Ako vzniknutý problém riešiť
Ak už ťažkosti vznikli, je najdôležitejšie odstrániť vyvolávajúcu príčinu. Na pár dní je vhodné znížiť tréningovú záťaž a pridať natiahnutie svalstva (strečing) a posilnenie svalov, ktoré napätie fascie zvyšujú. Možno sa vám to zdá nelogické, ale iba silný a zároveň pružný sval je schopný správnej činnosti.
Ak je sval slabý, môže sa stať, že jeho funkciu preberajú svaly iné. Tým sa však preťažujú a menia vlastnú biomechaniku pohybu v danom kĺbe. Sval samotný reaguje vznikom stiahnutých vlákien, ktoré môžu pôsobiť dojmom skrátenia.
Je nutné si uvedomiť, že ostatné svaly dolných končatín posilňujeme nielen samotným behom, ale i bežnými dennými činnosťami. Zamyslite sa, koľko urobíte za deň ukročení (nákrok smerom do strany, čo je pohyb, ktorý tento sval vykonáva). A v rámci strečingu sa na tento sval tiež často zabúda.
Teda krok 1: natiahnuť, krok 2: posilniť; pokiaľ sa stav počas cca 3-4 týždňov nezmení, potom prichádza krok 3: návšteva fyzioterapeuta.
Príčiny vzniku bolesti kolena:
- Valgózne postavenie kolien (nohy do X)
- Výraznejšia pronácia (väčšie zaťaženie vnútornej hrany chodidla – dá sa spoznať podľa väčšieho zošliapania bežeckých topánok v tejto časti)
- Preťažujúci beh z kopca
- Beh na naklonenej trati
- Nevhodná (alebo opotrebovaná) bežecká obuv
- Nedostatočné natiahnutie svalov pred alebo po behu
- Nefyziologická funkcia napínača širokej pokrývky zabezpečujúci vnútornú rotáciu stehna
- Funkčné poruchy pohybového aparátu, ktoré však nemusia byť priamo v bolestivej oblasti (bolesť kolena môže byť dôsledkom oslabenia chrbtového svalstva).
-
Typické príznaky preťaženia
- Bolesť na vonkajšej strane kolena, ktorá sa môže prenášať až smerom k zadku.
- Bolesť vzniká pri záťaži, v pokoji sa nemusí vyskytovať. V chronickom štádiu je možné pozorovať aj opuch v mieste úponu na holennú kosť.
- Dotyková bolestivosť svalového bruška alebo úponu.