StoryEditor

O kolieska viac (I.)

09.03.2010, 23:00
Autor:
HNHN
Chcete trénovať vytrvalosť aj silu, a navyše sa dobre pobaviť? Namiesto bežeckých topánok si občas obujte in-line korčule.

Chcete trénovať vytrvalosť aj silu, a navyše sa dobre pobaviť? Namiesto bežeckých topánok si občas obujte in-line korčule.

Jazda na kolieskových in-line korčuliach má niekoľko nesporných výhod. Hlavne vám príjemne oživí a spestrí kondičný tréning. Ďalším plusom je fakt, že bežný pohyb na korčuliach zaťažuje kĺbový aparát iba mierne – kĺby sú namáhané len o niečo viac ako pri bežnej chôdzi. Veľkou výhodou je tiež to, že posilňuje váš cit pre rovnováhu a koordináciu pohybu, pretože bez týchto návykov sa korčuliar nezaobíde.

Pohyb na in-linoch rozvíja silovo-vytrvalostné schopnosti dolných končatín, ktoré sa vám rozhodne zídu nielen pri behu, ale aj pri ostatných športoch. Vzhľadom na to, že sa väčšinou korčuľuje na rovinatejších tratiach, zostáva srdcová a dychová frekvencia bez výraznejších výkyvov. To znamená, že ak si pripravujete tréningový plán na celý rok, neváhajte doň zaradiť aj nácvik jazdy na kolieskových korčuliach.

ROZMAZNÁVAJTE SI ICH
Pri výbere vybavenia vychádzajte z toho, nakoľko sa korčuľovaniu budete venovať. Pre občasné rekreačné zvezenie vám stačia lacnejšie modely, vopred sa však zmierte s tým, že nepôjdete obzvlášť rýchlo. Ale pozor – superdrahé pretekárske modely by zasa mohli ďaleko presiahnuť vaše schopnosti. Tie sú pre „civilistov“ často až príliš rýchle.

V predajni sa zamerajte na to, aby vám vybraný model korčuliarskej topánky pevne sedel na nohe (a to je pri lacnejších modeloch problém) a nikde pri tom netlačil. Radšej si urobte dostatok času na nákup a v korčuliach vydržte aspoň desať minút. Vo chvíli, keď si korčule donesiete domov a začnete ich používať, mala by sa začať aj vaša starostlivosť o ich technický stav. Kolieska z času na čas prezrite, či nie sú z jednej strany zjazdené. Je vhodné ich občas pretočiť a vymeniť predné za zadné. Ak sú zjazdené z obidvoch strán, ihneď ich vymeňte. Nezabúdajte pravidelne čistiť a premazávať ložiská.

Dôležité upozornenie: Ani tí najväčší machri besniaci na U-rampách obyčajne nevyrážajú na in-linoch bez ochranných pomôcok, to znamená helmy (stačí aj cyklistická, ale úplne ideálne to nie je), chráničov kolien, zápästia, lakťov a dlaní.


Nabudúce prinesieme malú školu jazdy na inline korčuliach!

menuLevel = 3, menuRoute = rungo/trening/priprava, menuAlias = priprava, menuRouteLevel0 = rungo, homepage = false
10. jún 2023 17:16