Doping, podvádzanie, zastrašovanie Často ide o voľbu prostriedkov prekračujúcich hranice etiky a morálky, ktoré tvoria základ princípu fair play. K takýmto často využívaným prostriedkom patrí už popísaný doping, ako jedna z veľmi závažných foriem podvádzania.
Najčastejšie chyby začínajúcich bežcov Začiatočníkom chýba umenie načúvať svojmu telu – určiť tú správnu rýchlosť, ktorou majú bežať, určiť správne tempo. Experti zastávajú názor, že až 80% „hobíkov“ behá príliš rýchlo. Tým nastáva preťaženie organizmu, bolesti, zranenia, strata motivácie. Prvá pomoc pre správne tempo, stará a osvedčená ...
Ako sa zlepšovať bez ohľadu na vek? Rozhodne je potrebné položiť tréningu pevný základ, a to bez ohľadu na to, či sa chcete zlepšiť v behu na 5 kilometrov alebo ultramaratóne. Základ znamená nabehať množstvo kilometrov v pomalom tempe, teda v tepe medzi 65–75 % vašej maximálnej pulzovej frekvencie. Čo znamená „veľa kilometrov“, bude u každého iné, ale ...
Dlhe behy a ich význam Dlhý beh je súčasťou každého dobrého tréningového plánu. Teda mal by byť. Obzvlášť dôležitý je pre tréning na preteky, akými sú polmaratón či maratón. Prečo? Ako sa pripraviť na svoju najbližšiu bežeckú výzvu?
Ako dostať do nôh "dynamit"? Skákanie po jednej či po druhej nohe, či skákanie cez švihadlo nie je zábava len pre malé deti. Možno vás to prekvapí, ale skoky vo všetkých rôznych variáciách sú považované za jednu z najefektívnejších tréningových metód bežeckého tréningu.
Bežeckú formu mám, no ešte lepšia by nevadila Je dobré chcieť teraz formu ešte vyšperkovať, alebo byť rád, za to aká je? Buďte radi, za to aká je a jej zlepšenie nechajte na budúcu sezónu, inak sa dostanete do začarovaného kruhu. Eufória - zranenie - choroba - sklamanie - znovu na vrchol - eufória - zranenie - choroba ... Alebo inak. Ak beháte preteky každý týždeň, tak ...
Keď budete zbierať správne údaje, tak vám odhalia priestor na zlepšenie A tiež oblasti, na ktoré by ste sa mali viac zamerať. Zbieranie takýchto informácií je dôležité aj pre sledovanie zdravotného stavu. Dozviete sa, ako vaše telo zvláda záťaž, ale aj to, či vám nehrozí riziko pretrénovania alebo zranenia. Ak používate zariadenia, ktoré sa dajú nosiť na tele, získate z vašich tréningov ...
Ako trénovať v prvých týždňoch po pauze trvajúcej niekoľko mesiacov? V prvých dvoch až štyroch týždňoch sa nechajte viesť tým, čo vám bude hovoriť vaše telo, pričom sa pripravte na to, že vás bude všetko bolieť a budete mať napríklad aj ľahkú svalovú horúčku. Zdôrazňujem ľahkú, pretože to bude znamenať, že mu poskytujete efektívne tréningové podnety.
Zdravie a fyzická kondícia sú ako dvojčatá Väčšinou preceňujeme alebo máme pocit, že keď sa poriadne nespotíme a nezadýchame, nemá náš tréning zmysel. Preto veľké percento ľudí, ktorí začnú s behom, po krátkom čase končí, pretože usúdi, že jednoducho to behanie nie je šport pre nich, pretože nie sú schopní ubehnúť v tempe, ktorým od začiatku vyrazili, ...
Z vášho tréningu sa pokúste vyťažiť maximum Rozumný tréning zameraný na silné stránky jednotlivca môže bežca posunúť k lepšiemu výkonu. Výhodou behu je jeho jednoduchosť. Stačí vyjsť von v teniskách a rozbehnúť sa. Ak máte dobrý tréningový plán s jasným cieľom, tak budete napredovať a tento šport si budete stále viac užívať.
Premena z pomalého bežca na „raketu“ Rýchlosť pre začínajúceho bežca je ideálna šesť, osem, desať kilometrov za hodinu. Pre bežcov, ktorý behá už dlhšie, to je tempo šesť, päť, štyri, tri minúty na kilometer. Keď začnete behať, stačí vám na to, aby ste sa zrýchľovali, „len“ behať. Ak začnete ísť po časoch päťdesiatpäť, päťdesiat, ...
Nemáte náladu na beh? Vyskúšajte alternatívy tréning Beh patrí medzi najobľúbenejšie športové aktivity. Či sa behu venujete profesionálne alebo amatérsky, z času na čas sa vám môže žiadať zmena a oddych od behania. Pokiaľ je behanie pre vás len súčasť kardio tréningu, môžete ho nahradiť aj inými aktivitami.
