StoryEditor

Prijímajte s jedlom zároveň aj vodu!

16.06.2011, 00:00
Autor:
HNHN
Čo si priať viac, ako jesť zdravo a chutne a pri tom svoje telo dostatočne hydratovať. To nám umožnia ovocia a zeleniny, ktoré okrem vysokému obsahu vody obsahujú aj veľa potrebných živín.

Čo si priať viac, ako jesť zdravo a chutne a pri tom svoje telo dostatočne hydratovať. To nám umožnia ovocia a zeleniny, ktoré okrem vysokému obsahu vody obsahujú aj veľa potrebných živín.

Pitná voda nie je jediným spôsobom, ako získať pre naše telo dostatok tekutín. Obľúbené uhorky, či iná zelenina alebo ovocie, patria medzi potraviny obsahujúce dostatok tekutín a ešte k tomu živín, ktoré zlepšia váš výkon a podporia vaše zdravie. Okrem pitia spomínanej vody preto pridajte tieto suroviny do svojho jedálnička, v čo najväčšej miere.

Okrem vody príjmete v nasledujúcich surovinách aj:

- minerály: cukrový melón, broskyne, jahody
Obsahujú minerály potrebné k tréningu, ako sú draslík, či sodík.

- vitamín C: vodový melón, kivi, citrusové plody, brokolica (tú nájdete aj v nasledujúcej kategórii)
Céčko pomáha udržiavať zdravú chrupavku a pohyblivosť vašich kĺboch pri záťaži, preto je nevyhnutné vo vašom každodennom tréningu. Chráni taktiež pokožku pred vplyvom UV žiarenia, čo je v týchto horúcich slnečných dňoch veľmi potrebné.

- antioxidanty: paradajky, brokolica
Paradajky obsahujú lykopén, ktorý pomáha chrániť vaše pľúca, žalúdok, prsia, prostatu, či krčok maternice. Zdá sa vám brokolica "suchá"? Omly! Obsahuje totiž až 90 % vody.

- pomoc pri regenerácii: čerešne, ananás
Obe ovocia sú zázračné pre doplnenie stratených tekutín po dobehnutí. Je dokázané, že bromelín pomáha znižovať zápal.

- látky zlepšujúce imunitu: jogurt, kefír
Konzumácia probiotických potravín pomáha chrániť pred dýchacími ťažkosťami, ktoré môžu zmárniť váš beh. Jogurty bežne obsahujú približne päť kmeňov zdraviu prospešných baktérií, pričom kefír ich môže obsahovať až desať.

- pomoc pri trávení: fazuľa
Jeden šálka varených fazúľ poskytuje pol šálky vody, množstvo bielkovín ako dve vajcia a polovicu dennej potreby vlákniny.

menuLevel = 2, menuRoute = rungo/strava, menuAlias = strava, menuRouteLevel0 = rungo, homepage = false
02. jún 2023 06:41