Ranný beh
StoryEditor

Ranný beh je skvelým prostriedkom na formovanie postavy

16.05.2024, 12:43

Zaručuje, že neskončíte s tréningom skôr, ako keď večer zostanete v práci dlhšie alebo budete mať nečakanú povinnosť, ktorá skráti váš tréning. Ranné kilometre vám navyše môžu pomôcť zvýšiť produktivitu, keďže štúdie zistili, že beh môže zlepšiť vaše sústredenie a schopnosti kritického myslenia. Ľudia, ktorí cvičia ráno, sú úspešnejší pri chudnutí ako tí, ktorí cvičili večer.

Cvičenie nalačno, teda beh pred raňajkami, spaľuje viac tuku ako beh po jedle

Ak sa však chystáte trénovať na prázdny žalúdok, zamerajte sa na kratšiu a jednoduchšiu trasu. Nechoďte na dlhý alebo vysoko intenzívny beh s nedostatkom paliva. Beh je vďaka svojej prístupnosti jedným z najlepších tréningov na chudnutie. Dôležitým faktorom pri je aj súbežné dodržiavanie diéty, zaradenie silových tréningov do rutiny a dostatok spánku. Načasovanie je tiež dôležité, pretože niektoré výskumy naznačujú, že ranný beh je na chudnutie optimálny.

Ako dlho musíte behať kvôli chudnutiu?

Väčšina pokynov pre fyzickú aktivitu kladie dôraz na trvanie cvičenia, pokiaľ ide o chudnutie, teda čím viac kilometrov nabeháte, tým viac kalórií spálite. Kratšie tréningy však môžu byť rovnako prospešné ako dlhšie behy. Intervalový tréning (štyri minúty práce s vysokou intenzitou, po ktorej nasledovali tri minúty regenerácie boli najčastejšie používanými rutinami v hodnotených štúdiách) poskytol o 28,5 percenta vyššie zníženie celkovej absolútnej tukovej hmoty ako stredne intenzívne sústavné behanie. HIIT tréningy sú vo všeobecnosti oveľa kratšie ako vytrvalostné behy. V skutočnosti môžete z dvoch minút skutočne tvrdého behu (t. j. štyroch 30-sekundových šprintov s maximálnym úsilím, po ktorých nasledujú štyri a pol minúty regenerácie v celkovej dĺžke 20 minút) získať rovnaké kondičné výhody ako 30 minút miernym tempom. Čím je váš tréning intenzívnejší, tým viac kalórií spálite po tréningu vďaka efektu „afterburn“, teda nadmernej spotrebe kyslíka po cvičení. Dlhším behom s nižšou intenzitou spálite veľa kalórií, ale krátky a rýchly beh môže spáliť rovnako veľa, ak nie viac, akonáhle započítate vyššie spaľovanie kalórií po behu. To ale neznamená, že by ste mali vykonávať iba vysoko intenzívny intervalový tréning. Každý dobrý tréningový plán bude pozostávať z rôznych bežeckých krokov, z ktorých všetky majú svoje výhody. Ak je však pre vás chudnutie prioritou, šprinty nevynechávajte. Ako schudnete pomocou silového tréningu? Krížový tréning je dôležitý z niekoľkých dôvodov. V prvom rade to z vás robí silnejšieho bežca a znižuje riziko zranenia. Čím viac svalovej hmoty máte, tým viac kalórií spálite v pokoji. V tomto prípade viac svalov znamená viac spálených kalórií, keď len sedíte. Vaše telo je stvorené na beh, ale nebudete mať kondíciu, ak to nikdy neurobíte. Vypracujte sa tým, že budete behať pravidelne a malo by to pre vás byť prirodzenejšie približne o mesiac. Kým si to uvedomíte, chudnutie sa môže dokonca stať iba dodatočným nápadom.

01 - Modified: 2024-06-13 08:25:24 - Feat.: - Title: ME 2024 v Ríme: Famózna Gabriela Gajanová získala striebro na osemstovke 02 - Modified: 2024-06-12 13:25:09 - Feat.: - Title: Prvý rok po pôrode zrejme nebudete tak štíhla alebo športová ako si prajete 03 - Modified: 2024-06-10 18:30:30 - Feat.: - Title: Daniela Ledecká prvý raz v kariére pod 56 sekúnd, v semifinále 400 m to stačilo na 20. miesto 04 - Modified: 2024-06-10 18:24:47 - Feat.: - Title: Skvelá Viktória Forster v semifinále 100 m prekážok predviedla 12,83: Splnilo sa mi, čo som si v kútiku duše želala. 05 - Modified: 2024-06-07 09:24:36 - Feat.: - Title: Vyladenie formy znamená v prenesenom význame dosiahnuť vrchol
menuLevel = 2, menuRoute = rungo/behy, menuAlias = behy, menuRouteLevel0 = rungo, homepage = false
15. jún 2024 02:10