- Čerstvé suroviny
Zelenina a ovocie z miestnych zdrojov je zárukou chuti a celkovej kvality suroviny, kde dominujú vitamíny, jedinečné fytochemikálie a dostatok rastlinných bielkovín, komplexných sacharidov a vlákniny. Podobne ryby, či rôzne druhy mäsa sa väčšinou kupujú čerstvé od miestnych farmárov.
- S patričnou domácou úpravou
Keďže stredomorská strava vychádza z klasických postupov a tradičných receptov neexistuje žiadny jediný prototyp tej najzdravšej varianty. Väčšina jedál je pomerne jednoduchá, rýchlo uvarená a primerane dochutená koreninami a bylinkami.
- S minimom polotovarov
Všetky národné kuchyne okolo Stredozemného mora sú však založené na poctivom spracovaní a uvarení kvalitných surovín. Azda jedinou priemyselne spracovanou surovinou sú olivy, ktoré musia prejsť fermentáciou (zelené) a následným marinovaním.
- Dostatok rýb a morských plodov
Najmä v prímorských oblastiach sú často konzumovanými ryby a morské plody. Niekedy boli úplne bežným zdrojom obživy, dnes sa kvôli cene a dostupnosti situácia pre bežných ľudí komplikuje.
- Pestrosť mäsa
Výber a úprava mäsa je často lokálna a zároveň sezónna záležitosť. Okrem kvalitného hovädzieho, je to najčastejšie jahňacie, či baranie mäso, bravčové, hydina, králiky a rôzna divina. Nie je na tanieri každý deň, pričom dominantné sú rodinné a miestne tradície.
- Prevláda maslo a olivový olej
Olivový olej je síce v tejto oblasti bežným olejom, ale zďaleka nie jediným používaným v stredomorskej kuchyni. Svoje tradičné miesto má panenský olivový olej, hlavne do šalátov a studených predjedál. Okrem toho sa často používa maslo a v hornatých oblastiach aj masť.
- Cestoviny a chlieb
Zo semoliny sa pripravujú nielen kvalitné cestoviny, ale aj kus-kus. Z kukurice sa varí polenta, využívajú sa aj iné druhy obilnín (jačmeň či primitívne druhy pšenice - jednozrnka, dvojzrnka) ako alternatívna príloha, či závarka do polievok. Taliani i Španieli si pestujú vlastnú ryžu. Chlieb je zvyčajne biely. Celozrnné produkty sú bežne dostupné, ale nikto ich nasilu nepresadzuje.
- Syry a mliečne výrobky
Keďže na rozdiel od našej populácie majú dospelí obyvatelia Stredomoria nižšie aktivity enzýmu, ktorý rozkladá laktózu (laktáza), ich jedálniček je preto bohatý hlavne na rôzne syry a kvasené mliečne produkty, hlavne jogurty. Obsah tuku sa nerieši, dôležitá je chuť!
- Cukor a dezerty
Namiesto cukru sa často používa med, figy, alebo iné sladké plody. Hoci je spotreba cukru nižšia, dobrej zmrzline nikto neodolá. Fantastickým dezertom sú vyzreté syry (spolu s červeným vínom).
- Víno a destiláty
Mierna konzumácia vína je súčasťou stredomorskej diéty a spoločného, rodinného stolovania. Víno sa konzumuje bežne k jedlu, prispieva nielen k tráveniu, ale eliminuje aj „potenciálne negatívny“ vplyv nasýtených tukov živočíšneho pôvodu (tzv. francúzsky paradox). Po niekoľkochodovom menu sa zvykne podávať destilát (grapa či anízovica) ako digestívum.
- Pohyb, pohyb, pohyb
Každodenná fyzická aktivita je súčasťou stredomorského životného štýlu. Nejde len o šport, ale počíta sa aj turistika, práca v záhrade, okolo domu, pétangue, boccia, či kolky v parku, alebo aj pravidelná večerná prechádzka.