StoryEditor

Aká je ideálna hmotnosť bežca na preteky? Vyrátajte si ju

29.01.2014, 23:18
Autor:
tmtm

Každý bežec sa chce na preteky optimálne pripraviť. To znamená dosiahnuť aj čo najvhodnejšiu hmotnosť.

Práve tejto téme sa na stránke Running Competitor venuje americký tréner Matt Fitzgerald. Pripomína, že každých päť percent nadbytočnej hmotnosti zhoršuje bežeckú výkonnosť o päť percent. Mať správnu hmotnosť sa teda oplatí.

Dôraz je na slove správnu, pretože aj opačný extrém, čiže príliš nízka hmotnosť, ma negatívne následky. Telo nemá dosť tukov na to, aby zdravo fungovalo.

Kľúčom k optimálnej hmotnosti je množstvo telesného tuku. Ak sa teda chcete zlepšiť, musíte sa zamerať práve na túto zložku. Pre výpočet ideálnej súťažnej hmotnosti potrebujete poznať svoju hmotnosť a koľko percent z nej predstavujú tuky. V tejto tabuľke nájdete rozsah, ktorý zodpovedá vášmu veku.

Poďme si teda vypočítať optimálnu hmotnosť 35-ročného muža s momentálnou hmotnosťou 75 kilogramov a 15 percentami telesného tuku. Znamená to, že tuk váži 11,25 kg. Druhým krokom je určiť takzvanú štíhlu hmotnosť, čiže bez tuku. V našom príklade je to 63,75 kg. 

Tabuľka nám ukazuje, že pre mužov vo veku 30-39 rokov je optimálny rozsah percentuálneho podielu tuku 5-12 percent. Nemá zmysel naháňať sa za spodnou hranicou, a tak si vyberme hornú, čiže dvanásť percent.

Potom potrebujeme "štíhlu hmotnosť" 63,75 vydeliť rozdielom medzi číslom 1 a cieľovým objemom tuku vyjadrenom desatinným číslom (0,12). Výsledok je 72,44 kg. Náš bežec teda potrebuje schudnúť viac ako dva a pol kilogramu, čo je pri vhodnom stravovaní a tréningu pomerne ľahko dosiahnuteľné.

Pochopiteľne, samotná hmotnosť vám automaticky nezabezpečí lepšie výkony, ale môže k nim výrazne prispieť.

menuLevel = 2, menuRoute = rungo/trening, menuAlias = trening, menuRouteLevel0 = rungo, homepage = false
06. jún 2023 11:29