StoryEditor

Bežeckí partneri vás potiahnu. Ak si vyberiete správne

01.10.2013, 19:58
Autor:
tmtm

Behať vo dvojici alebo vo väčšej skupinke je pre mnohých príjemnejšie, ako trénovať osamote. Prejavuje sa však spoločné behanie aj na lepších výsledkoch?

Odpoveď na túto otázku hľadá v článku pre časopis Running Competitor novinárka a triatlonistka Kelly O’Marová. Pripomína, že viacero štúdií dokázalo, že bežci majú vyššiu motiváciu, keď trénujú s niekým iným.

Tento nárast však závisí od toho, kto je bežeckým partnerom, aký je rýchly a dokonca aj čo má oblečené. Možno to znie paradoxne, ale bežci boli viac motivovaní, keď bežali vedľa ženy bez mejkapu a v rozťahaných teplákoch...

Optimálna stratégia je nájsť si niekoho, kto je o trochu rýchlejší ako vy, nepôsobí príliš "zastrašujúco“ (ako by mohol pôsobiť príliš rýchly partner) a má pozitívny prístup k spoločnému tréningu. Vhodné je mať aj spoločný cieľ, napríklad konkrétne preteky, a podobný tréningový plán.

O’Marová konštatuje, že veľa špičkových žien trénuje so svojimi manželmi alebo priateľmi, ktorí ich majú potiahnuť k dôležitému cieľu. Pochopiteľne, nájsť ideálneho bežeckého partnera nie je ľahké. Pomocou môžu byť bežecké skupiny, či už formálne alebo neformálne, s bežcami rôznej výkonnosti.

Podľa toho, aký je váš tréningový cieľ na daný deň, si môžete vybrať rýchlejšieho alebo pomalšieho spoločníka či spoločníčku. Pomalší bežci sú vhodní na ľahšie behy a rýchlejší na intenzívnejšie tréningy.

Beh s pomalším partnerom je vhodný aj preto, že zabraňuje vyhoreniu bežcom, ktorí by inak trénovali stále naplno. Takto dokážu spomaliť a zároveň pôsobia motivačne pre bežcov s nižšou výkonnosťou. A ak nie ste úplný vlk-samotár, vo dvojici či skupinke je to väčšia zábava a kilometre odsýpajú akosi rýchlejšie.

menuLevel = 2, menuRoute = rungo/trening, menuAlias = trening, menuRouteLevel0 = rungo, homepage = false
10. jún 2023 20:27