Nedávno ste prekonali svoj osobák na maratóne a kvalifikovali ste sa na budúcoročné ME v Berlíne. To je Vaša bežecká špecializácia. Už sa pripravujete na budúcu sezónu s berlínskym vrcholom?
„Chcel by som sa skôr zamerať na maratónsku, resp. polmaratónsku prípravu. Na budúcu sezónu som už prípravu začal, konkrétne približne týždňovým sústredením v Tatrách. Bola to skôr príprava na trojmesačne sústredenie v Keni, kde budem počas zimného obdobia. Takéto sústredenie si totiž vyžaduje dôkladnú prípravu, aby som tam vedel nadviazať na ťažký tréningový proces.“
V čom je rozdiel v príprave na maratón a na 10 km trať? Môžete našom čitateľom dať váš tréningový plán na tieto ME? Akú tam očakávate konkurenciu? Aké sú Vaše ambície? Budú dominovať africkí bežci?
„V maratónskej príprave musí mať bežec nabehaný veľký objem kilometrov. Musí behať veľa tempových behov, dlhých behov, ale aj intervalov. Čo sa týka krosu- rád sa ME v domácom prostredí zúčastním, mojou hlavnou špecializáciou zostáva maratón a mojim snom je patriť medzi najlepších európskych maratóncov. Pri ME v krose zohráva kľúčovú úlohu práve fakt, že sa konajú v domácich podmienkach a v krásnom a vyspelom prostredí. Mojou ambíciou je stať sa špičkovým atlétom, a ten zase nemôže behať úplne všetko, vrátane terénu. Pre tieto ME však rád spravím výnimku.“
Práve povrch na ME v krose bude zrejme špecifický. bude sa bežať po dostihovej dráhe, možno nejako špeciálne upravenej. Bežali ste už na niečom podobnom?
„Áno, bežal som v roku 2015 na Majstrovstvách Slovenska, ale tam mi to príliš nevyšlo. Úprimne poviem, že nie to pre mňa úplne to pravé orechové, som skôr cestný bežec. Ale podmienky budú rovnaké pre všetkých, je to cezpoľný beh, takže uvidíme ako sa s traťou a povrchom vysporiadam.“
Už druhý rok trávite časť zimných mesiacov na sústredení v Keni. Môžete nám priblížiť ako to tam vyzerá?
„Sústredenie v Keni je ako bežecká škola, priam až polepšovňa, kde si atlét uvedomí, kde robí chyby, či už v tréningov, v strave a hlavne disciplíne. Bývam v bežeckom kempe Lornah Kiplagat, kde sa sústredia bežci z celého sveta. Sú tam aj hobby bežci, ktorí si pobyt vedia zaplatiť. Je tam možné behať s Keňanmi, ale aj s Európanmi, podľa výkonnosti. Tento komplex je drahší, ale mate v ňom zabezpečenú stravu, kvalitné ubytovanie s hygienou, posilňovňu, tartan, bazén a pod... Sú tam aj lacnejšie hotely, pripadne bungalovy, ale tam to je horšie s hygienou. Minulý rok som tam absolvoval v nadmorskej výške 2 400 metrov trojmesačnú prípravu spoločne so skupinou Holanďanov. Každému bežcovi by som odporúčal aspoň raz si to vyskúšať. V Keni beháva každý druhý človek. Ráno tam prídete na štadión a 400-500 ľudí maká od rána. Tamojší systém tréningov je iný, mal som tam aj kvalitnú regeneráciu. Po návrate do Európy som hneď na sebe badal pozitívny efekt sústredenia v Afrike.“
Budúci rok ste si vybojovali účasť na ME v Berlíne. Ako bude vyzerať príprava na tento zrejme vrchol budúcoročnej sezóny? S kým trénujete? Máte v pláne nejaké sústredenia doma či v zahraničí?
„Po návrate z Kene v marci, budem bežať MS v polmaratóne vo Valencii, kde ma nominoval Slovenský atletický zväz. Koncom apríla by som mal bežať maratón v Hamburgu. Tam by som rád zabehol už svoj osobák. Otázne je miesto sústredenia pred ME v maratóne. Záleží od podpory sponzorov, či to bude sústredenie v zahraničí alebo doma. Počas leta sa dajú kvalitné tréningy odbehnúť aj v Tatrách.“
Ste profesionálny bežec alebo beháte skôr popri inom zamestnaní?
„Doteraz to bolo skôr amatérske, keďže som podporu žiadnu nemal a musel som pracovať. Momentálne nepracujem, všetok čas využívam na tréningy a regeneráciu. Riešim spoluprácu so Slovenským atletickým zväzom a chcem, aby sa zo mňa stal profesionál. Viem, že keď chcem dosahovať výkony európskej kvality, musím sa tomu venovať naplno. To nie je len o tréningu, ale aj o regenerácii. Hlavne v takejto disciplíne ako je maratón.“