Čo je vlastne mentálny tréning a ako pomáha športovcom?
Je to systematické uskutočňovanie psychologických cvičení a metód zameraných na optimalizáciu výkonnosti a prežívania. Inými slovami ho nazývam aj tréning psychických schopností. Hlavným cieľom mentálneho tréningu je zlepšovanie psychických schopností potrebných pre dlhodobé dosahovanie optimálnych výkonov. Okrem výkonnosti je cieľom aj zvyšovanie kvality prežívania pri športovaní, respektíve pri inej činnosti. Dôležité sú pocity sebarealizácie, naplnenia, spokojnosti s vykonávanou aktivitou a celkovo so svojím životom. Nie je dôležité len to, či športovec vyhrá konkrétny zápas alebo súťaž. Podstatné je, aby videl zmysel v procese zlepšovania sa, v sebazdokonaľovaní a sebapoznaní. Šport posúva človeka do nových oblastí, pomáha mu objavovať skryté rezervy a vlastný potenciál.
Aký základný cieľ si si dal v rámci svojej profesie?
Komplexný rozvoj osobnosti každého jednotlivca. Športovec by mal vedieť získané a zdokonalené schopnosti využiť aj v ostatných oblastiach profesionálneho a súkromného života. Mentálny tréning je zameraný aj na zvyšovanie a stabilizáciu sebadôvery, zlepšovanie koncentrácie, optimálne nastavenie cieľov, systematickosť práce športovca a komplexné riešenie problematických situácií. Snažím sa s klientmi zlepšovať prípravu na stretnutie alebo súťaž, pracovať s emóciami, úzkosťou a so strachom zo zlyhania. Veľký dôraz kladiem na prácu s myslením, analyzovanie automatických myšlienok a schém športovca, na nahrádzanie škodlivých myšlienkových vzorcov užitočnými. Predmetom tréningu psychických schopností sú aj motivácia, stres a zvládanie kritických momentov, komunikácia, práca s očakávaniami.
- Chcete spraviť všetko preto, aby ste dosiahli vrcholnú výkonnosť
- Chcete dlhodobo pracovať na optimálnej úrovni výkonov a na rovnováhe s ostatnými oblasťami vášho života
- Chcete nájsť a čo najviac sa priblížiť k vášmu potenciálu
- Prežívate strach zo zlyhania v súťaži, zápase, na tréningu, v práci
- Nervozita pred súťažou, tréningom alebo vystúpením znižuje vašu výkonnosť
- Neschopnosť preniesť zručnosti a výkony z tréningu na súťaž, z prípravnej fázy do reality
- Pri športe alebo práci prežívate viac pocitov napätia, úzkosti, nervozity ako pocitov radosti a uspokojenia
- Máte pocit, že by ste dokázali viac, ale niečo vás blokuje, nedovolí vám rozvinúť všetky schopnosti
- Obavy, ako budú ostatní reagovať na váš výkon, ako vás budú hodnotiť
- Rôzne ďalšie obavy, strach, nervozita, ktoré obmedzujú vašu výkonnosť
- Cítite, že vám niečo v športe, v práci, v živote nefunguje, že nemáte správnu rovnováhu
K športovému výkonu neodmysliteľne patrí stres. Ako ho dostať pod kontrolu?
Bez stresu by sa nezrodili tie najlepšie a najhodnotnejšie výkony. Určitú formu stresu potrebujeme, aby sme zo seba, zo svojej mysle aj tela dostali to najlepšie, čo v ňom je. Stres zabezpečí vyplavenie adrenalínu do krvi. Do svalov sa privádza viac krvi, čím zlepšuje ich schopnosť fyzického výkonu. Naopak, menej krvi sa privádza do tráviaceho traktu. Trávenie sa obmedzí, čím sa ušetrí veľké množstvo energie pre ostatné telesné systémy. Zlepší sa činnosť a koncentrácia zmyslov. Hlavne tých, ktoré sú potrebné pre daný šport. Telo aj nervová sústava sa tak pripravujú na to, aby boli schopné podať dobrý výkon.
V niektorých prípadoch úroveň stresu presiahne optimálnu úroveň. Športovec je príliš nervózny a napätý, obáva sa nepriaznivého výkonu alebo výsledku, stráca pokoj a vyrovnanosť. Jeho pohyby sa stávajú menej koordinované a kontrolovateľné. Objavujú sa ďalšie telesné prejavy zvýšeného stresu, ako napr. chvenie, zvýšené potenie, častejšie nutkanie na záchod alebo tunelové videnie. Ak sa zvýšený stres objavuje viac hodín pred štartom, športovci nie sú schopní prijímať potravu. Ich myseľ býva plná obáv a negatívnych scenárov, nedokážu sa správne sústrediť. Vyššia než optimálna úroveň stresu môže spôsobiť nižší výkon a takisto nepríjemné pocity pred a v priebehu súťaže alebo zápasu. Športovec v tom prípade nie je schopný podať výkon na hranici svojich možností ani vyťažiť zo súťaže pozitívny emočný zážitok.
Čo robiť, keď vidíme človeka, ktorého postihol panický záchvat?
Kto je Peter Kuračka?
-bývalý profesionálny futbalista, ktorý hral za ligové mužstvá FC ViOn Zlaté Moravce, Spartak Trnava a Spartak Myjava