Ako najlepšie zaobchádzať s očakávaním?
StoryEditor

Ako najlepšie zaobchádzať s očakávaním?

07.11.2023, 10:45

Čo môžeme urobiť pre to, aby sme neboli príliš ovplyvnení očakávaniami a aby sme podali optimálny výkon? Je dôležité si uvedomiť, že každá súťaž je iná. Nie každý deň podáme rovnaký výkon a proti niektorému súperovi podáme lepší výkon ako proti inému. To isté platí aj pre nášho súpera. Aj on má svoje lepšie a horšie dni. Nesmieme teda myslieť na minulosť alebo na budúcnosť, ale sústrediť sa iba na svoje a súperove momentálne možnosti.

Nie je ani dobré počúvať očakávania (predpoklady) ľudí v okolí

Jediné, čo je vhodné vnímať, sú informácie o type súpera alebo súperov. Na základe nich si potom môžeme urobiť plán a zvoliť taktiku. Avšak aj v takom taktickom pláne musia stáť v popredí naše vlastnej kvality. Nesmieme sa ani zaoberať očakávaniami, iba sa musíme venovať svojmu cieľu. Postup musí byť založený na tom, čo máme pod kontrolou. Podstatné je, ako sa pripravíme a ako budeme pri súťaži postupovať a správať sa. Niektoré očakávania môžu mať na nás taký zlý vplyv, že začneme mať strach, že podáme zlý výkon. A tento strach skutočne spôsobí, že dobrý výkon nepodáme.

Strach z neúspechu

Je to situácia, keď sa domnievame, že ani napriek dobrej príprave sa nám dobrý výkon nepodarí. Signály napätia vnímame ako potvrdenie svojich obáv a interpretujeme ich negatívne. Strach z neúspechu sa vždy vzťahuje k určitej športovej súťaži alebo ku konkrétnej technickej schopnosti, ale môžeme ho pociťovať aj pred skúškou alebo prezentáciou. Môže vznikať z rôznych dôvodov. Každý človek je ako indivíduum iný a jeho genetická výbava dáva základ rôznym charakterovým vlastnostiam. Niektoré potom uprednostňuje a podľa toho sa správa. Je známe, že prežité negatívne udalosti môžu viesť k väčšiemu následnému strachu, než aký bol predtým. Väčšinou ide o reakciu na danú situáciu u osoby zúčastnenej alebo niekoho z blízkeho okolia. Napríklad v situácii, keď pretekár dlho viedol, ale nakoniec nevyhral. A trénerova reakcia znie: „Ako to, že si nakoniec prehral? To je predsa nepochopiteľné!“ To celé môže mať na športovcov obrovský vplyv. Začne si myslieť, že je to neodpustiteľné. Nabudúce potom môže mať z prehry obrovský strach. Ďalším zdrojom strachu môže byť samotné prostredie, kde sa hodnotí len víťazstvo, nie snaha a výkon, a kde chýba pochvala za podané výkony. Aj pri najvyššom nasadení je totiž vždy možné prehrať.

01 - Modified: 2023-11-30 11:10:55 - Feat.: - Title: Romana Gajdošová - slovenská triatlonistka trénujúca v Nemecku 02 - Modified: 2023-11-27 10:25:58 - Feat.: - Title: Umenie odpočívať a význam spánku 03 - Modified: 2023-11-27 10:17:45 - Feat.: - Title: Spoznajte požiadavky svojho tela a rešpektujte ich 04 - Modified: 2023-11-23 09:01:31 - Feat.: - Title: Na beh v zime budete potrebovať viac energie ako v lete 05 - Modified: 2023-11-22 18:23:03 - Feat.: - Title: Ján Volko sa bude až takmer do Vianoc pripravovať na juhu Afriky
menuLevel = 2, menuRoute = rungo/behy, menuAlias = behy, menuRouteLevel0 = rungo, homepage = false
30. november 2023 17:20