StoryEditor

Takmer tretina špičkových atlétov priznala doping

26.08.2013, 05:28
Autor:
tmtm

To, že nie každého dopingového podvodníka sa podarí prichytiť, je známe. Anonymný prieskum Svetovej antidopingovej agentúry WADA ukazuje, že úspešnosť dopingových testov je zarážajúco nízka.

Podľa denníka New York Times, z viac ako dvetisíc atlétov, ktorí sa zapojili do prieskumu počas majstrovstiev sveta a Panarabských hier v roku 2011, priznalo doping v predchádzajúcich 12 mesiacoch percent účastníkov MS a 45 percent atlétov na Panarabských hrách. Zo všetkých testov, ktoré WADA uskutočnila v roku 2010, boli pozitívne menej ako dve percentá.

Štúdiu oficiálne nezverejnili, pretože podľa najvyšších atletických funkcionárov „nebola hotová na uverejnenie“, pretože vznikla len na základe ankety. WADA ju nechcela zverejniť, pretože vyžadovala ďalší výskum. Neskôr ustúpila, ale časopis Science ju odmietol, aj keď dôvody nešpecifikoval. Jeho hovorkyňa však dodala, že Science odmieta väčšinu štúdií ponúknutých na zverejnenie.

V reakcii na výsledky John Hoberman, odborník na nedovolené povzbudzujúce prostriedky z Texaskej univerzity, povedal, že vyvracia tvrdenie o tom, že dopovanie je „úchylné správanie“ hŕstky športovcov. Dodal, že buď sa do športu zapája veľké množstvo úchylných ľudí, alebo dopujú aj viac-menej normálni ľudia.

Zo zverejnených informácií nie je jasné, koľkí športovci vyskúšali nedovolené prostriedky raz a koľkí dopovali systematicky. Podobne nie je známe, ani aké konkrétne dopingové látky užívali.

menuLevel = 2, menuRoute = rungo/behy, menuAlias = behy, menuRouteLevel0 = rungo, homepage = false
06. jún 2023 11:03