Načasujte tréning
Predstava, že beh je ideálna príprava na spánok, je veľmi klamlivá. Telo potrebuje po výkone čas na upokojenie a usmernenie adrenalínu. Naplánujte si večerný beh tak, aby ste ešte pred spaním aspoň dve hodiny čas na vyrovnanie hladiny adrenalínu. Pomôže aj relaxačný kúpeľ.
Obmedzte sacharidy
Pokles hladiny krvných cukrov môže vyvolať rušivý vpád adrenalínu. Počas dní, kedy netrénujete, sa so sacharidmi rozlúčte a „výpadkom“ cukru predchádzajte večerou bohatou na bielkoviny.
Zatemnite spálňu
Aj najslabší lúč svetla môže narušiť váš spánok tým, že zasiahne do spánkového rytmu a preruší tvorbu hormónu serotinínu, ktorý sa na striedaní stavov bdelosti a spánku dominantnou mierou podieľa. Zariaďte si spálňu nepriepustnými závesmi a pri návšteve kúpeľne nerozsvecujte žiadne veľké svetlo.
Spite v ponožkách
Správne rozpoloženie pre spánok signalizujú prehriate ruky a nohy. Prieskum Newyorského centra spánkovej medicíny preukázal, že ľudia trpiaci nespavosťou zaspávajú ľahšie až vo chvíli, keď sa im prehrejú telesné periférie. Ak mávate chladné končatiny, udržiavajte v spálni teplotu v rozpätí 18-21 stupňov Celzia. Účinná je silná perina a ohrievacia fľaška, najlepšie sa však osvedčili ponožky na noc (bez gumičiek).
Nechajte to na bylinky
Niektoré bylinky upokojujú a pomáhajú navodiť spánok. Niekoľko kvapiek aromatického oleja z levandule, kvetu pomarančovníku (nerole) alebo mäty určite urobí svoje.
Zistite, koľko spánku potrebujete
Neexistuje univerzálne platná ideálna dĺžka spánku. Väčšine ľudí vyhovuje spať 5-9 hodín. Rozpoznajte svoju potrebu spánku. Veďte si spánkový denník – zapisujte si, koľko hodín ste spali a pridajte aj hodnotenie (napríklad od 1 do 10) aké ste v ten deň podávali výkony. Po dvoch týždňoch z týchto hodnôt vytvorte jednoduchý graf, z ktorého už bude zrejmé, koľko spánku vám vyhovuje.