Pri behu trpia najmä kolená a „achilovka“
StoryEditor

Pri behu trpia najmä kolená a „achilovka“

11.10.2023, 12:29

Náhle preťaženie (pád, šmyknutie sa, zlý došľap), príliš ambiciózny tréningový plán, nedostatočná regenerácia po ťažkom tréningu či po pretekoch sú príčiny zranení. Ako týmto zraneniam predchádzať, a ako postupovať, keď už sa vám prihodia?

Najčastejšou príčinou preťaženia je nadmerná hmotnosť

Vplyv majú aj prekonané zápaly kĺbu, zlomenina kostí pod chrupavkou, či praskliny meniskov, kedy neplnia svoju funkciu tlmenia nárazov. Nasleduje potom preťaženie časti chrupavky na strane poškodeného menisku. Svoj význam majú aj vrodené deformity. Pri nohách tvaru X vonkajšej časti, pri O časti vnútornej. Takéto poškodenie sa vyskytuje u starších a ťažších športovcov, po behaní na tvrdom podklade. Príznaky sú bolesti na poškodenej strane kĺbu, pri prvých krokoch (rozobratí), chôdza zo schodov, bolesti a opuchy večer po tréningu. Zranenie sa zisťuje v ťažších štádiách na RTG, ľahšie štádiá pri artroskopii, pri ktorej sa zistí aj rozsah a štádium poškodenia. Liečba je pri povrchových defektoch pomocou odľahčenia barlami na 4 týždne, aplikujú sa lieky podporujúce rast chrupavky, plávanie, jazda na bicykli. Pri ťažších stupňoch poškodenia odľahčenie 6 až 8 týždňov a rovnaké lieky. Bez behu asi 3 mesiace. Ak je poškodená chrupavka v celom rozsahu zaťažovaných zón až na kosť, implantácia TEP kolena. Prevenciou je optimálna telesná hmotnosť, nebehať na tvrdom povrchu, dôsledne vykonávaná regeneračná fáza, pri prvých ťažkostiach kontrolné vyšetrenie a šetriaci režim ešte 3 týždne po ústupe bolestí.

Poškodenie meniskov

Vznikne nárazom na koleno, podvrtnutím kolena, pri rotácii okolo pozdĺžnej osi kolena. Veľakrát pri postavení z drepu pocit preskočenia. Príznakmi sú bolestivosť na kĺbovej štrbine poškodeného menisku, niekedy hmatná rezistencia, bolestivosť pri záťaži (po rozbehaní, po dlhšom behaní). Preskakovanie pri drepe, bloky kolena (viazne ohyb alebo napnutie, viazne dotiahnutie pohybov). Zväčšené množstvo tekutiny, vyžadujúce opakované punkcie. Pri liečbe pomôže artroskopické ošetrenie menisku (odstráni sa poškodená časť menisku). Prevenciou je rozcvičenie, obmedzenie rizika patologických pohybov, kvalitná obuv so stabilizáciou päty.

Poškodenia postranných kolenných väzov (vonkajších a vnútorných)

Najčastejšie ide o pretrhnutie, kedy je pretrhnutý väz celý, čiastočné a tzv. prepätie väzu, kedy dochádza k drobným trhlinám väzu. Pri poškodení vás to ťahá tam, kde je nadmerne napnutá vnútorná alebo vonkajšia časť kolenných väzov a telo sa zotrvačnosťou pohybuje či rotuje okolo osi kolena. Toto zranenie sa vyskytuje u mladších ľudí, bežcov či lyžiarov. Príznakmi sú bolestivosť na strane poškodeného väzu, bolestivosť pri jeho napnutí. Je to výrazné bolestivé poškodenie.

Poškodenie krížových kolenných väzov (predného a zadného)

Patrí medzi najzávažnejšie poranenia kolenného kĺbu. Podobne ako u postranných vznikajú patologickým pohybom v smere predo-zadnom a môžu sa vyskytovať podobne v troch stupňoch. Mechanizmus je väčšinou v priamom násilí na fixovanú dolnú končatinu. Stáva sa pri futbale, lyžovaní (náraz na prekážku) a tiež pri dopravných nehodách. Príznakmi sú bolestivosť, obmedzenie pohybu, nestabilita kĺbu. V tomto prípade treba odborné vyšetrenie a operačné riešenie. Prevenciou je správny výber športu, dodržiavanie pravidiel a metodiky športu.

Achillova šľacha je najsilnejšou šľachou v ľudskom tele

Ide o úponovú šľachu trojhlavého svalu predkolenia. Jej funkciou je plantárna flexia nohy (pohyb špičky nohy k podložke) v členkovom kĺbe (členku). Pri behu či chôdzi sa zapája veľmi významne vo fáze odrazu (odvalenia). Z toho tiež vyplýva, že je veľmi významne namáhaná pri vykonávaní väčšiny športov a tiež prečo je tak často príčinou zdravotných problémov športovcov.

