StoryEditor

Snehová výzva

09.01.2011, 23:00
Autor:
HNHN
Prišlo síce mierne oteplenie, ale zima ešte neskončila a ešte v dostatočnom množstve ponúkne priestor pre zmenu zabehaných tréningových postupov. Zvoľte si tú správnu disciplínu, riadne sa vystrojte a využite zasneženú krajinu pre výbornú zimnú fázu vašej celoročnej tréningovej prípravy.

Prišlo síce mierne oteplenie, ale zima ešte neskončila a ešte v dostatočnom množstve ponúkne priestor pre zmenu zabehaných tréningových postupov. Zvoľte si tú správnu disciplínu, riadne sa vystrojte a využite zasneženú krajinu pre výbornú zimnú fázu vašej celoročnej tréningovej prípravy.

Nadviažte na tréning
Celoročná tréningová príprava rozhodne nevyžaduje, aby ste sa na celú zimu uchýlili do telocvične. Vďaka tomu, že zima ponúka aj príjemnejšie alternatívy, môžete na svojej kondícii pracovať i na čerstvom vzduchu. Lyžovanie, snowboarding a beh na lyžiach sú pre vás momentálne najlepšou možnosťou, ako sa ďalej zlepšovať.

Prínosné zjazdy
Nech sa už vidíte v zasneženej krajine s jednou širokou doskou alebo s párom úzkych, vaše telo bude jasať s vami. Príroda, sneh a pohyb mu totiž všestranne prospievajú. Lyžovanie a snowboarding sú predovšetkým jednou z mála možností, ako si počas dlhej zimy neodvyknúť od pravidelnému pohybu. Zjazďovanie svahov, to je tiež neustále reagovanie na rýchlo sa meniace podmienky, čo rozvíja koordináciu. Nudiť sa na svahu nebude ani váš zmysel pre rovnováhu, ktorý sa na zjazdovkách významne stimuluje. To následne oceníte pri behu v teréne, ale aj pri doplnkových športoch, ako je beh na lyžiach, jazda na bicykli či in-line korčuľovanie. Okrem toho budete pri pravidelnom lyžovaní a snowboardingu stále posilňovať niektoré svalové skupiny dolných končatín a pod vplyvom zaťaženia svalového aparátu trupu spevníte celé telo a udržíte si rovnakú úroveň silových schopností. Určite sa teda nebudete klamať, keď zábave na svahu budete pripisovať podobné účinky, aké má návšteva posilňovne. Zvýšenou dychovou frekvenciou na čerstvom horskom vzduchu si rovnako – na rozdiel od pohybu v telocvični – intenzívne okysličíte organizmus, čím predídete bolestiam hlavy. Okrem toho si váš dýchací aparát a celý organizmus pri pohybe v mrazivom počasí zvyknú na veľké výkyvy teplôt a otužia sa. Tejto príprave budete vďačiť za to, že vás už žiadna nízka teplota len tak neprekvapí. Ďalší prínos lyžovania či snowboardingu vyplýva z väčšej nadmorskej výšky niektorých lyžiarskych stredísk, na svahoch ktorých sa naučíte lepšie hospodáriť s kyslíkom. Pľúca ho získavajú z tamojšieho redšieho vzduchu pomerne ťažko, a tak ho telo začne využívať účelnejšie. Výpočet zdravotných výhod by sa už mohol skončiť – nebyť ešte príjemných pocitov, ktoré vám navodia endorfíny vyplavené v reakcii na rýchlejšie zjazdy, a kvalitného spánku, ktorý sa vďaka zdravej únave ponúka hneď po vypnutí vlekov.

Bonus bielej stopy
Aj keď zjazdy prinášajú podstatne viac než len dobrý pocit z rýchlej jazdy, niektoré očakávania k nim upierať nemôžete.

Ak chcete na snehu do činnosti zapojiť skutočne celé telo a tešiť sa z výhod, ktoré taký pohyb prináša, prijmite pozvánku do lyžiarskej stopy na bežky.

Beh na lyžiach je lokomočný vytrvalostný pohyb (t. j. pohyb, pri ktorom sa pravidelne opakuje rovnaká pohybová štruktúra), ktorým môžete nahradiť vytrvalostný beh a zlepšovať tak svoju fyzickú kondíciu bez zbytočnej zimnej prestávky. Pri pohybe na bežkách zapojíte svaly paží, nôh i trupu, čo tiež značne zaťažuje srdcový systém a rýchle zlepšuje fyzickú kondíciu. Okrem toho, že na bežkách posilníte mnoho z tých svalov, ktorým sa pri kondičnom posilňovaní príliš nevenujete, môžete na nich tiež rapídne znížiť telesnú hmotnosť – napríklad na úkor tukových zásob na bokoch. Vedomie, že na bežkách posilňujete komplexne všetky svaly naraz, znamená istotu, že pracujete aj na svaloch, ktoré napríklad v lete takmer vôbec nepoužívate. To pre vás môže byť obzvlášť významné zistenie v prípade, že chcete posilniť telo, ale posilňovňu práve nemilujete a pohyb si skôr spájate s prírodou. Tam by vás mohla vylákať aj skutočná nádej, že s prispením behu na lyžiach budete celkovo pohyblivejší. V lyžiarskej stope totiž budete udržiavať a zvyšovať kĺbovú pohyblivosť paží a nôh, rozviniete koordináciu všetkých častí tela a – rovnako ako pri zjazdoch – zlepšíte cit pre rovnováhu a hospodárenie s kyslíkom. Na bežkách si viac než pri iných športoch privyknete na režim zvýšenej spotreby kyslíka, čo rovnako dobre využijete aj pri klasickom behu. Bežky okrem toho predstavujú ideálny spôsob, ako si zlepšiť krvný obeh, posilniť srdcovú činnosť a „naučiť“ sa regulovať krvný tlak pri športe. Ťažko by ste hľadali inú aktivitu, ktorá mimo sezóny zastúpi klasický beh a ešte dopraje aktívny odpočinok jednostranne zaťažovaným kĺbom dolných končatín. Pohybom na bežkách rovnako posilníte posturálne svalstvo a odstránite tak príčiny bolestí chrbta. Ani tým však potenciál dlhej bielej stopy nie je vyčerpaný. Chcete si zlepšiť odolnosť a obranyschopnosť organizmu v chladnom počasí, otužiť sa a intenzívne okysličiť celé telo? Hádajte, čo máte robiť!

