- Behanie vyžaduje predovšetkým súvislý tréning. Keď ste zdraví, postarajte sa, aby ste sa zraneniam aktívne vyhýbali, minimalizovali riziko a zároveň si priebežne liečte všetky menšie bolesti.
- Behajte technicky správne: vzpriamení, uvoľnení a vyrovnaní. A behajte na mäkkom povrchu, kedykoľvek je to len možné.
- Pozorne si vyberajte oblečenie. Udržiavajte svaly a kĺby v teple pred tréningom, počas neho i po ňom.
- Vždy sa pred tréningom zahrejte a po tréningu vyklušte. Svaly si preťahujte pred tréningom i po ňom.
- V prípade pochybností radšej zabehnite menej ako ste mali v tréningovom pláne. Ak sa necítite v pohode, radšej tréning vynechajte alebo ho ukončite hoci aj v polovici.
- Nemyslite si, že rýchlejšie behanie spôsobuje viac zranení. Obmieňajte pri tréningu svoju rýchlosť. Nebehajte stále len v joggingovom tempe, občas si dajte aj rýchlostný tréning.
- Dávajte si pozor, čo robíte, keď nebeháte. Každodenné aktivity, ktoré vyvíjajú tlak na jednu časť tela, môžu spôsobiť nerovnováhu a nerovnováha je pôvodom väčšiny zranení.
- Ošetrujte si aj menšie zranenia, nedúfajte, že odídu samé
- Keď nemôžete kvôli zraneniu behať, stále buďte aktívni. Plávajte, jazdite na bicykli, dajte si prechádzku, navštívte posilňovňu, skrátka robte čokoľvek, aby ste precvičili srdce a pľúca. Udržiavajte si kondíciu pre moment, kedy opäť budete môcť začať behať.
Ošetrujte si aj menšie zranenia, nedúfajte, že odídu samérungo.cz
StoryEditor
Vyhýbajte sa bežeckým zraneniam
Zranenia patria neodmysliteľne ku športu. Do istej miery sa im však dá aktívne predchádzať, minimalizovať riziko ich výskytu a rovnako aj neutralizovať dopady, ak vás už nejaké to zranenie postihne. Tu je zopár užitočných tipov od britskej bežeckej ikony Juliana Goatera, bývalého profesionálneho bežca a súčasného významného popularizátora behu vo Veľkej Británii.