Striedanie štýlu pri pretekoch
Ak ide o vhodné využitie obidvoch zmieňovaných bežeckých štýlov pri pretekoch, platia z hľadiska daného terénu, profilu a povrchu rovnaké alebo veľmi podobné zásady ako pri tréningu. Špecifiká odlišných techník behu sa však môžu významne prejaviť aj pri realizácii našej stratégie a taktiky v príslušných pretekoch. Beh založený na krátky krokoch a jemnom nášľape cez pätu môžete využiť najčastejšie v týchto fázach:
- Začiatok pretekov – vaše tempo je v prvých dvoch až troch kilometroch pomalšie, „zahrievacie“, spravidla tiež bežíte opatrne, aby ste sa vyhli nepríjemným kolíziám v úvodných tlačeniciach bežcov.
- Beh v závese – podobne ako cyklisti či bežci na lyžiach môžete za príhodných okolností „visieť“, resp. cupitať za súperom, ktorý beží iba o máličko rýchlejšie ako vy, obzvlášť to platí o dlhých a často veterných rovinatých úsekoch pretekov.
- Odpočinková fáza behu – napríklad po náročnom stúpaní alebo vysiľujúcom dobehnutí bežca pred vami, zmena zaťaženia svalov a „vydýchnutí si“, a to aj pri pokračujúcom výkone sú v týchto situáciách na nezaplatenie.
- Občerstvenie – u diaľkových behov je iste najrozumnejšie sa zastaviť pri pití na občerstvovacích staniciach, ak však nechcete zbytočne stratiť ani sekundu, sú kratšie bežecké krôčiky rozhodne praktickejšie ako ladný atletický krok s pohárom.
„Atletický štýl“ využijeme – samozrejme okrem pretekov na dráhe, ktoré sa behajú v tretrách – z väčšej časti pri behoch v rozsahu 10 až 15 kilometrov, z menšej časti potom pri polmaratóne a maratóne.
- Zbeh z mierneho kopca – vaše tempo sa prirodzene zrýchli a po prechode do roviny je možné využiť fázu behu „zadarmo“, teda zo zotrvačnosti, s predĺženým a uvoľneným krokom.
- Zrýchlenie – napríklad ak chcete nasadiť „trhák“, teda niektorému zo súperov odbehnúť či úplne uniknúť, alebo iba zistíte, že máte niekoľkosekundovú stratu oproti plánovanému časovému rozpisu behu.
- Dotiahnutie straty – o dôležitosti behu v „závese“ alebo v skupinke bežcov určite nikto nepochybuje, práve zlikvidovanie niekoľkometrového odstupu nemenným vytrvalostným krokom však môže byť niekedy veľmi ťažké, a je preto potreba „zabrať“ viac rukami a našľapovaním cez špičky nôh.
- Finiš – to najlepšie nakoniec, do cieľa predsa nebudete cupitať, ale uchvátite divákov i svojich známych premenou z vytrvalca na šprintéra.