Tréner - sprievodca na ceste za splnenými snami
StoryEditor

Tréner - sprievodca na ceste za splnenými snami

31.05.2023, 13:56

Byť trénerom neznamená len dostať svojho zverenca pomocou rôznych techník do takej fyzickej kondície, aby bol schopný podať výkon, na ktorý sa chystá. Byť trénerom tiež znamená byť psychológom, ktorý dokáže dostať zverencov do takej psychickej pohody, aby to čo natrénoval aj predal, alebo dokonca dostal zo seba v pravý čas viac, než sa odváži myslieť, že v sebe má.

Problém mnohých trénerov je v tom, že akosi nechápu jemný rozdiel medzi tým, že majú byť sprievodcami za splnením snov svojich zverencov a nie svojich snov. To je napokon problémom mnohých z nás aj v bežnom živote.

Byť sprievodcom na ceste za splnením snov druhého človeka je neskutočne krásny a silný pocit

Osobne nepoznám nič lepšie. Popravde povedané mi robí väčšiu radosť, keď môžem prežívať úspech druhého. Úspech, na ktorom mám len tú zásluhu, že som druhému dodal guráž a silu ísť za jeho snom a tento sen si splniť. To, že som mu aj poradil, akými cestami sa uberať, nie je podstatné, pretože on musel odviesť všetku prácu, on musel nakoniec uveriť, že na to má! Asi to zažil každý z vás - stojíte či sedíte, pozorujete úsilie iných, vyberiete si svojho favorita, ktorému bezhranične fandíte a on vyhrá. Vaša radosť často nepozná hraníc, cítite sa, ako by ste vyhrali sami. A vy ste skutočne vyhrali, pretože celý čas, čo ste svojmu favoritovi fandili, ste mu posielali energiu, ktorú on svojimi jemnehmotnými zmyslami zachytil, nasal ju do seba a ona mu potom spoločne s jeho energiou dopomohla k víťazstvu.

Dobrý tréner nesmie chcieť svojho zverenca nikdy ovládnuť

Musí mu vedieť počúvať, musí vedieť odozerať z pier, musí vedieť vnímať mimozmyslové prejavy, musí skrátka vidieť a počuť aj to, čo nebolo povedané, alebo nebolo vedome naznačené. Byť dobrým trénerom znamená vedieť sa do človeka vcítiť a to aj vtedy, keď ste toho človeka nikdy v živote nevideli. Tréner, ktorý pozná svojho zverenca len z e-mailov či z telefonických rozhovorov, musí vedieť čítať medzi riadkami a musí vedieť zachytiť v hlase človeka nielen to, čo mu oznamuje - jeho slová, ale musí z tónu hlasu, z intonácie, sily a kadencie hlasu spoznať, ako sa človek na druhej strane aparátu cíti. Dobrý tréner to dokáže spoznať aj z obyčajných slov poslaných e-mailom, jednoducho iný slovosled použijeme, keď sme O.K. a iný keď sme K.O. Zdá sa vám to trošku ako "ducharina"? Možno, že je, aj keď na druhú stranu určite dobre poznáte ten pocit, keď počujete hlas v telefóne a hneď po prvých slovách spoznáte, či ten druhý je v pohode, alebo je v nejakom strese. V podstate je to veľmi podobné, ako keď ten dotyčný stojí proti vám, len s tým rozdielom, že v tom prípade vám pomáha vidieť aj váš zrak. Vidíte, ako ten naproti uhýba očami, pozerá do stropu, nervózne si olizuje pery, hrá sa s rukami, nervózne posedáva a pod. Dobrý tréner toto všetko ovláda, ale musí mu to slúžiť vždy jedine na to, aby mohol svojho zverenca správne viesť. Aby mu pomohol získať sebavedomie.

Sebavedomie je to prvé, čo človek potrebuje, aby podal čo najlepší výkon

Dobrý tréner sa preto svojho zverenca snaží motivovať k výkonu pochvalou, skôr než zatracovaním. Navyše dobrý tréner nesmie dať na sebe nikdy poznať, že svojho zverenca "prekukol" v jeho fígľoch, ako zastrieť svoju neistotu. Byť sprievodcom človeka na ceste k splneniu snov je tá najkrajšia práca, čo poznám. Od človeka vyžaduje byť otvorený, vnímavý, vedieť prijímať, vedieť dávať, ale hlavne neustále sa učiť. Byť otvorený všetkému novému a nikdy nikoho nepodceňovať alebo dokonca vopred odpisovať. Pretože človek, ktorý je správne motivovaný, dokáže v živote všetko, čo si vezme do hlavy, len tomu musí sám veriť!

01 - Modified: 2023-09-13 10:41:53 - Feat.: - Title: Športová aktivita vám zlepšuje život 02 - Modified: 2023-09-13 07:57:41 - Feat.: - Title: Zlatý míting WACT v Záhrebe: Gajanová štvrtá na 800 m, Volko na dvojstovke piaty 03 - Modified: 2023-09-13 07:52:20 - Feat.: - Title: Motivácia rozhýbať svoje telo 04 - Modified: 2023-09-11 22:00:00 - Feat.: - Title: Súlovské skaly sú obľúbeným miestom pre turistov a outdoorových nadšencov. Nachádzajú sa v oblasti Strážovských vrchov a sú známe svojou náročnou, ale nádherne malebnou prírodou 05 - Modified: 2023-09-08 10:22:55 - Feat.: - Title: Naučiť sa dýchať je veľmi praktické riešenie
menuLevel = 2, menuRoute = rungo/tipy-odbornikov, menuAlias = tipy-odbornikov, menuRouteLevel0 = rungo, homepage = false
21. september 2023 08:56