovocie je nepochybne zdravou súčasťou bežného jedálnička, nie však tesne pred tréningom alebo pretekmi. Konzumácia ovocia prináša komplikácie, ku ktorým dochádza v dôsledku pôsobenia významného množstva vlákniny. Rovnaký problém nastane, ak budete ovocie priebežne konzumovať v priebehu niekoľkohodinového výkonu, a to ponechávame stranou problémy so zahlienením.

Doktor Lerner tiež považuje za ideálny posledný pokrm pred tréningom alebo pretekmi, podaný dve až tri hodiny pred štartom, zmes komplexných sacharidov, tukov a malého množstva proteínov. Podľa jeho názoru sú ideálnou voľbou batáty (tiež nazývané sladké zemiaky), hnedá (myslené najskôr ako nelúpaná ) ryža, mandľová pasta, ľanový olej, lieskové oriešky, mandle a vajcia. Výhodou týchto potravín má byť ich ľahká stráviteľnosť. Každému človeku, ktorý má isté športové skúsenosti, je však jasné, že oriešky a vajcia rozhodne nepatria medzi jednoducho a rýchlo využiteľné zdroje energie, a to nehovoríme o možných alergických reakciách.

Pár ďaľších tipov prinesieme nabudúce!

menuLevel = 2, menuRoute = rungo/strava, menuAlias = strava, menuRouteLevel0 = rungo, homepage = false
09. jún 2023 00:41