StoryEditor

Striedanie bežeckej obuvi znižuje riziko zranenia

12.12.2013, 07:10
Autor:
tmtm

Bežci dobre poznajú pravidlo, že používaním viacerých párov bežeckej obuvi zvyšujú jej životnosť. Nový výskum ukazuje, že tým aj zvyšujú svoju šancu, že predídu zraneniam.

Luxemburskí vedci ako prví na svete študovali vplyv striedania bežeckých topánok na pravdepodobnosť zranenia. Sledovali 264 dospelých rekreačných bežcov počas 22 týždňov. Spomedzi nich 116 odbehli 91 percent vzdialenosti v tých istých topánkach a v priemere používali len 1,3 páru. Tí ostatní odbehli v najpoužívanejšej obuvi v priemere 58 percent objemu a používali 3,6 páru topánok.

Z celej študovanej vzorky utrpelo aspoň jedno zranenie 87 bežcov. Keď sa pozreli na ich štruktúru, zistili, že bežci, ktorí striedali viacero párov, mali o 39 percent nižšie riziko zranenia.

V článku pre časopis Scandinavian Journal of Medicine & Science in Sports vedci uvažujú o tom, že jednou z príčin by mohlo byť, že rôzne topánky odlišným spôsobom distribuujú sily, ktoré na bežca pôsobia. Tým znižujú nápor na jednotlivé tkanivá.

Zároveň dodávajú, že zatiaľ sa nedá presne určiť, či za nižšie riziko môže striedanie obuvi alebo rôzne vlastnosti topánok. Pripomínajú tiež, že menší výskyt zranení bol aj u tých účastníkov štúdie, ktorí sa okrem behu venujú aj doplnkovým športom.

menuLevel = 2, menuRoute = rungo/trening, menuAlias = trening, menuRouteLevel0 = rungo, homepage = false
02. jún 2023 20:56