StoryEditor

Beh počas tehotenstva a po pôrode. Je zdraviu prospešný?

30.04.2019, 08:53
Možno sa to mnohým nezdá ako dobrý nápad, ale fyzická aktivita pred i po pôrode je zdraviu prospešná nielen pre matku, ale i pre plod a novorodenca. Isté pravidlá však treba dodržiavať.

Tehotenstvo nie je choroba. Je to len iný stav organizmu ženy. Aj u nás sa zvyklo hovoriť, že je v inom stave. Ženský organizmus sa na tehotenstvo adaptuje mnohými metabolickými, fyziologickými, hormonálnymi i anatomickými zmenami. Prežitie ženy a donosenie plodu sú prioritou. Určite s tým nekorešponduje podávanie neadekvátnych fyzických výkonov. To ešte neznamená, že by tehotná nemala normálne fungovať, avšak v primeranom „šetriacom“ režime. Fyzická aktivita počas tehotenstva je podľa všetkých svetových odporúčaní doslova žiadúca. Tak prečo prestať behať, prestať sa hýbať a pasívne sa sústrediť na požehnaný stav? To by bola najväčšia chyba. Ale kde sú limity a čo tehotným odporúčajú medzinárodné spoločnosti? Čo si môžu dovoliť pred pôrodom a čo po ňom?

Historický pohľad

Diskusia o možných rizikách alebo benefitoch fyzickej aktivity počas tehotenstva siaha až do biblických čias. Vtedajší židovskí autori uvádzajú, že tvrdo „makajúce“ otrokyne mali oveľa ľahšie pôrody ako ich Egyptské panie, ktoré žili usedavým spôsobom. Podobne aj samotný Aristoteles (v 4. st. pred n. l.) a následne Plutarchos na začiatku nového milénia, vyzývali grécke ženy, aby počas tehotenstva cvičili a mali vďaka tomu menej bolestný pôrod. Netušíme, ako to mohli vedieť, azda to mali odpozorované. Dnes musíme financovať mnoho klinických experimentov, aby sme prácne a draho prišli na to, čo vedeli už aj naši predkovia. Aby sme potvrdili tzv. sedliacky rozum. Veď ešte aj moje staré mamy a vaše prababky normálne pracovali na poli, hrabali lúky a ak nešlo o komplikované tehotenstvo, nikto neriešil, že každý deň podávajú poriadny výkon. Veď kto by to za nich urobil. Dnes je už problém, aby ženy vôbec otehotneli, donosili a pekne porodili. Hádam nechcete, aby ešte aj počas tehotenstva trochu hýbali zadkom a „nežrali“ za dvoch. Veru hej!

 Tehotné na pódiu

Nie je nezvyčajné, že tehotné atlétky sa zúčastňujú vrcholových podujatí. V novodobej histórii je známych už viac ako 20 atlétok, ktoré si to so svojimi súperkami rozdali dokonca i na Olympijských hrách. A nie bez úspechu. Plážová volejbalistka Kerri W. Jennings bola v piatom týždni tehotenstva, keď získala svoju tretie olympijské zlato v Londýne v roku 2012. Na tejto olympiáde súťažila aj strelkyňa Nur Suryani Mohammed Taibi, ktorá bola už vo ôsmom mesiaci. Nejde však o nejaký nový trend. Stávalo sa to aj roky pred tým, častokrát o tom verejnosť nebola (radšej) ani informovaná. Olympijský bronz v lukostreľbe si napr. už v roku 1992 vybojovala 18. ročná tehotná Gruzínka Khatuna Loring reprezentujúca vtedy USA. Rýchly a úspešný je i návrat matiek-atlétok po pôrode a materských povinnostiach. Medzi bežkyňami žiari výkon Pauly Radcliffe, ktorá vyhrala v roku 2007 New Yorský maratón 10 mesiacov po pôrode. Ale nemusíme chodiť až za more. Však naša úžasná „Nasťa“ po materskej kosila medaily, ako nikdy pred tým. To nie je len tak. Je to výsledkom správneho nastavenia a dôsledného tréningového programu už počas tehotenstva a aj počas dojčenia a ďalších mesiacov po pôrode. A to nie je vôbec žiadna brnkačka!

 Behať, cvičiť alebo čakať v pokoji?

