StoryEditor

Beh sa na 90% odohráva v hlave

14.02.2019, 17:51
Športová psychológia je už dlho akceptovaná ako veľmi dôležitá súčasť výkonu vrcholových športovcov. Mnohí bežci a ich tréneri však stále túto zložku prípravy a výkonu podceňujú. Môže z vás vaša myseľ spraviť lepšieho bežca?

„Maratónsky beh je najťažší zo všetkých športových výkonov, celý sa totiž odohráva v hlave,“ povedal Chris Brasher, bývalý vrcholový britský atlét, neskôr športový novinár a spoluorganizátor maratónu v Londýne

V  knihe Psychika športu uviedol známy kanadský športový psychlóg Terry Orlick štyri dôležité faktory pre športový výkon. Sú to tieto:

  • Talent- je dobré vybrať si tých správnych rodičov!
  • Tvrdá práca- vrcholoví bežci trénujú podstatne tvrdšie ako tí, ktorí si „idú sem tam zabehať“
  • Simulácia pretekárskych podmienok- ak chcete byť naozaj úspešní, potrebujete zbierať skúsenosti z pretekov s tými najlepšími
  • Psychika- špičkoví atléti majú vynikajúce psychické schopnosti

V súčasnosti je športová veda, vrátane športovej psychológie, esenciálnou oporou, od ktorej sa odvodzuje tréningové zaťaženie. Všetci britskí olympijskí športovci majú štátom hradenú psychologickú prípravu a mnoho tímov ako aj jednotlivcov v renomovaných športových súťažiach majú vlastného psychológa a tréning psychiky je pevnou súčasťou ich tréningových kempov. Avšak napriek tomu, že na vrcholovej športovej úrovni sa s určitosťou vie, že psychika rozhoduje športové zápolenia, na úrovni rekreačného, amatérskeho, či výkonnostného behu sa k tejto zložke výkonu pristupuje stále veľmi vlažne.

Ak sondujete pod povrchom, nájdete veľa ľudí, ktorí využívajú mentálne zručnosti alebo aplikujú rôzne mentálne stratégie, aby sa jednak rýchlejšie rozvíjali a jednak aby dosahovali lepšie výkony.  Napríklad si ani na chvíľu neviem predstaviť, že som jediný človek, ktorý sa v pretekoch naviaže za iného pretekára a nechá sa „potiahnuť“ ako keby bol s ním spojený neviditeľným lanom. Keď sa dostanem vďaka tomu do správneho rytmu, stúpne mi sebadôvera a nechám sa „ťahať“ až do momentu, kedy budem pociťovať dostatok energie, aby som svojho vodiča predbehla a následne sa nechám zase potiahnuť ďalším bežcom.

Tu sú niektoré najdôležitejšie psychické oblasti, na ktorých sa skúsení bežci zhodli, že výrazne ovplyvňujú výsledky pretekov:

  • Schopnosť relaxovať a brániť sa pocitom úzkosti
  • Mať sebadôveru
  • Schopnosť sústrediť sa na prítomnosť
  • Schopnosť vytvoriť si nejakú predstavu
  • Byť odhodlaný a húževnatý

Aj vy ste si povedali, že toto predsa nie je nič nové? Že toto ste vedeli aj intuitívne? Možno áno, ale to je len začiatok. Tieto ostatné schopnosti už také intuitívne nie sú. A už vôbec nie návody, ako sa k týmto schopnostiam dopracovať.

Carole je akreditovaný klinický športový psychológ s viac ako 25 ročnými skúsenosťami, je členkou Britského olympijského výboru, konkrétne jeho sekcie športovej psychológie. Viac ako 20 rokov pracuje s rôznymi športovými profesionálmi a elitnými amatérmi. Caroline reprezentovala Veľkú Britániu ma veteránskych majstrovstvách sveta a Európy v šerme

01 - Modified: 2024-11-22 12:12:30 - Feat.: - Title: Nový viceprezident SAZ Matej Tóth si uvedomuje, čo všetko ho čaká a je pripravený na konštruktívnu spoluprácu 02 - Modified: 2024-11-18 07:42:19 - Feat.: - Title: Rodičia sa často vidia vo svojich deťoch 03 - Modified: 2024-11-18 07:35:38 - Feat.: - Title: Valné zhromaždenie SAZ dalo znova dôveru Petrovi Korčokovi, novým viceprezidentom Matej Tóth 04 - Modified: 2024-11-15 07:25:43 - Feat.: - Title: Desať minút je ten správny čas na zahriatie 05 - Modified: 2024-11-15 07:20:19 - Feat.: - Title: Vláknina vám môže pomôcť schudnúť
menuLevel = 2, menuRoute = rungo/trening, menuAlias = trening, menuRouteLevel0 = rungo, homepage = false
24. november 2024 04:17