Vybudujte si solídne základy
Pevne stavané dolné končatiny a svaly zabezpečujúce stabilitu členkov vám pomôžu vytrvať na celoživotnej bežeckej trase. Úspech vám zaistia dva spoľahlivé cviky:
Zdvihnite prstami bosej nohy z podlahy drobný predmet, prípadne s pätou na podlahe pod chodidlom narovnanú šatku. Všetko opakujte asi 10 krát v troch sériách za sebou. Cvičiť môžete napríklad aj pri sledovaní televízie.
Postavte sa bosými nohami na podlahu, jednu z nich prednožte asi 30 cm vysoko a pohybujte s ňou ako pri písaní veľkých písmen – a nevynechajte žiadne písmenko z abecedy.
Nebojte sa chôdze
Americký propagátor behu Jeff Galloway dosiahol u svojich cvičencov až prekvapujúce zlepšenie maratónskych časov, keď podľa jeho rád vždy po súvislom behu na jednu míľu (1,6 km) prešli na dobu 30 sekúnd až dve minúty do chôdze. Svaly si vďaka tomu stačili odpočinúť a na záver trasy pretekári netrpeli svalovým vyčerpaním natoľko ako to u nich bolo zjavné predtým.
Budujte silu
Dlhoročných bežcov a bežkyne na dlhú trať väčšinou poznáme už na prvý pohľad podľa veľmi štíhlych nôh. Kondičným bežcom však fyzioterapeuti odporúčajú, aby sa aspoň jeden týždeň v mesiaci venovali posilňovaniu svojich svalov (a to nielen na nohách), celkovo počas doby hodiny až deväťdesiatich minút. Pri cvičení sa posilní rast svalov a šliach, čo zvýši odolnosť vášho pohybového aparátu.
Poznajte sami seba
Predísť fyzickým problémom pomohla už mnohým bežcom návšteva špeciálnych laboratórií, v ktorých profesionálni odborníci pomocou moderných prístrojov odhalia aj tie najmenšie rezervy v bežeckej technike či fyzickej kondícií. Tieto služby poskytuje napríklad Fakulta telesnej výchovy a športu Univerzity Komenského v Bratislave, Ústav telovýchovného lekárstva pri Fakultnej nemocnici na Mickiewitzovej ulici v Bratislave či Pedagogická fakulta Univerzity Mateja Bela v Banskej Bystrici.