StoryEditor

Neviete pred pretekmi zaspať? Nemusí to byť problém

09.03.2014, 23:37
Autor:
tmtm

Väčšina bežcov už zrejme zažila situáciu, že pred dôležitými pretekmi sa prehadzovali v posteli a nedokázali zaspať. Podľa odborníkov to nemusí byť závažný problém.

Klinický psychológ a ultramaratónec Jonathan Katz tvrdí, že adrenalín pri pretekoch prebije nevyspatosť. Dodáva, že zdravá úzkosť pripraví bežca na preteky. Ak nepociťuje žiadne vnútorné chvenie, zrejme je príliš letargický.

Ak však trpíte nespavosťou pravidelne, tak je vhodné pozrieť sa na príčiny. Vážnou chybou športovcov je podľa Katza to, že sa príliš zameriavajú na výsledok pretekov, čo môže byť paralyzujúce a vyvolávať úzkosť.

Časopis Competitor Running píše o maratónkyni Tere Moodyovej (osobný rekord 2:30:53), ktorá často nedokáže zaspať niekoľko týždňov pred pretekmi. Pomáha jej, keď niekoľko hodín pred odchodom do postele nepozerá televízor ani nepracuje na počítači. Okrem toho berie horčík a melatonín. Katz odporúča aj meditáciu a najmä, aby ste si všetky dôležité osobné záležitosti vyriešili večer a nenechávali ich na ráno. Potom vám nebudú chodiť po rozume v posteli.

Moodyovej tréner priznáva, že je rozdiel v tom, ako dávkuje tréningové jednotky jej a ostatným bežcom. Kým väčšine bežcov určuje program na každý deň, Moodyová má rozpis na celý týždeň a trénuje vtedy, keď sa cíti najviac oddýchnutá.

menuLevel = 2, menuRoute = rungo/trening, menuAlias = trening, menuRouteLevel0 = rungo, homepage = false
28. máj 2023 22:15