StoryEditor

Ján Volko pozýva na unikátny charitatívny beh. Slováci vybehajú jedlo v škole pre najchudobnejšie deti sveta

13.09.2020, 10:50
Špičkový slovenský šprintér Ján Volko podporil charitatívny beh, v ktorom každý účastník vybehá pre jedno dieťa žijúce v extrémnej chudobe vo svete jedlo v škole na celý školský rok a pomôže mu tak získať vzdelanie. Charitatívny beh Mary’s Meals Charity Run sa pobeží 19. septembra v Tatranskej Lomnici súbežne s virtuálnym behom, ktorý bude prebiehať od 12. do 20. septembra po celom Slovensku.

Po veľkom úspechu minuloročného charitatívneho behu v Tatrách, kde sa vyzbierali prostriedky na 43 tisíc porcií školského jedla pre deti v núdzi pripravili organizátori tento rok aj virtuálny beh. Štartovné na Mary’s Meals Charity Run vo výške 18,30 pokryje 100 % nákladov na stravovanie jedného dieťaťa počas celého školského roka.

 „Práve takéto malé skutky menia svet“, hovorí Ján Volko. Cieľom behu je inšpirovať ľudí ku konaniu dobra a ponúknuť im jednoduchú možnosť pomôcť zmeniť svet tým najchudobnejším deťom vo svete. Výťažok z behu pôjde v plnej výške na svetovo uznávaný charitatívny projekt školského stravovania Mary’s Meals, ktorý podporili anglická kráľovná Alžbeta II či pápež František. Projekt je založený na rešpekte a spája ľudí všetkých vierovyznaní i ateistov.

 Projekt Mary's Meals poskytuje jedno výživné jedlo v mieste vzdelávania každý školský deň deťom v extrémnej chudobe. Jedlá im priamo v školách varí a podáva vyše 80-tisíc dobrovoľníkov z tamojších komunít z lokálne vypestovaných surovín. Práve jedlo láka chudobné deti do škôl a pomáha im získať vzdelanie, ktoré by bolo pre mnohé z nich práve kvôli chudobe a hladu nedosiahnuteľné. Projekt aktuálne sýti už vyše 1,6 milióna detí v 19 krajinách sveta (vrátane Haiti, Indie, Južného Sudánu, Sýrie či Kene). Vďaka slovenskému behu ich môže byť zas o niekoľko viac.

 Virtuálny beh Mary’s Meals Charity Run si môže zabehnúť alebo odkráčať každý od 12. do 20. septembra kdekoľvek na Slovensku. Trasu si každý určí sám a má tiež možnosť vytvoriť si s priateľmi virtuálny tím a pomáhať tak spoločne. „Už máme nahlásených množstvo účastníkov a tešíme sa na tých, ktorí ešte pribudnú“, vysvetľuje jedna z organizátoriek behu Alexandra Murínová, dobrovoľnícka koordinátorka združenia Mary’s Meals Slovensko, ktoré vo verejnej zbierke doposiaľ pomohlo zozbierať prostriedky už na skoro dva milióny porcií jedla pre deti.

 V Tatrách sa tento rok bude kvôli pandémii behať mimoriadne zodpovedne. Osemkilometrový okruh v  Tatranskej Lomnici si 19. septembra zabehne maximálne 100 dospelých účastníkov za dodržania špeciálnych opatrení konzultovaných s hygienikmi. Bežcom v Tatrách komorne zahrá britský hudobný multitalent žijúci v Tatrách James Evans. Kto nebude môcť prísť do Tatier, môže sa k bežcom pripojiť virtuálne.

 Viac informácií a registráciu na charitatívny beh Mary’s Meals Charity run nájdete na www.charityrun.sk

Ako konkrétne charitatívny beh pomôže deťom v extrémnej chudobe?

 Každý účastník zaplatením registračného poplatku v cene 18,30 € prispieva do verejnej zbierky, pričom táto suma uhradí pre jedno dieťaťa žijúce v extrémnej chudobe náklady na poskytnutie jedného jedla denne počas celého školského roka. Jedlo v škole zabezpečuje uznávaná medzinárodná charitatívna organizácia Mary’s Meals.

 Ako a kde pomáha deťom Mary’s Meals?

 Mary’s Meals poskytuje každý školský deň stravu  pre 1 667 067 detí žijúcich v extrémnej chudobe

prostredníctvom školských stravovacích programov v 19 krajinách: Malawi, Libérii, Zambii, Zimbabwe, Haiti, Keni, Indii, Južnom Sudáne, Ugande, Etiópii, Benine, Libanone, Sýrii, Mjanmarsku, Thajsku, Ekvádore, Nigeri, Madagaskare a Rumunsku.

 Práve jedlo láka chudobné deti do škôl a pomáha im získať vzdelanie, ktoré by bolo pre mnohé z nich práve kvôli chudobe a hladu nedosiahnuteľné. Vzdelanie deťom otvára dvere von z extrémnej chudoby.

 Ako je možné, že náklady na nasýtenie jedného dieťaťa na celý školský rok sú iba 18,30 EUR?

 Mary's Meals spravujú miestne komunity v krajinách, v ktorých pôsobí – bez nároku na odmenu tam deťom varí jedlo vyše 80-tisíc miestnych dobrovoľníkov, zvyčajne rodičov detí. Pokiaľ je to možné, jedlo sa pripravuje z lokálne vypestovaných potravín, vďaka čomu sa podporuje miestne hospodárstvo.

 Vďaka tomuto nízkonákladovému modelu je priemerná cena jednej porcie jedla pre deti 9 centov, pričom celkové náklady na stravovanie jedného dieťaťa sú 18,30 EUR na celý školský rok

01 - Modified: 2023-06-07 10:19:44 - Feat.: - Title: Pravidelné, každodenné cvičenie a hýbanie sa 02 - Modified: 2023-06-07 10:11:33 - Feat.: - Title: Šprintér Ján Volko štvrtý na dvojstovke (20,70) na zlatom mítingu v Bydgoszczi 03 - Modified: 2023-06-06 09:25:53 - Feat.: - Title: Tuk neváži skoro nič, ale ovplyvňuje náš život 04 - Modified: 2023-06-06 09:17:00 - Feat.: - Title: Vaše telo je dokonalý mechanizmus bez najmenšej chybičky 05 - Modified: 2023-06-02 11:46:55 - Feat.: - Title: O tom, či vyhráte, rozhoduje hlavne stav vašej mysle
menuLevel = 2, menuRoute = rungo/behy, menuAlias = behy, menuRouteLevel0 = rungo, homepage = false
08. jún 2023 13:47