Keď netrénujete dlhšie ako pol roka, ste prakticky na nule
StoryEditor

Keď netrénujete dlhšie ako pol roka, ste prakticky na nule

28.08.2024, 09:03

Nie je to pozitívna informácia, ale je to tak. Takže vás čaká vybudovať si základy kondície, na ktorých potom budete môcť opäť stavať. Na druhú stranu, ak už ste na nejakej úrovni boli, nebudete sa na ňu musieť dostávať zase tak dlho, ako predtým.

Dostanete sa na ňu o pár mesiacov skôr, pokiaľ však nepodľahnete presvedčeniu, že toto sú všetko „kecy“, čo na vás neplatia

V tom prípade vám to bude trvať ešte dlhšie ako prvýkrát, pretože sa zase zraníte a budete musieť opäť čakať a tak ďalej, a tak ďalej, kým nepochopíte, že trpezlivosť ruže prináša. Pokiaľ ste mali v tréningu pauzu dlhú 6 mesiacov a dlhšie, tak by ste si mali dať na budovanie všeobecnej vytrvalosti 3 mesiace. Po týchto 3 mesiacoch môžete zase pomaly zaraďovať cielený tréning, smerujúci k vytýčeným výkonnostným cieľom. Tri mesiace sa vám môžu zdať veľmi dlhé, ale príroda je príroda a rozhodne ju neoklameme ani vtedy, keď sa jej budete snažiť pomáhať nejakými výživovými prostriedkami, či už povolenými alebo zakázanými. Vedzte, že tie rady majú veľmi racionálne základy a sú podložené skúsenosťami mnohých generácií bežcov a odborníkov na fyzickú prípravu športovcov v rôznych športoch.

Netrénovať niekoľko týždňov nie je tragédia

No z hľadiska udržania fyzickej kondície a pohybových návykov je to problém trochu väčší, ale stále ešte celkom dobre riešiteľný, čo sa týka návratu do tréningu.  Miera zranenia či závažnosť choroby, ktoré budú pre vás znamenať vysadiť na dobu dvoch až piatich mesiacov, sú už väčšinou také, že vám nedovolia vykonávať nejaké alternatívne formy tréningu. O to je potom návrat do bežeckého tréningu ťažší a treba mať veľkú trpezlivosť, aby ste ho neuponáhľali. V prípade takto dlhého tréningového výpadku treba zabudnúť na všetko, čo ste robili v tréningu pred ním, nič z toho už vaše telo nezvládne. Ak však budete trpezliví, tak si vaše telo začne pozvoľne spomínať a vaša fyzická kondícia pôjde hore rýchlejšie, než keby ste naozaj začínali od 0, teda ak by ste nikdy v živote nešportovali. Rozhodujúce pre vás bude v prvej fáze naučiť vaše svaly znova zvládať záťaž a v spolupráci s ostatnými systémami tela a vybudovať základnú vytrvalosť. Na to vám najlepšie poslúži chôdza, indiánsky beh, jogging, jazda na bicykli či aqua jogging. Posilňovanie by ste si mali do vášho tréningového plánu zaradiť 2x týždenne, aby ste svaly pripravili na zvyšujúcu sa záťaž. Väčšina bežcov na toto úplne zabúda, pred očami majú len jeden cieľ a to je dostať sa čo najrýchlejšie do „svojich“ tréningových objemov, ktoré boli zvyknutí robiť pred pauzou. Dobre trénované svaly sú kľúčom k tomu, aby ste mohli absolvovať väčšie objemy a zostali pri tom zdraví a nezranili ste sa.

01 - Modified: 2024-08-23 10:19:29 - Feat.: - Title: Ako jesť, keď je človek chorý? 02 - Modified: 2024-08-22 08:16:41 - Feat.: - Title: Pri cvičení dochádza u žien k okamžitému uvoľneniu stresu 03 - Modified: 2024-08-22 08:12:27 - Feat.: - Title: Uvoľnenie je silnou zbraňou proti stresu 04 - Modified: 2024-08-15 18:48:44 - Feat.: - Title: Na začiatku tréningového režimu si otestujte svoju kondíciu 05 - Modified: 2024-08-15 10:14:36 - Feat.: - Title: Keď máte nad 40, tak vaša výkonnosť nie je stabilná
menuLevel = 2, menuRoute = rungo/trening, menuAlias = trening, menuRouteLevel0 = rungo, homepage = false
28. august 2024 09:03