StoryEditor

Dopovala väčšina atletickej špičky? Osobnosti hlásia nulovú toleranciu

05.08.2015, 15:20

Bude mať aj svetová ateltika svojho Lancea Armstronga? Tri týždne pred začiatkom majstrovstiev sveta v Pekingu sa svetová atletika dostala do situácie zaváňajúcej rozsiahlym škandálom.

Nemecká televízia ARD/WDR a britské periodikum The Sunday Times informovali o tom, že stovky špičkových atlétov, vrátane medailistov z vrcholných podujatí v rokoch 2001 - 2012, si mohli k výsledkom pomôcť zakázaným spôsobom. Podľa BBC až 146 medailí vrátane 55 zlatých na MS a OH v období 2001 až 2012 získali atléti s podozrivými výsledkami testov.

Obvinenia prešetria

Prezident Svetovej antidopingovej agentúry (WADA) Craig Reedie sľúbil, že materiály zverejnené prostredníctvom dvoch významných európskych médií sa stanú predmetom vyšetrovania nezávislej komisie WADA.

Dodal, že IAAF a WADA v nedávnej minulosti už spolupracovali pri objasňovaní dvoch predchádzajúcich dokumentov odvysielaných ARD, ktoré sa týkali obvinení zo systematického dopingu v ruskom atletickom prostredí.

"Sú to vskutku rozsiahle a divoké obvinenia. Našou povinnosťou je overiť si získané informácie tak rýchlo, ako to len je možné," povedal Reedie v malajzijskom Kuala Lumpure, kde bol hosťom zasadnutia Medzinárodného olympijského výboru.

Bubka: Voči podvodníkom platí nulová tolerancia

Bývalý skvelý anglický strednotratiar Sebastian Coe bol šéfom organizačného výboru OH 2012 v Londýne a vzniknutú situáciu rozhodne neberie na ľahkú váhu.

"Svetová atletika sa musí veľmi seriózne postaviť k tejto záležitosti. Potrebujeme dostať detailné odpovede na vzniknuté otázky a pokračovať v úzkej spolupráci s WADA tak, ako to bolo vždy predtým," uviedol Coe, ktorý by sa v blízkej budúcnosti mal uchádzať o post prezidenta IAAF.

Ďalší skvelý atlét nedávnej minulosti a v súčasnosti viceprezident IAAF s prezidentskou ambíciou Sergej Bubka má jasno v základnej veci: "Náš postoj musí byť jednoznačný - v atletike, ale aj v ostatných olympijských športoch, nie je priestor pre podvodníkov. IAAF zostáva na pozícii nulovej tolerancii voči dopingu," povedal legendárny ukrajinský žrdkár. 

 

menuLevel = 2, menuRoute = rungo/behy, menuAlias = behy, menuRouteLevel0 = rungo, homepage = false
08. jún 2023 23:09