Jednoduché lyžovanie
Lyžovanie vám viac ako ktorýkoľvek iný vynález v histórii tejto disciplíny uľahčí carving, ktorého búrlivý vývoj sa práve skončil. Pri tomto štýle jazdy s pomerne veľkým náklonom tela zažijete vďaka odstredivým silám podobné pocity, aké mali skôr len pretekári pri vysokých rých lostiach. Pevné carvingové lyže s veľmi vykrojenými hranami vám tiež umožnia vysekávať oblúčiky hoci aj v malej rýchlosti. Carving pritom techniku maximálne zjednodušil – už nemusíte prenášať ťažisko tela z jednej lyže na druhú, ale len rozložíte hmotnosť rovnomerne na obe lyže a nakláňate obe kolená smerom dovnútra oblúku, palice pri tom takmer nepotrebujete. Aj tak je však carving nevypočítateľný a mali by ste naň byť dobre technicky i silovo pripravení. Lyžovanie s neustále takmer rovnako pokrčenými nohami veľmi zaťažuje stehenné svaly aj kolenné väzy. Väčšia rýchlosť a odstredivá sila v oblúku tento efekt ešte umocňujú. O čo carving zjednodušil lyžovanie, o to náročnejšie je vybrať si správne lyže. Existuje nespočetné množstvo typov, z ktorých len niektoré zodpovedajú vašim lyžiarskym schopnostiam a súčasne aj terénu a rýchlosti, ktorými sa najčastejšie pohybujete. Tvrdé upravené zjazdovky vyžadujú lyže tvrdšie a užšie, v hlbokom snehu zase lepšie poslúžia mäkšie a širšie. Zároveň sa odlišujú lyže pre začiatočníkov, ktoré sú mäkšie a menej vykrojené. Pre agresívny carving sú potom potrebné tvrdé a viac vykrojené lyže. Na také lyže si však dávajte pozor, lebo sa pri zlej technike oblúku môžu pomstiť a skončíte v kotrmelcoch.
Našťastie už existujú aj lyže univerzálne.

Snowboarding
Zaťažuje trošku iné svaly ako lyžovanie. Vďaka upevneniu oboch nôh spoločne stehná hlavnému náporu unikajú. Kolená totiž zostávajú len mierne pokrčené, a tak svaly pracujú len v oblúku, kde pôsobia odstredivé sily. O to viac zapojíte lýtkové svaly a svaly trupu. Pohybom v členku a rotáciou trupu vykonávate oblúky. Na snowboarde stojíte trochu bokom, čo môže byť nezvyklé. Trup treba mať spevnený, aby ste si ramenami mohli pomáhať do oblúku. Fenomén snowboardingu neustále silnie a zväčšuje sa aj vekové rozpätie snowboardistov, ktorí sa sústredia na rôzne disciplíny.

Vyberte si niektorú z nich:
Alpské disciplíny – technika jazdy s čistým hranením, vhodná predovšetkým na upravené zjazdovky. Pri ideálnej realizácii na hrane extrémne nakláňate celé telo. Je vhodná predovšetkým pre slalomové snowboardy, ktoré sú dlhšie, užšie a tvrdšie.
Freestyle – zahŕňa aj skoky a rôzne akrobatické prvky, dejiskom je snowpark s množstvom skokov a prekážok. Snowboardy pre freestyle sú kratšie, mäkšie, ľahšie a širšie.
Freeriding – konečne to, prečo snowboarding vlastne vznikol – jazda v neupravenom teréne plná pocitov, ktoré na upravenej zjazdovej trati nezažijete. Extrémne a nepoškvrnené zasnežené svahy, hlboký prachovitý sneh, padanie do mäkkého snehu, skoky do neznáma a krásne výhľady – to je ten správny snowboarding. Možno ho však odporučiť len zdatným a šikovným odvážlivcom. Snowboardy pre freeriding sú dlhšie a širšie s optimálnou pružnosťou pre jazdu v teréne.

Beh na lyžiach a jeho techniky - Hor sa stope v ústrety

menuLevel = 3, menuRoute = rungo/trening/priprava, menuAlias = priprava, menuRouteLevel0 = rungo, homepage = false
02. jún 2023 03:52