Aktuálne národné odporúčania z 11 krajín jednohlasne odporúčajú tehotným hýbať sa – najlepšie pravidelne cvičiť. Hoci to znie celkom logicky, týmto odporúčaním predchádzali početné štúdie bezpečnosti. Na ich základe vieme z istotou povedať, že pravidelná fyzická aktivita, vrátane behu, je bezpečná pre matku i plod. Je však nutné sa vyhýbať športom s možným fyzickým kontaktom a aktivitám, ktoré by mohli zvyšovať riziko úrazu. Nevhodnou aktivitou je aj potápanie sa, pretože plod nie je chránený pred dekompresiou. Podobne sa neodporúča ani intenzívne behanie vo vyšších nadmorských výškach. Pre stanovenie bezpečnosti sa najbežnejšie sledoval vplyv fyzickej aktivity na hmotnosť plodu. Zistilo sa, že veľkosť novorodencov aktívnych tehotných je normálna a vďaka aktívnemu pohybu sa znížil výskyt prerastených novorodencov (makrozómia). Tento trend je dnes aktuálnym problémom najmä u obéznych tehotných v Západnej populácii. Práve táto skutočnosť bola jedným z hlavných dôvodov, prečo sa dnes zdravým tehotným odporúča pravidelný pohyb. V prípade cvičenia vo fitkusa odporúča vyhýbať sa cvikom ležmo (najmä v prvom trimestri), tieto sa nahrádzajú cvikmi na boku alebo v sede. Obmedziť by sa mali aj cviky s dlhými intervalmi státia na jednom mieste.

 Zlepšený metabolizmus tehotných

Vďaka priaznivému vplyvu pravidelného behu na metabolizmus bežnej populácie sa opodstatnené nádeje vkladali do predstavy, že pravidelné aeróbne cvičenie ovplyvní aj stále častejšie metabolické komplikácie tehotných, ako sú gestačný diabetesči preeklampsia. Bohužiaľ, väčšina štúdií žiadne výrazné zlepšenia nepotvrdila. Je potešujúce, že sa zlepšila aspoň inzulínová rezistencia počas tehotenstva i po pôrode, najmä u obéznejších rodičiek. Hoci aktívny pohyb počas tehotenstva žiadne veľké metabolické zázraky nedokázal, pri primeranej záťaži sú ženy po pôrode v oveľa lepšej kondícii (merané i VO2max), čo sa vzhľadom k očakávaným materským povinnostiam celkom hodí. Uľahčí to samozrejme aj návrat k aktívnemu športovaniu. Tentokrát sa odporúčania i zdravý sedliacky rozum zhodujú - robte to čo pred otehotnením, len s nižšou intenzitou/frekvenciou a beh dopĺňajte fyzickými cvičeniami, ideálne pod dohľadom trénera.

 A čo novorodenci?

Výsledky americkej štúdie spred pár rokov, ktoré oddelene analyzovali ženy, ktoré pred otehotnením nešportovali, alebo športovali mierne či intenzívne naznačili, že ženy, ktoré boli aktívne, by mali ostať aktívne aj počas tehotenstva a tie, čo nič nerobili môžu bezpečne začať s fyzickou aktivitou aj po otehotnení. Avšak veľká medzinárodná štúdia z tohto roku opublikovaná v prestížnom vedeckom časopise Scientific Reportsukázala, že takáto radikálna zmena správania možno nie je až taký dobrý nápad. Autori zistili, že deti matiek, ktoré začali intenzívne cvičiť až počas tehotenstva boli po 7 rokoch obéznejšie ako potomkovia matiek, ktoré pravidelne športovali už pred otehotnením. Ak ste pred otehotnením nič nerobili, nesiľte to za každú cenu len preto, že je to „in“.

 Záverom

Všetky výsledky potvrdzujú že fyzická aktivita, vrátane behu, je bezpečná a prospešná pre väčšinu tehotných. Prvé cvičenia pre tehotné uvádzali do praxe v Anglicku a Švédsku už v 30. rokoch minulého storočia. Po druhej svetovej vojne ubezpečovali americkí experti tehotné, že môžu kľudne pokračovať vo svojich zaužívaných denných činnostiach, vrátane domácich prác či prácach v záhradke. Doba sa zmenila a pred tromi rokmi Američankám namiesto domácich prác  „naordinovali“ 20-30 minút aeróbnej činnosti a posilňovania denne. Uvádzané odporúčania sa samozrejme týkajú zdravých žien. Nie každé tehotenstvo je však bez komplikácií a bohužiaľ tých problematických je stále viac. Z tohto dôvodu existujú kontraindikácie, ktoré bránia počas tehotenstva aktívne športovať aj pred tým aktívnym ženám. Ak ste však zdravá a zvykli ste behať i pred otehotnením, trošku spomaľte, uberte z frekvencie, ale neprestávajte. Odvďačí sa vám vaše telo i vaše bábo.

01 - Modified: 2023-06-02 11:46:55 - Feat.: - Title: O tom, či vyhráte, rozhoduje hlavne stav vašej mysle 02 - Modified: 2023-05-31 11:56:12 - Feat.: - Title: Tréner - sprievodca na ceste za splnenými snami 03 - Modified: 2023-05-26 11:42:37 - Feat.: - Title: Jedzte, keď máte hlad a prestaňte jesť, keď máte dosť 04 - Modified: 2023-05-26 08:19:23 - Feat.: - Title: Leto klope na dvere, treba sa rozhýbať 05 - Modified: 2023-05-24 09:14:22 - Feat.: - Title: Beh je ideálny prostriedok na redukciu hmotnosti
menuLevel = 2, menuRoute = rungo/zdravie, menuAlias = zdravie, menuRouteLevel0 = rungo, homepage = false
02. jún 2023 21:27