Dreamstime
StoryEditor

Riziká užívania návykových látok pri behaní

16.03.2022, 09:54
Z nadmerného užívania liekov sa môžu stať malé drogy. Každý človek, ktorý sa aktívne venuje behu, si musí aj uvedomiť to, že ani také pivo nie je pre neho ten najvhodnejší nápoj. Často sa pije v čase regenerácie po náročnom výkone. Je obľúbené najmä preto, že uhasí smäd, zlepší trávenie, zníži hladinu stresu otupením mysle a svojím sedatívnym účinkom pomáha k spánku.

Pivo je veľmi kalorické

Pre jeho vysokú energetickú hodnotu sa mu často hovorí aj „tekutý chlieb“. Chemická kyslosť piva však zvyšuje prekyslenosť krvi, kde sa potom nachádzajú ponámahové odpadové produkty ako kyselina mliečna, močovina a iné, ktoré ešte viac prehlbujú bežcovu únavu. Predlžuje sa čas regenerácie, čo je nevhodné pri vyššej frekvencii tréningov, zvýšenom nasadení v práci a pri rehabilitácii pri zraneniach. Už jedna „desinka“, ktorej obsah alkoholu sa odbúravá v krvi viac ako dve hodiny, predĺži regeneráciu organizmu bežca o hodinu, u žien je to ešte o pol hodinu navyše.

Pivo je výrazne močopudný nápoj, a tak z organizmu bežca po väčšej námahe vyplavuje ďalšie množstvo tekutín. To spôsobuje výraznú potrebu ďalšieho doplnenia tekutín. Zaujímavosťou je, že po vypití veľkého 12-stupňového piva sa zistilo, že svalový výkon prudko vrástol, no vzápätí strmo klesol. Sval pod vplyvom alkoholu pracuje až do úplného vyčerpania, čo je pre každý organizmus škodlivé. Už aj malé množstvo alkoholu pôsobí intenzívne na vôľovú zložku, sprevádza ho nechuť k fyzickej záťaži, vedie k bezstarostnosti a nezodpovednosti. To sa prejavuje v prístupe k tréningovej jednotke.

Pozor na nekontrolovateľné užívanie liekov

Veľa preparátov sa dá získať aj bez lekárskeho predpisu a aj z tohto dôvodu často dochádza k ťažko vysvetliteľnej konzumácii množstva liekov. Môže to viesť až k závislosti. Medzi rizikové patria rôzne analgetiká, lieky proti nespavosti, upokojujúce a povzbudzujúce látky. Každý z takýchto liekov je nejakým spôsobom škodlivý a stane sa pre konzumenta dopingovou drogou. Lieková závislosť je u žien štyrikrát častejšia ako u mužov. Treba si dávať veľký pozor na kombináciu liečiv a kávy. Toto spojenie zvyšuje riziko enormného nárastu krvného tlaku a hrozí náhla cievna mozgová alebo srdcová príhoda. Miešanie liekov s alkoholom nadmerne preťažuje pečeň, ktorá v tom momente nie je schopná dokonale spracovať užité látky a časom môže až zlyhať. Alkohol navyše znižuje účinky liekov na minimum. Nákup voľnopredajných liekov konzultujte s lekárnikom. Ten by mal odporučiť to, čo je pre vás vhodné a poučiť vás o primeranom dávkovaní.

Dopingové látky sú rozšírené najmä medzi rekreačnými športovcami

Obchodovanie s takýmto druhom preparátov nie je typické pre aktívnych registrovaných športovcov, ale skôr pre amatérov, ktorí chcú dosiahnuť svoju vysnívanú postavu a získať rýchlo lepšiu výkonnosť. Veľa mužov a žien túži mať svalnaté telo podobajúce sa určitému ideálu krásy a vďaka tomu obchod s anabolickými steroidmi zaznamenáva každý rok obrovský rozmach. Ľudí, ktorí tieto látky užívajú, zaujímajú iba ich pozitívne účinky a neuvedomujú si veľké mínus týchto prípravkov – fyzické a psychické problémy. Reakcia na užívanie anabolických steroidov je individuálna. Dvaja ľudia užívajúci rovnaký preparát v tých istých dávkach môžu mať iné výsledky. Jeden z nich môže v priebehu pár týždňov pribrať viac ako desať kilogramov, na tom druhom sa to nemusí prejaviť vôbec. Ľudia môžu anaboliká užívať orálne alebo injekčne. Tí, ktorí, s tým už nejakú skúsenosť majú, tak tvrdia, že orálne užívané steroidy zaťažujú oveľa viac pečeň, ako pri druhom spomenutom spôsobe. Pri podaní injekčnou striekačkou nemusí látka prejsť zažívacím traktom a nestratí veľkú časť svojho účinku ešte pred tým, ako sa dostane do krvného obehu. Práve kvôli tomu sa v tabletkách často užívajú obrovské dávky, ktoré negatívne zmenia zdravotný stav jednotlivca. Injekčné podanie síce vyžaduje nižšie množstvo látky, ale riziko vážnych zdravotných komplikácií je veľmi veľké.

Anabolické steroidy majú všetky atribúty drog

Pri veľkom počte náhlych úmrtí špičkových ale aj rekreačných športovcov (najmä na zlyhanie srdca) sa dokázalo užívanie steroidov, rastového hormónu, a takisto rôznych kombinácií zakázaných látok. Ak si zrátame užívanie anabolík, extrémnu záťaž a stres, tak nám vyjde presne to, prečo niektorí takýto športovci zomierajú. Lákadlo jednoduchého naberania svalovej hmoty a rýchlej regenerácie láka široké spektrum športovcov bez ohľadu na pohlavie. U mužov sa užívanie anabolík môže prejaviť ako impotencia alebo veľká agresivita. Ženám môže v takomto prípade narásť výrazné ochlpenie, kolísať menštruačný cyklus, a takisto môže nastať až neplodnosť. S ich užívaním je spojená závislosť a abstinenčné príznaky. Hlavne v prípade mladých dospievajúcich ľudí môže užívanie anabolík slúžiť ako „vstupná brána“ do drogového sveta.

01 - Modified: 2023-06-02 11:46:55 - Feat.: - Title: O tom, či vyhráte, rozhoduje hlavne stav vašej mysle 02 - Modified: 2023-05-31 11:56:12 - Feat.: - Title: Tréner - sprievodca na ceste za splnenými snami 03 - Modified: 2023-05-26 11:42:37 - Feat.: - Title: Jedzte, keď máte hlad a prestaňte jesť, keď máte dosť 04 - Modified: 2023-05-26 08:19:23 - Feat.: - Title: Leto klope na dvere, treba sa rozhýbať 05 - Modified: 2023-05-24 09:14:22 - Feat.: - Title: Beh je ideálny prostriedok na redukciu hmotnosti
menuLevel = 2, menuRoute = rungo/zdravie, menuAlias = zdravie, menuRouteLevel0 = rungo, homepage = false
03. jún 2023 06:07