StoryEditor

Myslenie ako súčasť talentu

08.02.2016, 19:55

Som presvedčený, že základom talentu je vedľa fyzických predpokladov, no rovnako aj náš spôsob myslenia a schopnosť ovládania emócií. Pozitívnou zmenou v tejto oblasti totiž môžete dosiahnuť to, že vaše telo bude reagovať lepšie na tréningy, budete schopní rýchlejšie regenerovať a preteky zvládať s entuziazmom a radosťou. Vaša príprava sa stane efektívnejšou a vaše telo výkonnejším.

Mnohí tréneri teraz nesúhlasne vrtia hlavou, ale ja tvrdím, že nastavenie myslenia a s ním súvisiacich emócií priamo koreluje nielen s nastavením, ale dokonca i priamo so skladbou tela. Medzi šprintérmi, ktorí majú vysoké percento rýchlostných vlákien, iba zriedka nájdete niekoho pokojného a vnútorne vyrovnaného. Sú to väčšinou cholerickí extroverti, ich psychika je rovnako výbušná ako ich telo. Kovaní vytrvalci naopak často bývajú introverti a „buldoci“, ktorí vo víchrici sklopia hlavu kvôli menšiemu odporu, po nej sa ale narovnajú a idú ďalej posilnení. A práve táto vlastnosť je u vytrvalcov rozhodujúca– či sú potom schopní sa narovnať a premeniť krízu na pokrok.

Neberme preto svoje telo ako hotovú záležitosť a uzatvorenú vec. To by bola tá najväčšia chyba. Telo má svoje limity, ale zároveň má i svoju vlastnú inteligenciu a tá pre nás pracuje na základe toho, aké jej dávame informácie. Ak je pre vás všetko problém, neveríte si a dopredu dávate svojmu telu limity, telo bude iba plniť vaše nastavenie a správať sa len  podľa vás. Keď dokážete pozitívne zmeniť nastavenie svojej mysle a ovládať svoje emócie, tak len touto zmenou si zaistíte lepšie fungovanie svojho tela, a to aj v rámci športového výkonu.

Keď duša riadi telo

Aby som to priblížil viac, načrtnem tu jeden extrém. Všimnite si, že ľudia psychicky chorí mávajú nekoordinovanú chôdzu, sklon k rýchlym a nekoordinovaným pohybom, alebo naopak nie sú schopní pohybu skoro vôbec. Je to súčasť ich „netalentu“? Sú to dané schopnosti ich tela? Myslím si, že nie. Keby ich telo osídlila zdravá duša, potom by sme sa divili, ako skoro by začalo nádherne fungovať.

Zlá koordinácia pohybu nie je primárne problém tela, ale nášho nastavenia. Cvičenia na koordináciu pochopiteľne stav zlepšujú. Zdá sa pritom, že u talentovaného človeka budú tieto cvičenia veľmi efektívne, zatiaľ čo u netalentovaného síce príde ku zlepšeniu, ale nikdy to nebude perfektné, čo môže viesť k dojmu, že je to konštantný stav a nedá sa ovplyvniť. Ale ono to dané nie je, to iba my sme nastavili svojmu telu limity, kam až môže a kam nemôže dostať. A stačí teda tieto limity zmeniť.

Pracujme teda na sebe – síce systematicky, ale s otvorenou mysľou i srdcom. Otvorené srdce znamená lásku, teda aj lásku k sebe. Otvorená myseľ potom predstavuje nové postupy, pozitívne vnímanie udalostí a tiež pozitívne hodnotenie vyššie zmieňovanej víchrice. V čom ma kríza posunula? Som schopný to vidieť a cítiť?

Pracujme teda nielen na svojom tele, ale i na svojej mysli. Pozorujme sami seba, ako myslíme. Trieďme svoje myšlienky – zbytočné a negatívne púšťajme preč, pozitívne ladenými sa zaoberajme. Keď sa vám napríklad podarí mať z tréningu dobrý pocit, udržujme túto energiu v sebe čo najdlhšie, vráťte sa k nej i neskôr. Skrátka aktívne predlžujte dobu, kedy sa cítite dobre, a skracujte tú, kedy je vám mizerne. Priestor tohto sveta je vedľa pozitívnych energií nabitý i tými negatívnymi. Útočia na nás stále a občas im podľahne každý. Môžete sa im ale učiť postaviť sa, narovnať sa a postupne sa očistiť. Vaša imunita voči nim sa potom bude zlepšovať.

Tajomstvá zapadnutých talentov

Počas svojej športovej i trénerskej kariéry som videl veľa veľkých talentov, ktoré zhasli. Ako keď sfúknete sviečku. Každý krát to bolo ako cez kopirák. Chvíľu boli najlepší, ich psychika naskočila na víťaznú vlnu, a keď k tomu pridali tréningové úsilie, drvili svojich vrstovníkov o niekoľko tried lepšími výkonmi. Keď ale prišla konkurencia, napríklad pri prechode medzi dospelých, víťazná vlna sa rozbila o skalu a oni sa s tým nedokázali vyrovnať. Záchytný bod ich snaženia – ľahké víťazstvo – tu zrazu nebol. Napriek tomu, že napríklad pridali v tréningu, ich výkony sa začali zhoršovať. Často sa to hádzalo na trénerov, že ich pretrénovali, pravda bola ale vo väčšine prípadov inde – ich talent nebol úplný. Nedokázali čosi vo svojom vnútri správne zvládnuť. Mohli si talent doplniť? Samozrejme áno. Ale to neurobili a ich telo prestalo reagovať.

Ak sa teda rozhodnete aktívne pracovať so svojou dušou, mysľou, ak budete denne triediť svoje myšlienky, niektoré odmietať, iné prijímať, ak budete postupne schopní predlžovať dobu šťastnú a skracovať dobu nešťastnú, potom postupne vylepšíte aj svoj športový talent, a nielen ten športový. Vaše myslenie sa bude meniť, vaše problémy sa budú zmenšovať, zrazu nájdete priestor pre veci, ktoré ste predtým nevideli alebo ich odsúvali. A iné, ktoré sú teraz pre vás alfou a omegou vášho fungovania, možno odložíte úplne. Potom snáď i v športe zvládnete niečo, o čom sa vám ešte nedávno ani nesnívalo. A navyše šport budete milovať – a nie na základe svojich výsledkov, ale pretože sa stane vaším životným motorom.

01 - Modified: 2023-06-06 09:25:53 - Feat.: - Title: Tuk neváži skoro nič, ale ovplyvňuje náš život 02 - Modified: 2023-06-06 09:17:00 - Feat.: - Title: Vaše telo je dokonalý mechanizmus bez najmenšej chybičky 03 - Modified: 2023-06-02 11:46:55 - Feat.: - Title: O tom, či vyhráte, rozhoduje hlavne stav vašej mysle 04 - Modified: 2023-05-31 11:56:12 - Feat.: - Title: Tréner - sprievodca na ceste za splnenými snami 05 - Modified: 2023-05-26 11:42:37 - Feat.: - Title: Jedzte, keď máte hlad a prestaňte jesť, keď máte dosť
menuLevel = 2, menuRoute = rungo/behy, menuAlias = behy, menuRouteLevel0 = rungo, homepage = false
07. jún 2023 10:04