- Naplánujte si trasu
Naplánujte si trasu tak, aby ste vydržali bežať až po vchodové dvere. Posledných pár minút už len ľahko dobehnite a vydýchajte sa v teple.
- Upravený verzus neupravený terén
Každý bežec uprednostní odhrnuté chodníky, na ktorých ale číha väčšie nebezpečenstvo šmyku a bolestivého pádu. Oveľa lepším riešením je preto len čiastočne upravený terén v parku či v lese. Dopad do snehu je mäkší a pružnejší.
- Nezabudnite na rozcvičku
V chladnom počasí je zahriatie organizmu veľmi dôležité, pretože ušetríte telu obrovský šok spôsobený teplotným rozdielom. Správne zahriatie znižuje riziko zdravotných problémov. Rozcvičte sa už doma. Stačí zopár drepov, výskokov či stepping na mieste.
- Správne bežecké oblečenie na zimu
Neexistuje zlé počasie, ale len zle oblečený bežec. Majte sa na sebe vždy menej oblečenia, ako si myslíte, že budete potrebovať. Príliš veľa oblečenia spôsobí nadmerné potenie, čím sa zvyšuje riziko prechladnutia a dehydratácie. Ako prvú vrstvu zvoľte kvalitnú funkčnú bielizeň, ktorá odvádza pod a vodu od tela – v žiadnom prípade nie bavlnu. Používajte viac vrstiev oblečenia a prispôsobte ich intenzite tréningu – rýchlejší tréning, menej vrstiev. Ako poslednú vrstvu používajte bežecké nohavice a bežeckú vetrovku. Posledná vrchná časť oblečenia by mala byť nepremokavá. Nezabudnite na rukavice, čiapku a pri veternom počasí na šatku. Ak beháte večer, nezabudnite na reflexné prvky.
Do mokrého počasia si zvoľte topánky s nepriepustným materiálom po stranách a na špičke a s hrubou podrážkou, ktorá zabráni šmýkaniu. Žiadne topánky neudržia nohu v teple bez dobrých ponožiek. Vyhýbajte sa bavlne, ktorá udržiava vlhkosť. Kompresné podkolienky udržia teplotu lýtka.
- Chráňte tvár a pokožku pred mrazom a omrzlinami
Pred vybehnutím si opláchnite tvár studenou vodou, osušte ju a dôkladne premastite mastnejším krémom. Snažte sa nevynechať žiadne miesto, ktoré nie je chránené oblečením. Existujú aj špeciálne krémy, ktoré chránia pre mrazom a omrzlinami - obsahujú napríklad vitamín E alebo koenzím Q10. Nezabudni ani na pery a noste so sebou regeneračný balzam alebo balzam určený primárne do chladného počasia.
- Nesnažte sa natrénovať rýchlosť
V žiadnom prípade sa nesnažte trénovať rýchlosť. Rýchlosť behu prispôsobte počasiu a povrchu dráhy. Behajte voľným tempom. Behanie do -10 ˚C by malo byť bezproblémové. Behanie pod -15 ºC môže byť problém. V príliš chladnom počasí sú svaly strnulé a stuhnuté a pohyb je obmedzený kvôli vrstvám oblečenia. V mrazoch strácame schopnosť dýchať nosom a tak dýchame ústami. Mrazivý vzduch sa dostáva priamo do priedušiek a pľúc. Ak je počasie mimoriadne nepriaznivé, uprednostnite radšej náhradný tréning.
- Nepodceňujte pitný režim
Aj keď je vonku mínus, dehydratácia hrozí organizmu rovnako ako v lete. Telo sa zahrieva a odvádza pot. Je dôležité, aby ste prijímali tekutiny v dostatočnom množstve. Napite sa pred behom a po dobehnutí. V prípade dlhšieho tréningu si zoberte vodu so sebou. Vyhýbajte sa studeným nápojom.
- Po behaní ...
Po behaní sa okamžite presuňte na teplé miesto. Ideálne je naplánovať si trať tak, aby ste začali a skončili pri vchodových dverách. Po príchode domov si ihneď vyzlečte mokré šaty, ale nezabudnite na strečing. Teplá sprcha bude Vašou príjemnou odmenou.