- Pri sedavom zamestnaní vznikajú bolesti najčastejšie v driekovo-krížovej oblasti. Bolesť sa najčastejšie šíri do dolných končatín, ale môže sa šíriť aj do brucha či podbruška. Ženy majú niekedy obavy, že sú za tým gynekologické problémy, ale v skutočnosti môže ísť o výsledok blokády krížovej chrbtice a panvy.
- Pri dlhodobom sedení môžu vznikať bolesti aj v oblasti krčnej chrbtice, pliec a záhlavia.
- Pri preťažení krčnej chrbtice môže človek pociťovať závraty alebo nevoľnosť, dokonca aj prechodné poruchy videnia. Spolu s bolesťami hlavy ide o príznaky, ktoré doženú vydeseného človeka k lekárovi, lebo sa bojí, že má nádor v hlave alebo sklerózu multiplex.
- Bolesti z nesprávneho sedenia vznikajú aj v oblasti hrudnej chrbtice a môžu napodobňovať rôzne internistické ochorenia, napríklad ochorenia srdca.
Ako liečiť bolesť chrbta ?
Pri náhlych „ústreloch“ (známe ako „seknutie“) je úlohou fyzioterapeuta odstrániť najmä bolestivosť alebo aspoň eliminovať bolestivé prejavy na minimum. Veľmi spoľahlivo dokáže odstrániť bolesť v rámci elektroliečby napríklad prostredníctvom TENS-hyperstimulačných prúdov. Reflexne sa aplikujú v mieste príslušného dermatómu. Znamená to, že ak vám bolesť vystreľuje do kolena, tak elektródy sa umiestnia do oblasti driekovej chrbtice v segmente L3-L5. Následne sa vám v závislosti od diagnózy a vášho aktuálneho stavu vyberie ďalší postup liečby, kedy ide spravidla o výber alebo kombináciu liečby prostredníctvom:
- terapeutických cvičení
- uvoľňovacích a mobilizačných techník
- elektroliečby rôznymi druhmi prúdov
- ultrazvuku
- magnetoterapie
- pozitívnej a negatívnej teploliečby
- masáže
- špeciálne vložky do topánok, hlavne vtedy ak sú končatiny nerovnako dlhé
Pri správne zvolenom postupe liečby sa vie docieliť to, že bolesť ustúpi takmer okamžite a uľaví sa vám. Avšak, aby ste zabránili opakovaniu (recidíve) bolestí a progresu ochorenia, je potrebné, aby ste venovali čas chrbtici aj naďalej, pravidelne cvičili a dodržiavali opatrenia a odporúčania.
Päť odporúčaní Mira Dlhoša pre zdravý chrbát
V prvom rade sa treba o chrbticu pravidelne preventívne starať, pretože tvorí jeden zo základných pilierov nášho zdravia. To znamená:
- Vyvarovať sa chybných pohybových stereotypov a jednostranného zaťažovania.
- Dbať na dostatok pohybu, vhodné kompenzačné cvičenia a správnu životosprávu.
- Pred každou športovou aktivitou sa rozohriať a rozcvičiť.
- Upraviť pomery na pracovisku tak, aby lepšie vyhovovali Vašim ergonomickým požiadavkám
- Správna poloha pri dvíhaní bremien – chrbtica musí byť priamo, nie pootočená ani nie naklonená do strán.
O autorovi
Mgr. Bc. Miroslav Dlhoš, PhD.
Je telovýchovný pedagóg a fyzioterapeut. Venuje sa svalovej diagnostike, má 25-ročnú prax s vrcholovými športovcami. Je absolventom Fakulty telesnej výchovy a športu Univerzity Komenského v Bratislave. Praktické skúsenosti odovzdáva aj ako vyučujúci pre akreditované športové poradenstvo INFORM. Zároveň je fyzioterapeutom aj garantom projektu REHABILICA.