Líši sa deň oddychu od aktívneho dňa na zotavenie? Deň odpočinku je deň, ktorý vôbec nezahŕňa cvičenie. Spánok môže byť v skutočnosti najdôležitejším faktorom pri regenerácii. Ide o to, aby si svaly oddýchli na molekulárnej a bunkovej úrovni. Aby tvoje telo správne fungovalo každý deň, potrebuje celú noc spánok.
Význam socializácie v súvislosti so športovými aktivitami Hovoríme hlavne o kategórii detí a mládeže, teda veku, kedy sa rozhodujúcou mierou vytvárajú, modelujú a upevňujú hodnotové orientácie jedinca. Teda aj vzťah k pohybovým aktivitám, chápanie hodnoty voľného času, zmysel tvorivej činnosti a určite aj utváranie stravovacích návykov.
Po ťažšom respiračnom ochorení sa vráťte k tréningu až po úplnom odznení príznakov Existujú aj konzervatívnejšie názory, podľa ktorých by sa mala doba rekonvalescencie predĺžiť o každý deň ochorenia, v ktorom horúčka presiahla 38 stupňov.
Otužovanie a tréning imunity Len málo z nás je natoľko silných, aby si ráno namiesto teplej dávalo studenú sprchu, alebo si išlo na Štefana zaplávať napríklad do Dunaja. Ale rozhodne je to dobrý spôsob, ako posilniť našu imunitu. Otužovať však neznamená iba to, že si budeme dávať studenú sprchu, alebo budeme chodiť plávať do studenej vody.
Doplnenie živín po dlhotrvajúcom výkone Pri náročnom tréningovom pláne si pamätajte, že regeneráciu ovplyvňuje všetko, čo zjete po ťažkom tréningu alebo pretekoch. Bezprostredne po výkone svaly ľahko vstrebávajú bielkoviny (aminokyseliny) z krvi a používajú ich na tvorbu svalového tkaniva. Svaly tiež účinne využívajú sacharidy v krvi na doplnenie vyčerpaných ...
Stratégie pre zlepšenie emočnej stability Niektorí športovci majú s veľkým napätím naozaj problémy a rodičia, vedúci či tréneri často nevedia, ako im pomôcť. Športovci tak dostávajú dobre mienené rady typu: „Neber si to tak, ber to celé len ako hru. Uvoľni sa.“ A športovec si pritom pomyslí: „No, to viem tiež…“ Ako dosiahnuť to, aby športovci ...
Na beh v daždivom počasí sa poriadne pripravte Dážď v sebe skrýva pre bežcov pomerne veľké nebezpečenstvo v tom, že sa oblečú podľa vonkajšej teploty, no aj v daždi môže byť pomerne teplo. V takomto počasí si nezabudnite so sebou zobrať (nemusíte mať nutne hneď na sebe) ľahkú bežeckú bundu, ktorá vás potom ochráni pred dažďom aj pred následným chladom.
Jedzte tak, aby ste predišli únave Viac kalórií dodaných do tela športovcov zo stravy znamená viac energie. Táto úmernosť vždy platí, a najmä keď bude táto energia použitá v určitom časovo obmedzenom úseku. Prečo sme unavení, keď máme byť plní energie?
Diagnostika zranenia môže byť zložitá Akúkoľvek nevysvetlenú bolesť alebo príznak by mal posúdiť radšej skôr ako neskôr kvalifikovaný lekár a mali by byť pozorne sledované bežcom. Tým myslíme tiež to, že postup pri prvej pomoci, ktorý volíme podľa zdravého rozumu, môže a mal by byť na mieste v ranej fáze zranenia.
Ako pomôcť človeku, ktorý sa stravuje nesprávne? Možno je vo vašom okolí niekto, kto trpí poruchou príjmu potravy, a vy sa pýtate, čo pre neho môžete urobiť a ako mu môžete pomôcť vyriešiť tento problém. Často sa dá len ťažko odlíšiť tvrdo trénujúceho športovca od človeka, ktorý má veľké problémy. Niekedy ani profesionáli nedokážu jednoznačne rozlíšiť ...
Váha je veľmi dôležitá a premenlivá Že môžete svoju výkonnosť ovplyvniť tréningom, jeho skladbou (behaním dlhých vzdialeností, intervalmi, posilňovaním, behmi do kopca či z kopca, preťahovaním), je vám asi už celkom jasné. Určite viete, že váš výkon v pretekoch môže ovplyvniť aj váha, ktorú so sebou nesiete.
Bojujte o svoje zdravie To je až z polovice podmienené vašim životným štýlom. Ďalej naň vplýva životné prostredie, genetické predpoklady a dostupnosť lekárskej starostlivosti. V boji o zdravie teda nie sme bezmocní: máme v rukách 50 % možností na poli riadenia vlastného životného štýlu, ktorého neoddeliteľnou súčasťou je práve pravidelný, ...
Čo môžeme čakať od aktívnejšieho štýlu života? Aj pri začatí cvičenia v strednom veku sa predlžuje život o dva roky. Pritom tušíme, že pre väčšinu ľudí nejde o dostatočne silný argument pre ráznu zmenu života. Existuje však nespočetné množstvo kníh, ktoré potvrdzujú priaznivý účinok pohybu na veľký rad chorôb, porúch a problémov. Sú to v prvom rade rizikové ...
