Reuters
StoryEditor

Zlatý Matej Tóth z Ria odložil súťažnú premiéru na neurčito, trápi ho zadný stehenný sval

23.01.2019, 19:54
Tohtoročná súťažná premiéra Mateja Tótha sa odkladá na neurčito. Olympijský šampión v chôdzi na 50 km z Ria de Janeiro 2016 sa mal predstaviť prvý raz v tomto roku na nedeľnom 18. ročníku halového mítingu Elán na 5000-metrovej trati. Zranenie mu však, žiaľ, skrížilo plány.

„Samozrejme, je mi ľúto, že nemôžem štartovať. Najmä preto, lebo na vlaňajší ročník mám príjemné spomienky. Atmosféra v hale počas pretekov bola fantastická,“ vrátil sa Matej v spomienkach o rok dozadu, keď práve na Eláne zažil pekný návrat do súťažného kolotoča po známych problémoch s nezmyselným obvinením z porušenia antidopingových pravidiel. „Vyplakávanie mi teraz nepomôže, potrebujem sa sústrediť najmä na robotu, aby som dobehol zameškané.“

Matej Tóth po lanskom úspešnom roku, v ktorom si na augustových majstrovstvách Európy v Berlíne v najnáročnejšej päťdesiatke kariéry vybojoval striebro, začal s prípravou na novú chodeckú sezónu v závere októbra. Trénoval predovšetkým v Banskej Bystrici, na prelome rokov absolvoval krátke sústredenie v teple na Kanárskych ostrovoch. V tom čase však už nebojoval len s kilometrami, ale aj zranením zadného stehenného svalu.

„Problém sa objavil na prelome novembra a decembra. Išlo o klasickú mikrotraumu, čiže malé natrhnutie. Dokopy som sa dal relatívne rýchlo, lenže už po týždni tréningu sa mi zranenie obnovilo. Do tretice sa problém zopakoval v posledný deň sústredenia na Tenerife,“ opisoval Matej svoje „patálie“ so zadným stehenným svalom.

Olympijský šampión, samozrejme, nenechal nič na náhodu a zakaždým okamžite vyhľadal lekársku pomoc. Absolvoval všetky možné vyšetrenia – trikrát sonografické vyšetrenie, CT chrbta, magnetickú rezonanciu či záťažové svalové testy. Lekári však žiadne závažné problémy v problematickej oblasti neobjavili.

„V podstate som mohol robiť všetko okrem chôdze, preto som sa snažil aspoň udržať sa v kondícii. Veľa som plával, posilňoval, šliapal som na eliptickom rotopede. Popri tom som absolvoval laserovú terapiu a dostával som kolagénové injekcie.“

Postupne sa Matej Tóth dal ako-tak do poriadku a už sa týždeň venuje aj chodeckému tréningu bez obmedzení. Zranený zadný stehenný sval zatiaľ drží.

„Mám teraz štyri týždne na to, aby som sa postupne dostal do potrebného tréningového tempa a pripravil sa tak, že od polovice februára budem môcť naplno trénovať so svojou tréningovou skupinou na sústredení na ostrove Tenerife v mestečku Vilaflor v nadmorskej výške 1400 metrov,“ nádejal sa šesťnásobný slovenský Atlét roka.

Problémy so zadným stehenným svalom Matejovi výrazne skomplikovali tréningové plány. Namiesto tvrdej chodeckej prípravy musel výrazne improvizovať.

„Napríklad som musel vynechať hypoxickú prípravu a môj objem nachodených kilometrov je výrazne nižší, ako sme s trénerom Maťom Spišiakom pôvodne plánovali,“ skonštatoval chodecký šampión. „Neprepadám však panike, zatiaľ nemusím vyhlásiť výnimočný stav. Majstrovstvá sveta v Dauhe, ktoré sú môj hlavný a jediný cieľ v sezóne, sú až na prelome septembra a októbra a dovtedy je ešte dosť času. Pre mňa je teraz je prvoradé trénovať bez akýchkoľvek obmedzení a zostať zdravý.“

Halový míting Elán vypadol z Tóthovho plánu súťaží. Čo však jeho najobľúbenejšie preteky Dudinská päťdesiatka? V sobotu 23. marca sa uskutoční už 38. ročník. Stihne sa na ňu Matej pripraviť?

„Vyzerá to, žiaľ tak, že Dudince ešte asi nebudem schopný absolvovať v dobrej forme, a preto budem musieť jarnú súťažnú premiéru asi odložiť. Múdrejší budem v marci po spomenutom sústredení na Kanárskych ostrovoch.“

01 - Modified: 2023-07-20 11:14:15 - Feat.: - Title: Bežci sú známi tým, že často behajú aj napriek bolesti 02 - Modified: 2023-06-22 08:33:25 - Feat.: - Title: Emma Zapletalová: Atletika ma stále baví a napĺňa 03 - Modified: 2023-06-13 10:41:14 - Feat.: - Title: Postupný návrat do tréningu po zranení, zabudnite na skratky 04 - Modified: 2023-02-06 13:57:33 - Feat.: - Title: Premotivovanie často spôsobuje vážne zranenia 05 - Modified: 2023-01-16 11:17:12 - Feat.: - Title: Nezvyšujte počet nabehaných kilometrov o viac ako 10 percent za týždeň
menuLevel = 2, menuRoute = rungo/aktuality, menuAlias = aktuality, menuRouteLevel0 = rungo, homepage = false
27. september 2023 06:23