Väčšina tréningových plánov pracuje s podobnými nástrojmi a trénerské umenie spočíva predovšetkým v ich správnom namixovaní.
Podľa nedávneho výskumu však existuje typ tréningu, ktorý je účinnejší ako iné: osemminútové intervaly.
Najnovšia štúdia
Nórsky športový fyziológ Steve Seiler síce vo svojej najnovšej štúdií zvolil ako objekt skúmania skupinu cyklistov, jeho zistenia by však mali byť univerzálne platné aj pre iných vyznávačov vytrvalostných športov.
Sledovaní dobrovoľníci mali v priemere štyridsať rokov, išlo o hobíkov, ale ich výkonnosť bola na pomerne slušnej úrovni. Hodnota ich VO2max zodpovedala približne bežcom s polmaratónskymi časmi pod 1:30.
Steve Seailer ich rozdelil do skupín, ktoré absolvovali týždenne 2 - 3 dlhšie tréningy v pomalom tempe a k tomu pridali dva intervalové tréningy.
V nich mali športovci dané úseky absolvovať maximálnou rýchlosťou, ktorú sú schopní počas daného času udržať. Prvá skupina odjazdila vždy 4 x 16 minút s trojminútovým odpočinkom.
Druhá skupina mala naordinovaných 4 x 8 minút s dvojminútovým odpočinkom a tretia skupina 4 x 4 minúty s minútovým odpočinkom.
Na záver všetci absolvovali test, v ktorom mali za úlohu ísť na úrovni 80 % maximálneho úsilia až do vyčerpania.
Prekvapujúci víťaz
Hoci samotný Seiler pôvodne očakával, že najväčší pokrok dosiahnu športovci po absolvovaní štvorminútových intervalov, ktoré sa najviac podobajú na populárne HITT (vysoko intenzívne vytrvalostné tréningy), výsledok bol úplne iný.
Najhorší výsledok dosiahli športovci zo skupiny 4 x 16, keď pri testovaní požadovanú intenzitu udržali v priemere 13 minút a 49 sekúnd.
Na druhom mieste bola skupina 4 x 4 (15 minút a 51 sekúnd). Jednoznačným víťazom bola skupina 4 x 8, ktorá danú záťaž dokázala udržať počas 22 minút a 42 sekúnd.
Bude to tak fungovať aj u vás? Vyskúšajte a uvidíte!