StoryEditor

Beh kolená nepoškodzuje, ak dodržiavate tri zásady

Koleno je najväčší a najzložitejší kĺb v ľudskom tele.

Pozorne počúvajte svoje telo a verte svojmu pocitu. Naopak, s rezervou berte „zaručené“ rady laickej verejnosti. Každý organizmus je totiž jedinečný. Ak vás niečo bolí „v kolene“, vôbec to nemusí byť to, o čom vás niekto zasvätene presviedča.

Vážme si svoje telo aspoň tak ako si vážime svoje auto. S autom totiž chodíme spravidla len do autorizovaného servisu. Rovnako by sme sa mali obracať na odborníkov, keď máme nejaké zdravotné komplikácie.

Koleno je najväčší a najzložitejší kĺb v ľudskom tele. Spája stehennú kosť, holennú kosť a najväčšiu sezamskú kosť tela jabĺčko. Umožňuje pohyb dolnej časti nohy a tým chôdzu. Zároveň ide o najčastejšie poranený kĺb v ľudskom organizme. Koleno sa pri svojom pohybe nielen vystiera a ohýba, ale zároveň vykonáva viaceré ľahké rotačné pohyby.

 Ako by ste charakterizovali koleno v hierarchii kĺbov v ľudskom tele? Hovorí sa, že je to najkomplikovanejší kĺb, súhlasíte?

 „Jednotlivé kĺby hierarchiu nemajú nakoľko jeden ovplyvňuje ostatné v zreťazeniach cez mäkké tkanivá – puzdrá, šľachy, svaly aj kožu. Tvrdí sa, že kolenný kĺb je najzložitejší. Mohli by sme to tak vnímať,  lebo komplikácie s kolennými kĺbmi majú ľudia veľmi často. Avšak každý kĺb má svoju jedinečnú štruktúru, zloženie a funkciu. Preto nemôžeme postaviť do popredia napr. kolenný kĺb. Tak isto môže byť veľmi zložitý pre rehabilitáciu aj lakťový kĺb. Veľmi často som sa s tým stretol. Závisí to vždy od diagnózy. Kolenný kĺb je v organizme najväčší, je váhonosný a je bohato zásobený mäkkými štruktúrami. Možno preto sa zdá byť najkomplikovanejší. Tomu, kto sa kolenom dlhodobo detailne zaoberá, napr. operatér špecialista alebo fyzioterapeut, to tak zložito nepripadá, pretože rieši problémy pacientov fokusovane pre diagnózy práve kolenného kĺbu.“

 Vy sa dlhodobo špecializujete práve na koleno. Čím si vás tento kĺb získal?

„Od malička som športoval a po vyštudovaní športovej univerzity som sa začal starať o vrcholových športovcov po ich tréningovej ale aj regeneračnej stránke. Veľmi často som sa musel v tréningovom procese vysporiadať s komplikáciami u športovcov, čo sa týka bolestí kĺbov, a to najmä kolien. Práve tu je začiatok mojej špecializácie práve na kolenné kĺby. Následne ma formovala úzka spolupráca s mojimi kolegami fyzioterapeutmi, ale aj chirurgmi špecialistami na kolenné kĺby. Hodiny strávene na operačných sálach doma aj v zahraničí mi dopĺňajú tak vzácne informácie o detailoch poškodení kolenných kĺbov ako aj operačnom zákroku a najmä následnej fyzioterapii.“ 

Sú všetky kolená rovnaké alebo je každé iné, jedinečné? V čom sa prípadne líšia?

 „Každé koleno je iné, jedinečné. Taktiež pravé a ľavé koleno u tej istej osoby nikdy nie sú rovnaké. Líšia sa celkovou stavbou napr. architektonikou kostnej hmoty, tvarom, hrúbkou chrupaviek, tvarom meniskov, tvarom, dĺžkou a napätím väzov, tvarom a mäkkosťou výstelok, napätím kĺbového puzdra, hrúbkou synoviálnej výstelky, ktorá produkuje synoviálnu tekutinu v kolene a v neposlednom rade veľkým množstvom zmien a patológií, ktoré sú vysoko individuálne u každého z nás. A to všetko tak pri zdravých ako aj chorých kolenách.“

 Beh kolená veľmi zaťažuje, čo je holý nesporný fakt. V akom štúdiu poškodenia kolien by ste svojmu klientovi odporúčali prestať s behom? Obecne beh kolenám skôr prospieva alebo skôr ich poškodzuje?

 „Každá nadmerná fyzická aktivita, ktorá nie je kompenzovaná, preťažuje kĺbový systém a taktiež aj kolenné kĺby. Tým, že sa v okolí kolenného kĺbu upínajú veľké a silné svalové skupiny dolných končatín, kolená sa môžu nadmerne zaťažovať tlakom a ťahom pri nárazoch a odrazoch pri behu. Poškodenie býva často značne pokročilé vtedy, keď bežci nerešpektujú dlhodobé zaťažovanie. Ignorujú zmeny v oblasti kolien a snažia sa prekonať tieto zmeny iba aplikáciou pokojového režimu, prípadne liekmi. Vo fyzioterapii máme množstvo metodík, ako problémy zdiagnostikovať a následne kompenzovať aj liečiť. Prestať behať nie je vždy tým správnym riešením problému. Spolupráca fyzioterapeuta s dobrým trénerom dáva klientovi obrovské šance odstrániť problém v kolene, či už teda priamo terapiou, ale aj dôrazom na správnu techniku behu. Podmienka je dobrá diagnostika u odborníka. Všeobecne by sme mohli povedať, že beh kolenám prospieva, a to tým, že posilňuje svaly stehna. Dôležité je však dávkovanie zaťaženia, správna technika behu a regenerácia po výkone.“

Aké je najčastejšie poškodenie kolien u bežcov z vašej klinickej praxe?

„Najčastejšie zmeny alebo poškodenia v oblasti kolenných kĺbov je poškodenie tzv. „mäkkého kolena“. Sú to mnohé zmeny od kožného krytu, šliach, svalov, výsteliek vo vnútri kĺbu a vnútrokĺbových väzív. V súčasnosti sú asi úplne najčastejšie poškodenia krížnych väzov kolena a meniskov. Ak ide o dlhodobé poškodzovanie kolien, pridružujú sa k tomu poškodenia chrupaviek, ktorých dobrá kondícia je pre správnu funkciu kolena nevyhnutná. Pre profesionálneho atléta ako aj amatéra existuje jedna rada nad zlato- regenerovať, regenerovať a ešte raz regenerovať.“

 

 

01 - Modified: 2024-07-04 09:00:11 - Feat.: - Title: Pravidelná mierna pohybová aktivita prináša zlepšenie zdravia 02 - Modified: 2024-03-13 10:41:35 - Feat.: - Title: Aktívny životný štýl dáva nášmu životu zmysel, zlepšuje jeho kvalitu 03 - Modified: 2023-07-20 11:18:11 - Feat.: - Title: Beh je prospešný v každom veku 04 - Modified: 2023-07-18 08:37:13 - Feat.: - Title: Vaše zdravie je až z polovice podmienené životným štýlom 05 - Modified: 2023-06-15 11:56:39 - Feat.: - Title: Sústreďte sa na vyvážený kalorický príjem
menuLevel = 2, menuRoute = rungo/zdravie, menuAlias = zdravie, menuRouteLevel0 = rungo, homepage = false
07. september 2024 07:14