Behanie v prírode je prirodzená vec
StoryEditor

Behanie v prírode je prirodzená vec

28.10.2022, 10:52

Tak ako sa v celom svete uberá stále viac a viac ľudí k duchovnosti, znovu objavuje podstatu života a bytia vôbec, tak z rovnakého dôvodu sa stále viac a viac ľudí uchyľuje k trailovému behaniu. Jednoducho zrazu si človek začína uvedomovať, že do tej prírody patrí. Že do nej patrí rovnako tak, ako srnka, zajac či bažant, ktoré zrazu pri svojich výbehoch za hranice všednodennosti stretáva.

BEH V TERÉNE Z NÁS ROBÍ LEPŠÍCH BEŽCOV

Pokiaľ sa budete chcieť naučiť perfektný bežecký štýl, pôjdete behať na dráhu, pokiaľ sa budete chcieť naučiť behať v danom tempe, vyberiete si beh na bežeckom trenažéri, ak sa budete chcieť pri behu porozprávať s priateľmi, vyberiete si málo frekventovanú, rovnú a širokú cestu. Pokiaľ si budete chcieť poriadne pri behu oddýchnuť, relaxovať, zažiť nejaké to dobrodružstvo, tak rozhodne stojí zato vybehnúť do terénu. Beh v teréne je vhodný, aj keď sa pripravujete na maratón, hlavne na dlhé víkendové behy, kedy na vás v pláne zíza sobota 25 – 35 kilometrov. No uznajte sami, bežať to niekde v parku, desaťkrát dookola, po miestach, ktoré ste už aj inak pri tréningu tisíckrát prebehli, nie je žiadna slasť, navyše keď už tam poznáte každý strom, každú zákrutu a viete, že presne o desiatej tam zase narazíte na toho psa, čo vás vždy dostane do úzkych. Beh v teréne nemá však len priaznivé účinky na vašu psychiku, ale rozvíja aj vašu koordináciu v pohybe, rozvíja silu vo vašich nohách, núti vás zapájať aj iné svalové skupiny, než beh po rovnej ceste. To má potom kladný vplyv aj na to, že vaše svaly musia vzájomne začať spolupracovať inak ako sú navyknuté, zapájajú sa iné nervové synapsie (impulzy), tým pádom celý ten beh je pre vaše telo úplne nový, síce viac fyzicky náročný, ale na druhú stranu sa pre vás stáva viac hrou.

NA ČO JE DOBRÉ BEHAŤ V TERÉNE?

Beh v teréne je vynikajúcim regeneračným prostriedkom, kde sa vám podarí zabudnúť na okolitý svet. Zabudnúť naň nutne musíte, pretože budete musieť dávať veľa pozor, aby ste si niečo neurobili, až budete bežať cez výmole, korene, prekonávať kamenné schody a ďalšie podobné nástrahy. Možno na dokreslenie dve príhody. Bežal som Transmoravský masochistický terénny beh, ktorý sa v tom roku bežal z kúpeľov Letohrad do Olešnice, teda naprieč celou Moravou. Zbieham ľahko z jedného vŕšku lesnou cestou, ktorá vzápätí vybieha na lúku. Bežím a zrazu letím, nie snáď pretože by mi narástli krídla, ale preto, že som sa jednou nohou zachytil do oka, ktoré tu vytvorila spadnutá vetva, ktorá navyše bola celá zarastená v tráve. Našťastie som sa stačil inštinktívne rýchlo zbaliť do klbka, takže som vyviazol len s ľahkými odreninami. To za dva roky pri rovnakých pretekoch dopadol jeden bežec horšie. Pri behu kopol do kameňa na ceste tak nešťastne, že si zlomil palec. Je to ale tvrdý chlap, takže to spoznala až doktorka na druhý deň, keď si ho šiel k nej dať ošetriť. Tieto príhody by vás ale asi o vhodnosti behania v teréne veľmi nepresvedčili, však? No dobre, skúsim to inak.

BEHANIE V PRÍRODE JE ŠANCOU NAUČIŤ DETI, ABY MALI RADY BEH A PRIRODZENE POCHOPILI ČO JE EKOLÓGIA

Dospelý človek nie je nič iné ako veľké dieťa. Ak sa toto veľké dieťa môže naučiť mať rado beh v teréne, o čo ľahšie by to malo byť u detí? To už je ale asi otázka do úplne inej témy. Ale myslím si, že sem patrí. Minimálne preto, že naše deti predsa tiež musia raz objaviť, aký je beh a behanie krásne a že príroda je matkou života.

01 - Modified: 2023-03-21 09:33:52 - Feat.: - Title: Zdravie a fyzická kondícia sú ako dvojčatá 02 - Modified: 2023-03-20 09:31:35 - Feat.: - Title: Niektorí športovci urobia pre úspech čokoľvek 03 - Modified: 2023-03-20 09:22:40 - Feat.: - Title: Potraviny, ktoré sú výborným doplnkom pre jedálniček každého bežca 04 - Modified: 2023-03-17 12:28:52 - Feat.: - Title: Bez energie nepretekajte 05 - Modified: 2023-03-16 11:04:35 - Feat.: - Title: Z vášho tréningu sa pokúste vyťažiť maximum
menuLevel = 2, menuRoute = rungo/behy, menuAlias = behy, menuRouteLevel0 = rungo, homepage = false
24. marec 2023 22:16