Cvičte s miernou intenzitou, nepresilujte sa Keby cvičenie bolo na predpis, stalo by sa najčastejšie predpisovaným liekom v histórii ľudstva. Diétou sa dá zbaviť iba obmedzeného množstva tukov. Pokiaľ cvičíte správne, tak sa pri cvičení aj po ňom cítite lepšie. Nepríjemné pocity si spôsobujete sama a dá sa ich úplne zbaviť.
Bežeckú formu si budujte v zime aj inak, ako len behom Nemusíte stále len behať, aby ste mali v sezóne top bežeckú formu. Naopak pestrosť a vybočenie zo zabehnutých koľají, vám ju pomôžu udržať a vybudovať lepšie, než keď budete len behať.
Užite si beh aj počas tmy Na ceste behajte za tmy vždy proti smeru dopravy. Počítajte s tým, že vás vodiči môžu prehliadnuť. Preto si pre tieto prípady obliekajte oblečenie s prevažujúcou reflexnou plochou. Ak beháte za tmy po ceste pravidelne, tak sa snažte vidieť, neoslňovať a byť videní.
Zhodnotenie vlastného fyzického stavu Na začiatku tréningového režimu si otestujte svoju kondíciu a postupne si zapisujte všetky zlepšenia. Subjektívne vnímanie námahy počas cvičenia priamo súvisí s tým, ako je zaťažované srdce a aeróbny systém. Čím ste v lepšej kondícii, tým intenzívnejšie dokážete cvičiť a pritom cítite nízku mieru námahy.
Buďte k sebe úprimní a neopakujte chyby To je základom toho, aby ste sa mohli priblížiť k splneniu nových cieľov. Ak sa máte poučiť z minulých chýb, musíte si ich najskôr priznať a potom ich spoznať. Len tak sa ich môžete nabudúce vyvarovať. Takže si treba položiť veľa otázok, a byť pri ich pokladaní, ale hlavne pri odpovediach na ne buďte sebe úplne ...
Pri nízkych teplotách potrebujete veľa energie len na to, aby ste sa ohriali Ak ju vydáte tým, že pobežíte rýchlejšie, než je zdravé, energia vám dôjde a ak budete mať šťastie, tak to „prežijete“ len s prechladnutím. Dávajte si pozor na pošmyknutie. Zvyšuje sa riziko, že si niečo si natiahnete, narazíte alebo natrhnete.
Princíp hier Jedným z hlavných cieľov športovej prípravy detí je zvládnutie čo najväčšieho počtu rôznych činností (zručností) ako východísk pre neskorší nácvik techniky danej športové disciplíny a ako predpokladu pre tréning v neskoršom (dorasteneckom, juniorskom a seniorskom) veku.
Nezvyšujte počet nabehaných kilometrov o viac ako 10 percent za týždeň Toto pravidlo nie je založené na žiadnych relevantných dôkazoch. Jedná sa skôr o empirickú skúsenosť šírenú ústne trénermi a medzi bežcami navzájom.
Správna obuv a oblečenie má veľký vplyv na pocit z behu Bežecká obuv je základom a netreba na nej veľmi šetriť. Každý bežec došľapuje ináč. Jeden prenáša váhu na vonkajšiu stranu chodidla, iný zase na vnútornú. Každý sa však je prispôsobiť svojim individuálnym ortopedickým zvláštnostiam. Keď sa v bežeckej obuvi cítite subjektívne dobre a pri behu vám nespôsobuje ...
Päť bežeckých zásad Ak sa chcete zlepšovať, musíte do tréningu vniesť systém. Existujú pravidlá, ktoré by ste mali pochopiť a osvojiť si ich. Potom si budete môcť zostaviť svoj tréningový plán.
Každý začiatok je ťažký V hlave noste myšlienku, že to najdôležitejšie je vždy začínať pomaly. Platí to hlavne pre tých, ktorí neboli doteraz príliš aktívni a behu sa prakticky vôbec nevenovali. Na prvých tréningoch je ideálna kombinácia ľahkého behu a rezkej chôdze.
Sila v nohách vás dostane na vrchol Rýchlosť, vytrvalosť, technika behu. To všetko sú kúsky skladačky, ku ktorým každý bežec musí priradiť aj silu. Nie je to najpopulárnejšia časť tréningu, no bez toho nebudete patriť medzi najlepších. Je v podstate jedno, či ste rekreačný alebo olympijský bežec, silné nohy vám zabezpečia veľkú výhodu pred ...
Udržiavanie rovnováhy Urobte si malý test. Postavte sa napríklad na jednu nohu a mierne sa nakloňte (nie predkloňte) dopredu, zároveň druhú nohu postupne ohýbajte v kolene a sledujte, čo to robí s vašou rovnováhou. Ak ste vo chvíli, kedy ste si stúpali na jednu nohu a začali sa nakláňať dopredu, zapojili aj stred tela, tak postupné ohýbanie druhej ...