Postihnutie Achillovej šľachy môžeme rozdeliť do troch skupín – zápaly, pomliaždenie a prasknutie

U bežcov sa veľmi často vyskytujú zápaly šliach a jej obalov. Zápal sa v prvom štádiu prejavuje bolesťou po tréningu (po záťaži) v oblasti, kde sa Achillova šľacha nachádza, ďalej jej zdurením a bolestivosťou na dotyk. Toto štádium je liečiteľné použitím zvonka pôsobiacich látok (sprejov, gélov a mastí) v oblasti zdurenia šľachy. Obmedzenie tréningu pri prvom štádiu zápalu Achillovej šľachy nie je nijako drastické, obvykle stačí jeden týždeň. Preto sa oplatí byť pozorný ak reakciám svojho tela citlivý, pri ďalších štádiách už trvá tréningový výpadok oveľa dlhšie. Druhé štádium zápalu achillovej šľachy je bolesť už v priebehu záťaže Príznaky sú rovnaké ako pri prvom štádiu, podobná je aj liečba, ktorú je však vhodné doplniť o elektroterapiu, magnetoterapiu či liečenie pomocou laserom. V tomto štádiu už počítajte, že minimálna doba výpadku v tréningu a liečení bude trvať 3 týždne. Ak necháte zápal Achillovej šľachy dôjsť až do tretieho štádia, tak vás bude bolieť aj v pokoji a počítajte s tým, že noha pôjde na 4 týždne do sadry, potom bude nasledovať rehabilitácia a lokálna terapia. Pokiaľ budete teda netrpezliví v prvom či druhom štádiu zápalu tejto šľachy a budete sa to snažiť „rozbehať“, tak počítajte s tým, že tretie štádium vám vystaví stopku na 2 – 3 mesiace! Pri doliečovaní zápalu šľachy (vo všetkých štádiách) a prevencii, je vhodné použiť „tejping“. Pri neliečení prechádza zápal do chronického štádia (trvalé bolesti pri najmenšej záťaži, prípadne aj v pokoji). Toto štádium vyžaduje operáciu a ani tá nemusí byť vždy úspešná.

Pomliaždenie a prasknutie Achillovej šľachy

Priame pomliaždenie šľachy je pomerne častým zdravotným problémom, ktorý si bežec privodí doslova a do písmena tak, že ani nevie ako. Stačí zlý došľap na nerovnom povrchu (narazenie na kameň, palicu, peň pri behu v teréne). Pri pomliaždení dochádza k drobným trhlinkám v šľache či jej obaloch, vzniku drobných krvných výronov s opuchom a bolesťou. U väčšiny týchto poškodení nie je porušená štruktúra šľachy. Opuch a bolestivosť vás však bude obmedzovať v tréningu. Okamžite začať ľadovanie, ďalej potom treba tlmiť bolestivosť, opuch a zápalovú reakciu. Týmto bránime nielen vzniku menej kvalitnej jazvy, ale aj ovplyvneniu pohybových stereotypov (uľavovanie, šetrenie poškodenej šľachy) a následné preťažovanie iných oblastí pohybového aparátu. Na liečenie sa najlepšie hodia spreje, masti a gély, fyzioterapia (magnetoterapia, ultrazvuk). Tým nielen urýchlite hojenie, ale tlmíte aj bolesť. Dobrou voľbou je terapia laserom. Najhoršie a najťažšie poškodenie Achillovej šliach nastáva, keď vám praskne. K tomuto zraneniu najčastejšie dochádza u starších ľudí, dosť často u bývalých športovcov, ktorí si po dlhšej dobe idú zabehať, zahrať tenis, futbal, hokej, volejbal, basketbal a podobne. Častou príčinou býva to, že sa poriadne nerozcvičia a pri prvom rýchlom kroku, odraze, výskoku, doskoku, došľape ucíti prudkú bolesť v oblasti Achillovej šľachy, ktorú sprevádza zvuk, ako keď sa zlomíte suchú palicu. Pri pokuse vstať sa nemôžete postaviť na špičku. Pri rupnutí Achillovej šľachy nemusíte cítiť bolesť pri dotyku ani sa nemusí vytvoriť krvný výron. Postihnutú nohu čo najrýchlejšie uložiť do zvýšenej polohy a zaľadovať. Nutná je operácia – zošitie šľachy a následná fixácia sadrou po dobu šiestich týždňov.

Prevencia zranenia Achillovej šľachy

Najlepšou prevenciou proti možným zraneniam šľachy je dôkladné rozcvičenie pred intervalovým (intenzívnym tréningom), vbehnutím do terénu, posilňovania, pri ktorom budeme skákať, zdvíhať ťažké bremená… Prevenciou proti možným zraneniam všetkých šliach je aj dobrý pitný režim, pretože pri nedostatočnom príjme tekutín počas výkonu sú práve šľachy a úpony ako prvé „odstavené” od prívodu tekutín (zahusťovanie krvi nedovolí transport krvi a tým aj tekutín) a tým vysychajú. Z toho dôvodu strácajú elasticitu (pružnosť) a tak aj malé preťaženie môže byť iniciáciou vyššie popísaných zranení.

01 - Modified: 2023-11-17 11:15:33 - Feat.: - Title: Na začiatku vám na budovanie rýchlosti stačí len samotný beh 02 - Modified: 2023-11-17 11:08:50 - Feat.: - Title: Prekvapenie roka v ankete Atlét roka 2023 Robert Ruffíni ml. sníva o ďalších prekvapeniach 03 - Modified: 2023-11-14 09:33:28 - Feat.: - Title: Ku konečnému cieľu šplhajte postupne 04 - Modified: 2023-11-10 11:59:24 - Feat.: - Title: Atlétka roka 2023 Viktória Forster: Na obhajobu budem potrebovať výsledok z väčšieho podujatia 05 - Modified: 2023-11-08 18:09:19 - Feat.: - Title: Majstrovstvá Slovenska 2024 v polmaratóne sa uskutočnia v rámci 19. ročníka ČSOB Bratislava Marathon
menuLevel = 2, menuRoute = rungo/zdravie, menuAlias = zdravie, menuRouteLevel0 = rungo, homepage = false
18. november 2023 00:48