StoryEditor

Pravidelné meranie pulzu ukáže, či netrénujete priveľa

09.01.2014, 09:13
Autor:
tmtm

Jeden z najväčších problémov, ktorý môže bežca pripravujúceho sa na preteky postretnúť, je pretrénovanosť. Na jej odhalenie nepotrebujete žiadne špeciálne analýzy. Stačí si pravidelne sledovať pokojový pulz.

Základom je pravidelné meranie pulzu každé ráno. Čísla si treba zaznamenávať. Ak máte za sebou náročnú tréningovú jednotku, dôležité sú údaje z nasledujúcich dvoch až troch dní.

Americký bežecký tréner Jeff Gaudette hovorí, že ak je váš pulz o sedem a viac úderov vyšší ako zvyčajne, je to znak, že telo sa ešte nezotavilo. Nárast pulzu o tri až štyri údery považuje za bežnú variabilitu. Nikto totiž nemá úplne rovnaký pulz každý deň.

Ak pri sledovaní zaznamenaných údajov zistíte, že pulz vám pravidelne rastie dva až tri týždne po sebe, je možné, že trénujete priveľa alebo si medzi jednotlivými tréningovými jednotkami nedoprajete dostatok oddychu. Gaudette v takom prípade navrhuje týždňový oddych.

Meranie pulzu vás nemusí len vydesiť, ale aj potešiť. Ak totiž pokojový pulz postupne klesá, zvyčajne to naznačuje zlepšovanie výkonnosti.  

menuLevel = 2, menuRoute = rungo/trening, menuAlias = trening, menuRouteLevel0 = rungo, homepage = false
07. jún 2023 15:16