Hýbte sa a kombinujte rôzne typy pohybu Pohár pretiekol, poviete si raz za čas. Dám zbohom lenivosti, opustím pohovku, natiahnem tepláky a pobežím čo to dá. Chvály hodné rozhodnutie, ale nie šťastné. Presne takto začína s behom väčšina ľudí a presne to je aj dôvod, prečo sa na svoj starý dobrý gauč zase čoskoro vrátia.
Zvyšovanie hmotnosti zdravým spôsobom Pre tých, ktorí sa snažia svoju váhu zvýšiť, môže byť strava zložitým problémom, jedlo liekom a náklady na neho ekonomickou záťažou. Mnoho príliš štíhlych športovcov hltá sušienky, zmrzlinu a hranolky, aby lacno, ale nezdravo, zvýšili svoj kalorický príjem. Často vyhľadávajú nápoje a proteínové koktaily na ...
Berte šport ako vhodnú formu zábavy Problémom však je ľudská pohodlnosť, keď zážitok vlastnej športovej aktivity nie je dostatočným stimulom pre jej prekonávanie. V prípade vysoko zdôvodňovaného nedostatku času ide zrejme o silnejúci dôraz na pracovné vyťaženie.
Sebadôvera a jej vplyv na športový výkon Sebadôvera ovplyvňuje športový výkon najrôznejším spôsobom. Veľké sebavedomie sa môže postarať o to, že v dôležitých momentoch podá športovec svoj najlepší výkon a po celú dobu súťaže zostane motivovaný, pretože verí, že je schopný dosiahnuť svoje osobné ciele.
Majte radi svoje telo Mnoho ľudí sa snaží vyriešiť nespokojnosť so vzhľadom svojho tela chudnutím, zdvíhaním činiek alebo nekonečnými „brušákmi“. Tento prístup k nájdeniu šťastia býva často neúčinný. Nespokojnosť s vlastným vzhľadom obvykle len zakrýva nízku sebaúctu a sebavedomie.
Nepreceňujte význam čísel Niektorí ľudia preceňujú význam čísla, ktoré vidia, keď sa postavia na váhu. Ak sa trápite kvôli svojej váhe, nevážte sa každý deň. Je pravdepodobné, že sa budete hodnotiť v štýle „som dobrý/á,“ keď pôjdu kilá dole, a „nestojím za nič,“ keď budete kilá naberať. To je hlúposť.
Napriek mnohým hodinám cvičenia sa vám nedarí chudnúť Častou príčinou toho je skutočnosť, že sa za cvičenia odmeňujú množstvom kalórií, ktorými doplnia všetko, čo počas cvičenia vydali a niekedy aj viac. Za 30 minút cvičenia spáli napríklad 300 kcal, ale potom sa za to odmení 300 kcal v podobe „regeneračného jedla“, ktoré zjedia počas 3 minút.
Pri vysokých teplotách spomaľte svoj beh Horúco je už pár hodín po východe slnka. Aj vo chvíli, keď sa slnko začne skláňať k západu. Čas, ktorý väčšina bežcov, ale nielen bežcov, práve nemiluje. Preteky však majú svoje pevné termíny, takže zostať ležať niekde v tieni a čakať, kým ten čas prejde, nejde. Treba teda obrniť naše telo, náš kardiovaskulárny ...
Cesta k nadváhe a naspäť Príbeh bežca, ktorý v mladosti veľa chodil a jazdil na trampské víkendy. Po nástupe do práce toto odpadlo a hlavným pohybom bola práca. Denne odnosil po 15 kg na vzdialenosť niekoľkých metrov 1-4 tony billboardov, vyzeral dobre a mal krásnych 78 kg. Všetko sa však zmenilo.
Existuje ideálna postava? Vzhľad a váha sú často mätúce pre športovcov, ktorí majú sklon porovnávať sa s ostatnými. Ľudia aj zvieratá majú telá rôzneho tvaru a veľkosti a väčšina telesných rysov je podmienená geneticky. Aj keď sa dá vzhľad do istej miery zmeniť redukciou telesného tuku a zväčšením objemu svalov, nikdy nemôžete svoj ...
Čo a kedy by mali deti vedieť a zvládať? Motorický vývoj v predškolskom období by sa dal charakterizovať stálym zdokonaľovaním, zlepšenou pohybovou koordináciou, väčšou obratnosťou a eleganciou pohybov. Dieťa v tomto veku nielenže dobre uteká a beží zo schodov, ale aj skáče, zoskočí z nízkej lavičky, stojí dlhšie na jednej nohe a vie hádzať loptou.
Na čo je dobrý telesný tuk? Napriek tomu, že nadbytočné tukové zásoby sú zbytočnou záťažou, ktorá nás spomaľuje, určité množstvo tuku potrebujeme na to, aby naše telo mohlo správne fungovať. Tuk alebo tukové tkanivo je nevyhnutnou súčasťou nervov, miechy, mozgu a bunkových membrán. Vnútorný tuk obklopuje a chráni obličky a iné orgány, ...