Pixabay
StoryEditor

Pre dobrý výkon potrebujete aj spánok. Nezabúdajte na minerály

29.06.2018, 14:00
Autor:
redred
Okrem športovcov jeho nedostatok pociťujú najmä diabetici a ľudia, ktorí pijú veľa alkoholu.

Isto ste sa už mnohokrát stretli s tým, že pre dobré výkony by ste mali prijímať magnézium, pretože hrá dôležitú úlohu pri premene krvného cukru na energiu, ale aj preto, aby sa jeho nedostatkom v svaloch nehromadila kyselina mliečna a po cvičení neprichádzali kŕče.

No minerálne látky, ako je spomínané magnézium, potrebujeme aj pre našu nervovú sústavu. Nedostatok určitých minerálnych látok vo výžive tak vyvoláva celú radu psychických problémov. Najmä magnézium pôsobí na činnosť neurónov v mozgu a našu nervovú sústavu vedie tým správnym smerom - uvoľňuje ju a utišuje.

Magnézium je pre telo životne dôležité,” potvrdzuje odborník Pavel Blažíček. Podieľa sa až na tristo biologických procesoch v tele a jeho potrebná denná dávka sa pohybuje okolo 300-400 mg.

Ak teda napríklad dostávame do tela veľa nezdravých jedál, vysoký obsah cukrov, konzervačné látky, farbivá či škodlivé tuky, na to, aby ich telo vedelo spracovať, potrebuje veľa magnézia. Takže najmä jednotvárnou stravou sa oň ochudobňujeme. No i zdravšie stravujúci sa ľudia sa môžu dostať do situácie, kedy im bude v tele chýbať.

Okrem športovcov jeho nedostatok pociťujú najmä diabetici a ľudia, ktorí pijú veľa alkoholu. Práve ten je totiž jedným z jeho najväčších nepriateľov. Okrem toho o magnézium oberá káva, tabak či niektoré druhy liekov. Ale tiež časté vystavovanie sa stresu alebo užívanie kalciových doplnkov bez magnézia alebo v menšom pomere, ako je 1:1.

Nedostatok magnézia potom spôsobuje problémy s koncentráciou, náladovosť, nervozitu, ale tiež únavu, úzkosť a poruchy spánku. A každý športovec vie, že odpočinok a spánok je súčasť regenerácie a pri tréningoch veľmi dôležité. Pokojne sa totiž môže stať, že aj keď spíte 8 hodín, ráno sa cítite unavený. Váš spánok nebol kvalitný, budili ste sa alebo ste vôbec nemohli spať. Ak sa vám to deje, nie vždy za to môže teplo vonku alebo zlá posteľ. Celkom iste vám chýbajú minerály, a to hneď dva – magnézium spolu s vápnikom.

Pretože práve to možno veľa z nás nevie - magnézium by sa nemalo vo veľkom množstve prijímať individuálne, ale práve v kombinácii s vápnikom. Prijaté magnézium, či už z jedla alebo výživových doplnkov, tiež ešte neznamená, že je aj vstrebané. Práve preto je nevyhnutný vápnik, no tiež nie hocikoľko - ale ideálne v optimálnom pomere 1:3. A najefektívnejším spôsobom ako oba minerály telu dodať je pitie vody.

Z nej sa vstrebe až takmer 60 percent magnézia, pričom zo stravy a výživových doplnkov len 30-40 percent. Tieto dva minerály by teda nemali fungovať jeden bez druhého, a v takomto pomere ich ponúka napríklad slovenská magnéziová voda Gemerka. Okrem ostatných benefitov, pitie magnéziovej vody navodzuje aj rovnováhu v organizme. Pretože aj pohodu treba na dobré výsledky.

Nedostatok magnézia spôsobuje:
problémy s koncentráciou
búšenie srdca, vysoký tlak
náladovosť, nervozitu
poruchy zažívacieho traktu

Nedostatok vápnika spôsobuje:
bolesti kĺbov a osteoporózu
lámavosť nechtov
bolesť hlavy, migrénu
vznik ekzémov

Nedostatok magnézia a vápnika spôsobuje:
únavu a poruchy spánku
svalové kŕče

01 - Modified: 2023-07-20 11:18:11 - Feat.: - Title: Beh je prospešný v každom veku 02 - Modified: 2023-07-18 08:37:13 - Feat.: - Title: Vaše zdravie je až z polovice podmienené životným štýlom 03 - Modified: 2023-06-15 11:56:39 - Feat.: - Title: Sústreďte sa na vyvážený kalorický príjem 04 - Modified: 2022-10-06 10:29:59 - Feat.: - Title: Bojujte o svoje zdravie 05 - Modified: 2022-09-28 07:52:15 - Feat.: - Title: Čo môžeme čakať od aktívnejšieho štýlu života?
menuLevel = 2, menuRoute = rungo/zdravie, menuAlias = zdravie, menuRouteLevel0 = rungo, homepage = false
30. september 2023 19:08